2007 թ. հոկտեմբերին ՖԻՖԱ-ի, ՈՒԵՖԱ-ի և Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահներ Յոզեֆ Բլատտերը, Միշել Պլատինին և Ռուբեն Հայրապետյանը դրեցին Հայաստանի ազգային հավաքականների տեխնիկական կենտրոնի առաջին քարը: Անցել է մոտ 3 տարի, և արդեն այսօր տեղի ունեցավ ակադեմիայի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին, Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, կառավարության անդամներ, ՀՖՖ գործկոմի անդամներ, հայաստանյան ֆուտբոլային ակումբների ղեկավարներ և այլոք:
Ակադեմիայում կմարզվեն 1000-ից ավելի երեխաներ, ովքեր ապագայում կհամալրեն մեր ազգային հավաքականները: Առկա ենթակառուցվածքների շնորհիվ նրանք կունենան կատարելագործվելու բոլոր պայմանները: Բացի այդ, մեր ազգային թիմերը գերազանց հնարավորություններ են ստանում` անցկացնելու պլանավորված ուսումնամարզական հավաքները:
Ազգային հավաքականների տեխնիկական այս կենտրոնը խոշորագույնն է Անդրկովկասում և լավագույններից մեկն է Եվրոպայում: Ազգային ու երիտասարդական հավաքականները, ի դեպ, արդեն սկսել են ուսումնամարզական հավաքներն ակադեմիայում:
Բացման հանդիսավոր արարաղության ընթացքում, անդրադառնալով կատարված աշխատանքներին, ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը հայտարարեց, որ, ընդհանուր առմամբ, ծախսվել է 12 մլն դոլար:
«Կատարվել է մեր բոլորիս երազանքը, և Հայաստանն այսօր ստացել է նման չքնաղ մարզական կառույց: Սա ժամանակակից կենտրոն է, որտեղ մեր հավաքականները կարող են կազմակերպել իրենց ուսումնամարզական հավաքները: Ես ուզում եմ ներկայացնել նաև, թե որքան միջոցներ են ներդրվել և ում կողմից` ակադեմիան կառուցելու համար: Հիմնական ներդրումները` 7 մլն 475 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով, կատարել է ՈՒԵՖԱ-ն: Այլ կերպ ասած` Եվրոպական ֆուտբոլային գերատեսչությունը հատկացրել է ընդհանուր գումարի 62 տոկոսը: ՖԻՖԱ-ն հատկացրել է 400 հազար դոլար (3,3 տոկոս), իսկ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ծախսել է 4 մլն 125 հազար դոլար (34,4 տոկոս): Ընդհանուր առմամբ` ծախսվել է 12 մլն դոլար: Կառուցվել է 13 հազար քառ. մետր շինություն, 5 խաղադաշտ` լողավազաններով և այլն»,- հայտարարեց Ռուբեն Հայրապետյանը:

В октябре 2007 года председатели ФИФА, УЕФА и Федерации футбола Армении (ФФА) Йозеф Блаттер, Мишель Платини и Рубен Айрапетян заложили первый камень технического центра национальных сборных Армении. Прошло около трех лет, и сегодня состоялась торжественная церемония открытия академии, на которой присутствовали президент Армении Серж Саргсян, председатель УЕФА Мишель Платини, мэр Еревана Гагик Бегларян, председатель Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян, члены правительства, члены исполкома ФФА, руководители Академии футбола.
В Академии будут тренироваться более 1000 детей, которые в дальнейшем пополнят ряды нашей сборной. Благодаря инфраструктуре у них будут все условия для совершенствования. Кроме того, наши национальные команды получают блестящую возможность проводить плановые учебно-тренировочные сборы.
Открытая сегодня Академия - крупнейшая на Кавказе и одна из лучших в Европе. Национальные сборные уже начали тренировочный сбор в новой Академии.
В ходе торжественной церемонии открытия председатель ФФА Рубен Айрапетян сообщил, что на Академию в общей сложности потрачено $12 миллионов.
“Осуществилась наша мечта, и Армения получила такое прекрасное спортивное строение. Это современный центр, где наши сборные могут тренироваться. Для строительства Академии основные инвестиции (62%) сделала УЕФА - $7 миллионов 475 тысяч. ФИФА выделила $400 000 (3.3%), а ФФА - $4 миллиона 125 тысяч (34.4%). Спортивный комплекс занимает площадь в 13 тысяч квадратных метров с 5 игровыми полями и бассейнами”, - сказал Р. Айрапетян.