Վանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահը ցանկանում է թեկուզ կարճ ժամանակով բացել հայ-թուրքական սահմանը
16:34 30/08/2010
Թուրքական «Ջիհան» (Cihan) լրատվական գործակալության տեղեկացմամբ` Վանի նահանգի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Զահիր Քանդաշօղլուն սեպտեմբերի 19-ին Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցվելիք պատարագին հայերի մասնակցությունը դյուրացնելու համար ցանկություն է հայտնել բացել հայ-թուրքական սահմանի Ալիջանի սահմանադուռը:
Քանդաշօղլուի տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ հիշյալ կրոնական արարողության անցկացման թույլտվությունն էապես նպաստելու է ոչ միայն Վանի, այլև Անատոլիայի (Արևմտահայաստան) տնտեսական և մշակութային զարգացմանը:
Ամիսներ առաջ Հայաստան այցելած Զահիր Քանդաշօղլուն հիշեցրել է նաև, որ հայ-թուրքական սահմանի փակ լինելու պատճառով իրենց պատվիրակությունը 26 ժամվա ընթացքում Վրաստանի սահմանով է հասել Երևան, մինչդեռ Ալիջանի սահմանով կպահաջնվեր ընդամենը 4 ժամ:

Van province Chamber of Commerce and Industry Chairman wants to open Armenian-Turkish border even if temporarily
17:34 30/08/2010
Chairman of Van province Chamber of Commerce and Industry Zahir Kandasoglu wants to open the Alican border gate of Armenian-Turkish border to facilitate participation of Armenians in the Aghtamar Island Surb Khach church Mass to be offered on September 19, Cihan news agency reported.
Kansadoglu declared that the holding of the Mass will considerably contribute to economic and cultural development of Van and Anatolia (Western Armenia).