Վանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահը ցանկանում է թեկուզ կարճ ժամանակով բացել հայ-թուրքական սահմանը
16:34 30/08/2010
Թուրքական «Ջիհան» (Cihan) լրատվական գործակալության տեղեկացմամբ` Վանի նահանգի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Զահիր Քանդաշօղլուն սեպտեմբերի 19-ին Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցվելիք պատարագին հայերի մասնակցությունը դյուրացնելու համար ցանկություն է հայտնել բացել հայ-թուրքական սահմանի Ալիջանի սահմանադուռը:
Քանդաշօղլուի տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ հիշյալ կրոնական արարողության անցկացման թույլտվությունն էապես նպաստելու է ոչ միայն Վանի, այլև Անատոլիայի (Արևմտահայաստան) տնտեսական և մշակութային զարգացմանը:
Ամիսներ առաջ Հայաստան այցելած Զահիր Քանդաշօղլուն հիշեցրել է նաև, որ հայ-թուրքական սահմանի փակ լինելու պատճառով իրենց պատվիրակությունը 26 ժամվա ընթացքում Վրաստանի սահմանով է հասել Երևան, մինչդեռ Ալիջանի սահմանով կպահաջնվեր ընդամենը 4 ժամ:

Председатель торгово-промышленной палаты Вана желает «приоткрыть» армяно-турецкую границу
Председатель Торгово-промышленной палаты турецкой провинции Ван Захир Кандашоглу выразил желание открыть пограничный пункт Алиджан, чтобы облегчить участие армян в литургии в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар озера Ван, которая состоится 19 сентября.
В распространенном им заявлении председатель палаты отмечает, что разрешение провести данную религиозную церемонию существенно повлияет на экономическое и культурное развитие не только Вана, но и Анатолии (Западная Армения).
Захир Кандашоглу, кто несколько месяцев назад посетил Армению, напомнил, что из-за того, что армяно-турецкая граница закрыта, их делегация ехала в Армению через территорию Грузии целых 26 часов, тогда как через КПП Алиджан этот путь продлился бы всего 4 часа.