ԱՄՆ-ում ձվերը վարակված են սալմոնելեոզով. Հայաստանն ԱՄՆ-ից ձու չի ներկրում
ԱՄՆ-ում առևտրային բոլոր կետերից հետ են կանչում կես միլիոնի հասնող ձվեր` սալմոնելեոզի տարածման վտանգի պատճառով: Այս մասին գրում է «Associated Press»-ը: Ըստ աղբյուրի` արդեն 1000 մարդ վարակվել է սալմոնելոզով: Ներկայումս ձվի վարակվածության դեպքեր հայտնաբերվել են Այովա և Մէն նահանգներում:
ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության Անասնաբուժության և տոհմային գործի վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ ԱՄՆ-ից կամ ընդհանրապես որևէ այլ երկրից Հայաստան ձու չի ներկրվում: «Հայաստանում արտադրված ձուն ամբողջությամբ բավարարում է մեր երկրի ներքին պահանջարկը, նույնիսկ ավելի է լինում»,- հավելեց Հովհաննիսյանը` նշելով, որ հունիսից մինչև հոկտեմբեր Հայաստանում լինում է քսան տոկոս ձվի ավելցուկ:
Նրա խոսքերով, մինչև 2007 թվականը Հայաստանից տարեկան 70-80 միլիոնի չափ ձու է արտահանվել հարևան Վրաստան: Այժմ, սակայն, չի արտահանվում, քանի որ այնտեղ արդեն սկսել են զբաղվել ձվի արտադրությամբ:

Eggs contaminated with salmonella bacteria in US
A top US egg producer Thursday expanded its recall to include 380 million chicken eggs that could be contaminated with salmonella bacteria, in one of the largest such recalls in recent history, AP said.
The company on August 13 voluntarily recalled 220 million eggs from the market after hundreds of reported salmonella cases. The FDA reported that first recall on Wednesday.
On Thursday, the company expanded its recall to 380 million eggs, saying the number represented one percent of total US egg production.
An estimated 1000 people have been infected.
Armenian Agriculture Ministry official Ashot Hovhannisyan told Panorama.am Armenia doesn’t export eggs from the US. "Eggs produced in Armenia are enough to satisfy the demand in the country," he said. According to him, Armenia exported up to 70-80 million eggs to Georgia annually by the year 2007.