2010 թ. հունիսի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի, Սերժ Սարգսյանի և Ի. Ալիևի հանդիպումից և հունիսի 18-ին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածք ներխուժումից հետո նոր թափ ստացան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի աղմկոտ հայտարարությունները` կապված Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու հետ: Մասնավորապես, hունիսի 24-ին` Ադրբեջանի զինծառայողների, հուլիսի 7-ին` այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի», հուլիսի 13-ին երկրի կառավարության անդամների հետ հանդիպումների ժամանակ Ի. Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը երբևէ չի համակերպվի Լեռնային Ղարաբաղի անկախացման հետ, չի մտնի այնպիսի գործընթացի մեջ, որը կարող է բերել Լեռնային Ղարաբաղի անկախացման:
Ալիևը խաղաղության հասնելու միակ ուղին տեսնում է հայկական զորքերը Լեռնային Ղարաբաղից ու սահմանակից յոթ շրջաններից դուրս բերելու և «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու» մեջ: Նա ընդգծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված ստատուս քվոյի պահպանումը կարելի էր բացատրել տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռության առկայությամբ, բայց հիմա այդպիսի բալանս չկա, և դա շատ լավ գիտի Ադրբեջանը, ու կոնֆլիկտի լուծման գլխավոր դերակատարը, ըստ Ալիևի, ադրբեջանական զինուժն է լինելու:
Ալիևյան ռազմատենչ հայտարարությունների պատճառները մեկնաբանող մի քանի տեսակետներ կան, որոնցից հետևյալ երեքն առավել հաճախ են հանդիպում:
Առաջին տեսակետ. 1994թ-ից մինչ օրս նմանատիպ հայտարարություններն արվում են բացառապես ներքին սպառման համար: Նման տեսակետի կողմնակիցները հիշատակում են նախկինում արված մի շարք հայտարարություններ, որոնք իրենց ռազմատենչությամբ այնքան էլ չեն տարբերվում վերոհիշյալ հայտարարություններից, մասնավորապես` 2008թ. ապրիլի 18-ի հայտարարությունը, որտեղ Ալիևն ասել է, թե Ադրբեջանը սպասել է 14 տարի, այլևս չի ցանկանում սպասել ու պատրաստ է խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծել, ինչպես նաև 2008թ. հոկտեմբերի 24-ի հայտարարությունը, որտեղ Ալիևը նմանատիպ ռազմատենչ և անհանդուրժողականություն արմատավորող կոչեր արեց: Ըստ վերլուծաբանների այս խմբի` Ալիևի նմանատիպ հայտարարությունները սերտորեն կապված են երկրի ներսում կատարվող և սպասվելիք որոշ գործընթացների հետ, այն է`
ա. 2010թ. նոյեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները:
բ. Երկրում առկա լրջագույն սոցիալական դժգոհությունները: Բացի ընդհանուր սոցիալական ծանր վիճակից, 2010թ. մայիսին Ադրբեջանի 40 շրջաններում տեղի ունեցավ ջրհեղեղ, որի հետևանքով ջրի տակ մնացին մոտ 20 հազար տուն, ավելի քան 50 հազար հա ցանկատարածություն և արոտավայր: Բնության կողմից հասցված վնասը, ըստ ադրբեջանական կառավարության, կազմել է մոտ 62,5 մլն ամերիկյան դոլար: Ջրհեղեղից տուժածները ներկայումս բնակվում են ժամանակավոր վրանային ճամբարներում: Ադրբեջանի կառավարության ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ ջրհեղեղից տուժածները կստանան փոխհատուցում պատճառված վնասի չափով, սակայն այդ գումարները իրենց նպատակին չեն ծառայել և ուղղակի լցվել են որոշ պաշտոնյաների գրպաններ: Այդ պատճառով բազմաթիվ ցույցեր են եղել անարդարությանը դեմ, որոնք հնարավոր է եղել ցրել միայն ոստիկանների և հատուկ ջոկատայինների միջամտությամբ: Վերջին ցույցը եղել է Սամբիրաբադի շրջանում` օգոստոսի 14-ին. այստեղ ձերբակալվել է մոտ քսան քաղաքացի:
գ. Իլհամ Ալիևի ընտանիքի անդամների աստղաբաշխական կապիտալը, նրանց կողմից մեծաքանակ անշարժ գույքի ձեռքբերումը ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում: Վերջերս մեծ աղմուկ բարձրացավ, երբ պարզ դարձավ, որ 11 տարեկան ադրբեջանցի տղան` Հեյդար Ալիև անունով, դարձել է Դուբայի ամենաթանկ թաղամասի 9 առանձնատան սեփականատեր` ընդհանուր 44 մլն ամերիկյան դոլար արժեքով (հավասար է միջին աշխատավարձով ապրող ադրբեջանցու 10 հազար տարվա ընդհանուր աշխատավարձին): Այս տեղեկատվությունը տրամադրել էր Դուբայի հողային վարչությունը: Ըստ նույն աղբյուրի տվյալների` գոյություն ունի նաև Իլհամ Ալիևի դուստրերի` Լեյլայի և Արզուի անուններով մեծաքանակ անշարժ գույք: Միայն Ալիևի 3 երեխաների անունով Դուբայում գնված անշարժ գույքի ընդհանուր գումարային արժեքը կազմում է 75 մլն ամերիկյան դոլար: Հասկանալի է, որ Բաքվի մերձակայքում հատուկ նպատակով կառուցված վրանային ավաններում ապրող մոտ 800 հազար փախստական ունեցող երկրում, ուր սոցիալական ծանր վիճակում է գտնվում շարքային քաղաքացիների մեծ մասը, սա լուրջ դժգոհություն է առաջացնում:
Ըստ այդմ, վերլուծաբաններից համոզմամբ` Ալիևի հայտարարությունները ներքին բազմաթիվ խնդիրներից հանրության ուշադրությունը շեղելու նպատակ են հետապնդում:
Ընդունելով հանդերձ վերոհիշյալ բոլոր փաստարկները, այնուամենայնիվ, մեր կարծիքով` Ի. Ալիևի հայտարարությունների նպատակը բացահայտող ամենակարևոր գործոնը (ներքին խնդիրների շարքում) նոյեմբերին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններն են: Այսօր Ադրբեջանում առաջատար ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցությունը Մուսավաթն է: Այն պանթուրքիզմի գաղափարախոսության հետևորդ է և հանդես է գալիս ղարաբաղյան հարցին ռազմական լուծում տալու օգտին: Այս կուսակցությունը մեծ ժողովրդականություն է վայելում և վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, ըստ որոշ հաշվարկների, ստացել է ձայների ոչ պակաս, քան 40 տոկոսը: Քանի որ Ադրբեջանում տարեցտարի վարվել է հակահայկական քարոզչություն, բնակչության մեջ կա մի ստվար զանգված, որը պահանջում է ղարաբաղյան հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով, այդ պատճառով Ի. Ալիևի վերջին ռազմատենչ հայտարարությունները նպատակ ունեն գոհացնել նրանց և խոչընդոտել Մուսավաթի դիրքերի ուժեղացումը ընտրություններից առաջ:
Երկրորդ տեսակետ. Այս տեսակետը հիմնականում հանդիպում է ռուս և եվրոպացի վերլուծաբանների շրջանում, որոնք կարծում են, թե ԼՂ հիմնահահարցի շուրջ ստեղծվել է պատային իրավիճակ, երբ բանակցային գործընթացը սպառել է իրեն, և ոչ մի որոշում չի բավարարի երկու հակամարտող կողմերի պահանջները: Նրանց կարծիքով` Ադրբեջանը նախապատրաստվում է լայնածավալ ռազմական գործողությունների, իսկ Ի. Ալիևը վերոնշյալ հայտարարությունների միջոցով ցանկանում է միջազգային հանրությանն ապացուցել, որ ռազմական ճանապարհով ,տարածքային ամբողջականության վերականգնումըե իր երկրի իրավունքն է, և անհրաժեշտության դեպքում Ադրբեջանը կգնա նման քայլի: Օրինակ, Ռուսաստանի Քաղաքական վերլուծությունների միջազգային ինստիտուտի տնօրեն Եվգենի Մինչենկոն կարծում է, որ Ադրբեջանը սկսելու է ռազմական գործողություններ իր ,տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելուե համար, չնայած որ դա ցանկալի չէ ոչ՛ Ռուսաստանին, ոչ՛ ԱՄՆ-ին և ոչ էլ Եվրամիությանը:
Ռազմական փորձագետների որոշ շրջանակներում կա տեսակետ, ըստ որի` տարածաշրջանում արդեն իսկ խախտվել է ռազմական հավասարակշռությունը հօգուտ Ադրբեջանի: Վերջին յոթ տարիներին Ադրբեջանի ռազմական ծախսերն ավելացել են 13 անգամ և արդեն 2010թ. կազմել են 2 մլրդ 150 մլն ամերիկյան դոլար: Այս թիվը գերազանցում է Հայաստանի Հանրապետության 2010թ. պետական բյուջեն: Համեմատելու համար նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ռազմական բյուջեն, ըստ պաշտոնական տվյալների, 2010թ. եղել է ընդամենը 350 մլն ամերիկյան դոլար է: Ադրբեջանը հատկապես վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում ջանք չի խնայում սեփական բանակը նորագույն ռազմական տեխնիկայով զինելու համար: Դրանց մասին արդեն բազմիցս խոսվել է:
Մյուս կողմից` հունիս 8-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից ընդունվեց ռազմական հայեցակարգ, որտեղ նշվում են հիմնական մարտահրավերները, որոնց կարող է հանդիպել Ադրբեջանը: Առաջնային մարտահրավեր դիտվում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը: Հայեցակարգը բաղկացած է 7 հիմնական բաժիններից և 75 գլխից: 50.3 գլխում ասվում է, որ զինվորական միավորումները պետք է բերել անհրաժեշտ մակարդակի, որպեսզի մեծանա ,ռազմավարական ճնշումը օկուպանտի վրաե, իսկ ուժ կիրառելու անհրաժեշտության դեպքում կարճ ժամանակում և նվազագույն կորուստներով լուծել խնդիրը: Ըստ Ի. Ալիևի աշխատակազմի ղեկավար Ֆուադ Ալեսկերովի` ռազմական ուժի մեծացումը դիտվում է որպես կարևորագույն գործոն այդ խնդիրը լուծելու ուղղությամբ:
Այսուամենայնիվ, մեր կարծիքով` ներկա պահին ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը քիչ է: Չնայած վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից գնվել է մեծ քանակությամբ ռազմական տեխնիկա, այն դեռ չի երաշխավորում Ադրբեջանի կայծակնային հաղթանակը, իսկ երկարատև պատերազմ թույլ չեն տա ՌԴ-ն և Արևմուտքը, քանի որ պատերազմի դեպքում կխափանվի նավթի և գազի հոսքը: Ավելին, շատ փորձագետների կարծիքով Ադրբեջանի ռազմական հզորությունների վրա մեծ գումարների վատնումը բացարձակ երաշխիք չէ ընդհանրապես այդ երկրի հաջողության համար: Ըստ որում` Ալիևն ինքն էլ պատերազմ վերսկսելու մեծ ցանկություն չունի, քանի որ նավթադոլարները կընկնեն վտանգի տակ, իսկ պատերազմի անհաջող ավարտը կարող է նրա համար արժենալ նախագահական աթոռի և միլիարդավոր դոլարների կորուստ, մյուս կողմից չի տեսնում պատերազմ հրահրելու դեպքում հերթական ջախջախումից փրկվելու որևէ շանս:
Պատերազմի վերսկսման հավանականությունն էլ ավելի քչացավ ՌԴ նախագահ Դ. Մեդվեդևի` Հայաստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցից հետո: Օգոստոսի 20-ին ստորագրված հայ-ռուսական պայմանագրով 49 տարով երկարացվեց Գյումրիում գտնվող ռուսական ռազմաբազայի ներկայությունը Հայաստանի Հանրապետությունում: Այն համալրվելու է ժամանակակից տեխնիկայով և ՀՀ զինված ուժերի հետ համատեղ ապահովելու է ՀՀ անվտանգությունը: Սա չի նշանակում, որ Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ագրեսիայի դեպքում ռուսական ուժերը կռվելու են ԼՂ-ի տարածքում, սակայն այս պայմանագիրը հնարավորություն կտա հայկական հիմնական ուժերը կենտրոնացնել ԼՂ-ում, որը անհամեմատ էլ ավելի պակաս հավանական կդարձնի Ադրբեջանական կողմի հաղթանակը:
Երրորդ տեսակետ. Ադրբեջանը, հաշվի առնելով ստեղծված քաղաքական և տնտեսական իրավիճակը, ցանկանում է արտաքին ճնշման ենթարկել Հայաստանի Հանրապետությանը և միակողմանի զիջումներ կորզել նրանից: Այս նպատակի համար Ադրբեջանը աշխատում է երեք վեկտորներով` ամերիկյան, ռուսական և եվրոպական: Նշյալ մոտեցման համար բերվում են բացատրություններ, թե հաշվի առնելով Ադրբեջանի դերը Աֆղանստանում և Իրաքում կոալիցիոն ուժերի հետ համատեղ իրականացվող աշխատանքներում, հատկապես որպես տարանցիկ երկիր դեպի Աֆղանստան զորքեր և զինամթերք տեղափոխելու համար, նկատի ունենալով այդ երկրի էներգակիրների գործոնը` Ադրբեջանը հետաքրքրություն է ներկայացնում և Եվրոպայի, և ԱՄՆ-ի, և Ռուսաստանի համար: Ըստ այդմ, կարծիք կա, թե նրանց միջոցով Ադրբեջանը կփորձի շահեկան դիրքում հայտնվել ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում, մանավանդ, որ հենց վերոնշյալ աշխարհաքաղաքական ուժերն են զբաղվում կողմերի միջև հակամարտության լուծմանն ուղղված միջնորդական առաքելությամբ: Նշվում են օրինակներ, թե Ադրբեջանի խոսքն ավելի լսելի է դառնում միջազգային կազմակերպություններում: Դրա համար հիմք են ծառայում ՄԱԿ-ի, Եվրախորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, Իսլամական կոնֆերանսի կողմից ընդունված մի քանի ոչ հայանպաստ որոշումները: Ճիշտ է` ընդունած որոշումները չունեն պարտադրող բնույթ, այնուամենայնիվ, տարեցտարի ավելի ու ավելի է դժվարանում հակամարտության էությունը միջազգային հանրությանը ներկայացնելը և արդար վերաբերմունքի արժանանալը:
Ամփոփելով նշենք, որ նշված բոլոր տեսակետներն էլ կարող են առկա լինել ալիևյան ռազմատենչության և աղմուկ-աղաղակի պատճառների մեջ: Այսուամենայնիվ, մեր կարծիքով` Ի. Ալիևի հայտարարություններն ուղղված են բացառապես ներքին սպառմանը: Այստեղ, ինչպես արդեն նշեցինք, առաջնային պետք է համարել սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների գործոնը, որին իշխող կուսակցությունը դեռ տարեսկզբից է նախապատրաստվում: Ադրբեջանում այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ մեծ քանակությամբ միջոցներ են մտնում երկիր, սակայն դրանց մեծ մասը կենտրոնանում է Ի. Ալիևի կողմից հովանավորվող կլանի ձեռքում, իսկ ժողովրդի կյանքում էական առաջընթաց չի նկատվում, որը և հանգեցնում է զանգվածային դժգոհության երկրի ներսում: Դժգոհություն են առաջացնում նաև տարեցտարի խորացող անարդարությունները, կոռուպցիան և խոսքի ազատության սահմանափակումները: Ըստ հունիսի 30-ի Freedom House–ի հրապարակած տվյալների` 2010թ-ին Ադրբեջանը նահանջ է ունեցել և դատական համակարգում, և քաղաքացիական հասարակության ու ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ոլորտում: Հետաքրքրական է ,Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատե ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Ալի Քերիմլիի 2010թ. ապրիլի 2-ի The Washington Post թերթին տված հարցազրույցը, որտեղ նա ասել է, որ Ադրբեջանն ամենակոռուպացված երկրներից է աշխարհում, որտեղ առաջնորդին վտանգ չի սպառնում, քանի որ դատական, հակակոռուպցիոն մարմինները, ինչպես նաև ԶԼՄ-ները սպասարկում են նրան :
Ստացվում է, որ Ի. Ալիևի հայտարարությունների նպատակը մոտալուտ պատերազմի պատրանք ստեղծելն է, որի միջոցով հանրության ուշադրությունը կշեղվի ներքին խնդիրներից և սոցիալական անարդարությունները կմղվեն երկրորդ պլան, իսկ դա շատ անհրաժեշտ է իշխող վարչակարգին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններից առաջ:

После состоявшейся 17 июня 2010 года в Санкт-Петербурге встречи президентов России, Армении и Азербайджана и проникновения 18 июня азербайджанской диверсионной группы на территорию Нагорно-Карабахской Республики шумные заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева в связи с решением карабахского конфликта военным путем стали звучать с новым размахом. В частности, на встречах с военнослужащими Азербайджана (24 июня), с так называемой «азербайджанской общины Нагорного Карабаха» (7 июля), с членами правительства страны (13 июля) Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан никогда не смирится с независимостью Нагорного Карабаха, не войдет в процесс, который может привести к независимости Нагорного Карабаха.
Единственный путь достижения мира Алиев видит в выводе армянских войск с территории Нагорного Карабаха и семи прилегающих районов и «восстановлении территориальной целостности Азербайджана». Он подчеркивает, что сохранение статуса-кво Карабаха можно было объяснить только наличием военного баланса в регионе, но сегодня такого баланса нет, и Азербайджан очень хорошо знает это, главным исполнителем, по словам Алиева, будет военная сила Азербайджана.
Есть несколько мнений, комментирующих воинственные заявления Алиева, три указанных из них часто звучат.
Первое мнение: подобные заявления с 1994 года по сей день делаются исключительно для внутреннего пользователя. Сторонники подобного мнения упоминают сделанные ранее ряд заявлений, которые своей воинственностью не совсем отличаются от вышеуказанных заявлений, в частности, заявление от 18 апреля 2008 года, в котором Алиев сказал, что Азербайджан ждал 14 лет, не желает больше ждать и готов решить проблему военным путем, а также заявление от 24 октября 2008 года, в котором Алиев выступил с подобными воинственными и укореняющими нетолерантность призывами. Согласно этой группе аналитиков, подобные заявления Алиева тесно связаны с происходящими и предстоящими в стране некоторыми событиями. Это:
а) предстоящие в ноябре парламентские выборы;
б) серьезное социальное недовольство в стране;
Помимо общей тяжелой ситуации, в мае 2010 года в 40 районах Азербайджана произошли паводки, в результате чего под водой остались около 20 тысяч домов, более 50 тысяч га посевных территорий и пастбищ. Нанесенный ущерб, по данным правительства Азербайджана, составил 62.5 млн. долларов. Пострадавшие от наводнений в настоящее время проживают во временных палаточных лагерях. Представители правительства Азербайджана заявили, что пострадавшие от наводнений получат компенсацию в размере понесенного ущерба, однако эти суммы не послужили их цели и просто «потекли» в карманы некоторых чиновников. Из-за этого прошли многочисленные митинги против несправедливости, которые стало возможно разогнать только при вмешательстве полицейских и спецназовцев. Последний митинг прошел в Сабирабадском районе 14 августа, здесь было арестовано около 20 граждан.
в) астрономический капитал членов семьи Ильхама Алиева, приобретение ими недвижимости как внутри страны, так и за рубежом. Недавно поднялся большой шум, когда стало известно, что 11-летний азербайджанский мальчик по имени Гейдар Алиев стал владельцем 9 особняков в Дубае, общей стоимостью в $44 млн. (соответствует зарплате среднестатистического азербайджанца за 10 тысяч лет). Эту информацию предоставили в земельном управлении Дубая. По данным того же источника, есть также недвижимость на имя дочерей Ильхама Алиева Лейлы и Арзу Алиевых. Общая стоимость недвижимости, приобретенная на имя детей Алиева в Дубае, составляет 75 млн. долларов. Понятно, что в стране, где в специально построенных в окрестностях Баку палаточных поселках проживает около 800 тысяч беженцев, где в тяжелом социальном положении находится большая часть граждан, это создает серьезное недовольство.
Аналитики убеждены, что заявления Алиева нацелены на то, чтобы отвлечь внимание общественности от многочисленных проблем внутри страны.
Принимая все вышеуказанные аргументы, тем не менее, на наш взгляд, самым важным фактором (среди внутренних проблем), раскрывающим цели заявлений Алиева, остаются предстоящие в ноябре парламентские выборы. Ведущей оппозиционной партией в Азербайджане сегодня является «Мусават». Она последовательница идеологии пантюркизма и выступает за военное решение карабахского конфликта. Эта партия пользуется большим авторитетом в народе и во время последних парламентских выборов, по некоторым данным, набрала не менее 40% голосов избирателей.
Поскольку в Азербайджане год от года вели антиармянскую пропаганду, среди населения есть большая масса, требующая решить карабахский конфликт военным путем, по этой причине последние воинственные заявления Ильхама Алиева преследуют цель удовлетворить их и препятствовать укреплению позиций «Мусават» перед выборами.
Второе мнение: Эта точка зрения в основном встречается в кругах русских и европейских аналитиков, которые полагают, что вокруг Карабаха создалась патовая ситуация, когда переговорный процесс себя исчерпал, и ни одно решение не удовлетворит требованиям обеих сторон. По их мнению, Азербайджан готовится к широкомасштабной войне, а И. Алиев отмеченными выше заявлениями желает доказать международному сообществу, что восстановление территориальной целостности военным путем является правом его страны, и, в случае необходимости, Азербайджан пойдет на подобный шаг. Например, директор международного института политических исследований России Евгений Минченко полагает, что Азербайджан начнет военные действия для восстановления своей “территориальной целостности”, несмотря на то, что это не желательно ни для России, ни для США, ни для Евросоюза.
В некоторых военных экспертных кругах есть мнение, что в регионе уже нарушен военный баланс в пользу Азербайджана. За последние 7 лет военные расходы Азербайджана выросли в 13 раз и в 2010 году составили $2 миллиарда 150 миллионов. Эта сумма превосходит государственный бюджет Армении 2010 года. Для сравнения отметим, что военный бюджет Республики Армения, согласно официальным данным, в 2010 году составил всего $350 миллионов. Азербайджан в последние месяцы не жалеет усилий для вооружения своей армии новейшей военной техникой. Об этом уже не раз говорилось.
С другой стороны, 8 июня парламент Азербайджана принял военную доктрину, в которой отмечены основные вызовы, стоящие перед Азербайджаном. В качестве первоочередного вызова рассматривается проблема НКР. Доктрина состоит из 7 основных отделов и 75 глав. В главе 50.3 сказано, что воинские подразделения следует привести к необходимому уровню, чтобы усилить “стратегическое давление на оккупанта”, а в случае необходимости применения силы решить проблему в кратчайшие сроки и с минимальными потерями. Согласно руководителю аппарата Ильхама Алиева Фуаду Алескерову, увеличение военной силы рассматривается как важнейший фактор для решения данной проблемы.
Тем не менее, по нашему мнению, на данный момент вероятность возобновления военных действий мала. Несмотря на то, что в последнее время Азербайджан закупил в большом количестве военную технику, она еще не гарантирует молниеносной победы Азербайджана, а длительную войну не допустят ни РФ ни Запад, поскольку в случае войны будут прерваны поставки нефти и газа. Более того, по мнению многих экспертов, трата больших средств на военные мощности Азербайджана абсолютно не является гарантией успеха данной страны. Причем сам Алиев не имеет большого желания возобновить войну, поскольку под угрозой окажутся нефтедоллары, а неудачный конец войны может стоить ему президентского кресла и лишить миллиардов долларов, с другой стороны, не видит никакого шанса спасения после очередного разгрома в случае навязывания войны.
Вероятность возобновления войны еще больше уменьшилась после государственного визита президента России Дмитрия Медведева в Республику Армения. Подписанным 20 августа армяно-российским договором до 49-и лет продлен срок пребывания российской военной базы в Гюмри. Она будет оснащена современной техникой и совместно с вооруженными силами РА будет обеспечивать безопасность Армении. Это не означает, что в случае военной агрессии со стороны Азербайджана российские силы будут сражаться на территории НК, но этот договор даст возможность сконцентрировать основные армянские вооруженные силы в НК, что сделает намного более маловероятной победу азербайджанской стороны.
Третье мнение: Азербайджан, с учетом сложившейся политической и экономической ситуации, желает подвергнуть Армению внешним давлениям и выудить у нее односторонние уступки. Для данной цели Азербайджан работает в трех направлениях: американском, русском и европейском. Данному подходу даются объяснения: с учетом роли Азербайджана в совместных работах коалиционных сил в Ираке и в Афганистане, особенно в качестве транзитной страны для поставок вооружения и боеприпасов в Афганистан, с учетом факторов энергоносителей данной страны, Азербайджан представляет интерес для России, США и Европы. Исходя из этого есть мнение, что с их помощью Азербайджан попытается оказаться в выгодном положении в переговорном процессе по Карабаху, тем более, что именно вышеназванные геополитические силы занимаются посреднической миссией, направленной на урегулирование конфликта. Приводятся примеры, что слова Азербайджана лучше доходят до международных организаций. Основанием для этого служат несколько неблагоприятных для армян решений, принятых в ООН, Европарламенте, ОБСЕ, ОИК. Правда, принятые решения не носят обязательного характера, тем не менее, год от года все труднее становится представлять суть конфликта международному сообществу, и удостаиваться справедливого отношения.
Подводя итог, отметим, что все отмеченные мнения могут быть среди причин алиевской воинственности и шумихи. Тем не менее, по нашему мнению, заявления И.Алиева рассчитаны исключительно для внутреннего пользования. Здесь, как мы уже отметили, первичным следует считать фактор предстоящих парламентских выборов, к которым правящая партия готовится еще с начала года. В Азербайджане сегодня создалась ситуация, когда в страну в больших количествах поступают средства, но большая их часть концентрируется в руках клана, поддерживаемого Алиевым, а в жизни народа не намечается существенного прогресса, что и приводит к массовому недовольству внутри страны. Недовольство вызывают также год от года укореняющиеся несправедливость, коррупция и ограничения свободы слова. Согласно данным Freedom House от 30 июня, в 2010 году Азербайджан ухудшил свои показатели и в судебной системе, и в сфере становления гражданского общества и демократических институтов. Интересно интервью руководителя оппозиционного Народного фронта Азербайджана Али Керимли газете The Washington Post от 2 апреля 2010 года, в котором он заявил, что Азербайджан – одна из самых коррумпированных стран в мире, где предводителю ничто не угрожает, поскольку судебные, антикоррупционные органы, а также СМИ обслуживают его.
Получается, что цель заявлений И. Алиева – создать видимость приближающейся войны, посредством чего внимание общественности будет смещено с внутренних проблем и социальная несправедливость будет оттеснена на второй план, а это очень необходимо правящему режиму в преддверии парламентских выборов.