Մայրաքաղաքի դպրոցները պատրաստ են նոր ուսումնական տարվան. 201 դպրոցները կդիմավորեն մոտ 9700 առաջին դասարանցիների
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող բոլոր 201 դպրոցները պատրաստ են նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին: 2010 թվականի ծրագրով վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում մայրաքաղաքի թվով 24 դպրոցներում: Վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում փոխվել են դպրոցական շենքերի հաղորդուղիները, բարեկարգվել են տանիքները, նորոգվել են սպորտային և հանդիսությունների դահլիճները, կատարվել են ներքին հարդարման աշխատանքներ: Դպրոցների վերանորոգման աշխատանքների համար հատկացվել է մոտ 618 մլն դրամ:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ, Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ ծավալուն շինարարական աշխատանքներ են ընթանում նաև մայրաքաղաքի նախադպրոցական կրթական հաստատություններում: Ծրագրում ընդգրկված 102 մանկապարտեզներում տեղադրվում են ջեռուցման համակարգեր, որոնցից 11 մանկապարտեզում նախատեսվում է լոկալ կաթսայատների կառուցում: Օգոստոսի 31-ի դրությամբ շինարարական աշխատանքներն ավարտված են 32 մանկապարտեզներում, ևս 3-ում կավարտվեն օրերս:
Ծրագրի ավարտից հետո մայրաքաղաքի բոլոր մանկապարտեզներն ապահովված կլինեն ջեռուցման անհատական համակարգերով: Այդ նպատակով Երևանի համայնքային բյուջեից հատկացվել է 1 մլրդ 200 մլն դրամ: Երևանի քաղաքապետարանի կողմից շինարարական աշխատանքների ընթացքի նկատմամբ հաստատված է խիստ հսկողություն:
Քաղաքապետի հանձնարարությամբ նոր ուսումնական տարվա կապակցությամբ մայրաքաղաքի բոլոր վարչական շրջանների անապահով ընտանիքների 1-4-րդ դասարան հաճախող 4445 երեխաների բաշխվել են ուսապայուսակներ և գրենական պիտույքներ: Բացի այդ, որպես պետական սոցիալական աջակցություն, Երևան քաղաքի նպաստառու ընտանիքների 1474 երեխաների առաջին դասարան հաճախելու կապակցությամբ կհատկացվի 25 հազարական դրամ միանվագ նպաստ:
Այս տարի սեպտեմբերի 1-ին քաղաքապետարանի ենթակայության 201 դպրոցները կդիմավորեն մոտ 9700 առաջին դասարանցիների, իսկ բոլոր դասարաններում ընդհանուր առմամբ կսովորեն 104704 աշակերտներ: Քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցներն ունեն 214 համակարգչային դասարան` 2081 համակարգիչներով, 30 էլեկտրոնային գրատախտակներով: Դպրոցներն ապահովված են ինտերնետ կապով, այդ թվում 16 դպրոց ընդգրկված է Հայաստանի դպրոցների ինտերնետային ցանցում: Կրթական բարեփոխումների արդյունքում մայրաքաղաքում արդեն ձևավորվել և գործում է 31 ավագ դպրոց:

Все школы (201), находящиеся в ведении мэрии Еревана, готовы к началу нового учебного года. По плану 2010 года ремонтные работы ведутся в 24 школах. В ходе ремонтных работ заменены коммуникации зданий школ, благоустроены крыши, отремонтированы спортивные и актовые залы, обновлен интерьер. На ремонт школ выделено 618 миллионов драмов.
Согласно пресс-службе мэрии Еревана, по инициативе столичного муниципалитета масштабные строительные работы осуществляются также в дошкольных учреждениях столицы. В 102 детских садах устанавливаются системы отопления, в 11 из них планируется построить локальные котельные. По данным на 31 августа строительные работы завершены в 32 детских садах, в 3-х работы подходят к концу.
По завершении программы все детские сады Еревана будут обеспечены локальными отопительными системами. С этой целью из общинного бюджета Еревана выделено 1,2 млрд. драмов.
По поручению мэра Еревана Гагика Бегларяна в связи с новым учебным годом 4445 учеников 1-4-ых классов из необеспеченных семей получили в подарок ранцы и письменные принадлежности. Кроме того, в качестве государственной социальной поддержки 1474 детям из необеспеченных семей, которые пошли сегодня в первый класс, будет выделено по 25 000 в виде разового пособия.
В этом году 201 школа Еревана принимает 9700 первоклассников, а во всех классах будут обучаться 104 704 ученика. Школы оснащены 214 компьютерными классами с 2081 компьютером и 30-ю электронными досками. Школы обеспечены интернет-связью, в том числе 16 школ подключены к интернет-сети школ Армении. В рамках школьных реформ в Ереване сформирована и действует 31 старшая школа.