Ստորագրվեց Հայկական ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման մասին համաձայնագիր
Օգոստոսի 20-ին Երևանում ստորագրվեց հայ-ռուսական միջկառավարական համաձայնագիր` Հայաստանում ատոմային էլեկտրակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցման հարցում համագործակցության մասին:
Փաստաթուղթը ստորագրվեց ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի` Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում: ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած բանակցություններից հետո Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն ու «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն նախագահների ներկայությամբ իրենց ստորագրությունները դրեցին միջկառավարական համաձայնագրի տակ:
Նկատենք, որ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ռուսական կողմը կարող է ֆինանսավորել հայկական ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարության 20 տոկոսից ավելին:

В Ереване 20 августа подписано армяно-российское межправительственное соглашение о сотрудничестве в строительстве нового энергоблока атомной станции в Армении.
Документ был подписан в рамках государственного визита президента России Дмитрия Медведева в Армению. По завершении переговоров в резиденции президента РА министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян и генеральный директор государственной корпорации “Росатом” Сергей Кириенко в присутствии президентов поставили свои подписи под межправительственным соглашением.
Заметим, что ранее глава “Росатома” Сергей Кириенко заявил, что российская сторона может профинансировать более 20% строительства нового энергоблока АЭС.