Հայաստանի պատվիրակությունը վերադարձավ Սինգապուրից
Օգոստոսի 29-ին Հայաստանի պատվիրակությունը հայրենիք վերադարձավ Սինգապուրի Օլիմպիական ամառային առաջին խաղերից: Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում հայաստանցի մեդալակիրներին դիմավորեցին ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արթուր Պետրոսյանը, սպորտի պետական և հասարակական կառույցների պատասխանատու աշխատակիցներ, մարզաշխարհի մարդիկ, մարզասերներ և լրագրողներ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀԱՕԿ-ի մամուլի ծառայությունից:
Հայաստանի 14 մարզիկներ Սինգապուրի խաղերում հանդես եկան 12 մարզաձևում: Նրանցից չորսը մեդալակիր դարձան: Գյումրեցի ծանրորդ Գոռ Մինասյանը (+85 կգ) արժանացավ արծաթե մեդալի: Բրոնզե մեդալներ նվաճեցին երևանցի ծանրորդ Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ), հոկտեմբերյանցի ազատ ոճի ըմբիշ Արտակ Հովհաննիսյանը (46 կգ) և վանաձորցի ձյուդոյիստ Դավիթ Ղազարյանը (66 կգ):
Մեդալակիրներն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի աշխատակազմին և անձամբ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին: Սինգապուրի խաղերի նախապատրաստության ընթացքում հայ մարզիկները ոչ մի խոչընդոտի չհանդիպեցին, և կազմակերպված ուսումնամարզական հավաքները ծառայեցին իրենց նպատակին: Կասկած չկա, որ Սինգապուրի ստուգատեսի որոշ մասնակիցներ մեր երկրի մարզական պատիվը կպաշտպանեն նաև «Լոնդոն -2012»-ի ամառային օլիմպիական խաղերում:
Ավելացնենք, որ պատանեկան ամառային հաջորդ` երկրորդ խաղերը կանցկացվեն Չինաստանի Նանկին քաղաքում, 2014 թ.:

Делегация Армении вернулась накануне из Сингапура, где приняла участие в первых юношеских Олимпийских играх. В ереванском аэропорту «Звартноц» армянских спортсменов встретили председатель Национального Олимпийского комитета Армении Гагик Царукян, министр спорта и по вопросам молодежи РА Артур Петросян, ответственные сотрудники спортивных и общественных структур, представители мира спорта, любители спорта и журналисты. Об этом сообщили в пресс-службе НОК Армении.
14 спортсменов Армении выступили на Олимпиаде в 12 видах спорта, четверо из них завоевали медали. Тяжелоатлет Гор Минасян (85 кг) завоевал серебреную медаль, а тяжелоатлет Смбат Маркарян (56) - бронзовую. Борец свободного стиля Артак Ованнисян и дзюдоист Давид Казарян также получили бронзовые медали.
Медалисты поблагодарили состав и лично председателя НОК Гагика Царукяна. В ходе подготовки к сингапурским играм армянские спортсмены не столкнулись с какими-либо препятствиями и спортивно-учебные сборы послужили своей цели. Несомненно, некоторые из участников Синнгапурской олимпиады будут защищать честь нашей родины также на летней олимпиаде “Лондон 2012”.