Վրաստանի կառավարությունը ոչ մի գազամուղ չի պատրաստվում վաճառել. Վրաստանի էներգետիկայի նախարար
Վրաստանի կառավարությունը չի պատրաստվում վաճառել Ռուսաստանը Հայաստանի հետ միացնող, Վրաստանի տարածքով անցնող գազամուղը: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո հայտարարել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Խետագուրին: Այս մասին տեղեկացնում է «Բիզնես Վրաստան» գործակալությունը:
«Հնարավոր է Նավթի և գազի կորպորացիայի 25 տոկոս ակցիաները տեղադրվեն լոնդոնյան բորսայում: Բայց ինչ վերաբերում է վաճառքին, ապա Վրաստանը չի պատրաստվում վաճառել ոչ մի գազամուղ»,- հայտարարել է Խետագուրին:
Նկատենք, որ նախօրեին Ռուսաստան-Հայաստան գազամուղի` Վրաստանի տարածքով անցնող հատվածը գնելու պատրաստակամության մասին հայտարարել էր Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR): Վերջինիս նախագահ Ռովնաղ Աբդուլաևը հայտարարել էր, որ իր ղեկավարած ընկերությունը հետաքրքրված է Վրաստանի էներգետիկ նախագծերով:
Հիշեցնենք, որ այս տարի Վրաստանի խորհրդարանն ընդունած որոշմամբ Ռուսաստան-Հայաստան գազամուղի` Վրաստանով անցնող հատվածը հանել էր այն օբյեկտների ցուցակից, որոնք մասնավորեցման ենթակա չեն:

Министр энергетики: Грузия не собирается продавать газопровод
Правительство Грузии не собирается продавать магистральный газопровод, соединяющий Россию и Армению. Об этом заявил 20 августа министр энергетики Грузии Александр Хетагури после заседания правительства, сообщает агентство "Бизнес Грузия".
"Возможно, 25% акций Корпорации нефти и газа будут размещены на Лондонской бирже. Что же касается продажи, Грузия не собирается продавать ни один газопровод", - заявил Хетагури.
Между тем, о заинтересованности в управлении всеми трубопроводами в Грузии заявила Государственная нефтяная компания Азербайджана (SOCAR). По словам президента SOCAR Ровнага Абдуллаева, компания заинтересована в участии во всех энергопроектах соседних стран, в том числе приобретением в Грузии газопровода Север-Юг.
"Нас интересуют все энергопроекты в Грузии, и сейчас мы рассматриваем вопрос этого газопровода", - заявил Абдуллаев.
Напомним, что магистральный газопровод, проходящий по территории Грузии и связывающий Россию с Арменией, был исключен из списка объектов, не подлежащих приватизации. Потенциальными покупателями магистрального газопровода являются российская компания "Газпром", казахстанская "КазМунайГаз" и азербайджанская SOCAR.