2010 թ. հունիսի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի, Սերժ Սարգսյանի և Ի. Ալիևի հանդիպումից և հունիսի 18-ին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածք ներխուժումից հետո նոր թափ ստացան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի աղմկոտ հայտարարությունները` կապված Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու հետ: Մասնավորապես, hունիսի 24-ին` Ադրբեջանի զինծառայողների, հուլիսի 7-ին` այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի», հուլիսի 13-ին երկրի կառավարության անդամների հետ հանդիպումների ժամանակ Ի. Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը երբևէ չի համակերպվի Լեռնային Ղարաբաղի անկախացման հետ, չի մտնի այնպիսի գործընթացի մեջ, որը կարող է բերել Լեռնային Ղարաբաղի անկախացման:
Ալիևը խաղաղության հասնելու միակ ուղին տեսնում է հայկական զորքերը Լեռնային Ղարաբաղից ու սահմանակից յոթ շրջաններից դուրս բերելու և «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու» մեջ: Նա ընդգծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված ստատուս քվոյի պահպանումը կարելի էր բացատրել տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռության առկայությամբ, բայց հիմա այդպիսի բալանս չկա, և դա շատ լավ գիտի Ադրբեջանը, ու կոնֆլիկտի լուծման գլխավոր դերակատարը, ըստ Ալիևի, ադրբեջանական զինուժն է լինելու:
Ալիևյան ռազմատենչ հայտարարությունների պատճառները մեկնաբանող մի քանի տեսակետներ կան, որոնցից հետևյալ երեքն առավել հաճախ են հանդիպում:
Առաջին տեսակետ. 1994թ-ից մինչ օրս նմանատիպ հայտարարություններն արվում են բացառապես ներքին սպառման համար: Նման տեսակետի կողմնակիցները հիշատակում են նախկինում արված մի շարք հայտարարություններ, որոնք իրենց ռազմատենչությամբ այնքան էլ չեն տարբերվում վերոհիշյալ հայտարարություններից, մասնավորապես` 2008թ. ապրիլի 18-ի հայտարարությունը, որտեղ Ալիևն ասել է, թե Ադրբեջանը սպասել է 14 տարի, այլևս չի ցանկանում սպասել ու պատրաստ է խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծել, ինչպես նաև 2008թ. հոկտեմբերի 24-ի հայտարարությունը, որտեղ Ալիևը նմանատիպ ռազմատենչ և անհանդուրժողականություն արմատավորող կոչեր արեց: Ըստ վերլուծաբանների այս խմբի` Ալիևի նմանատիպ հայտարարությունները սերտորեն կապված են երկրի ներսում կատարվող և սպասվելիք որոշ գործընթացների հետ, այն է`
ա. 2010թ. նոյեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները:
բ. Երկրում առկա լրջագույն սոցիալական դժգոհությունները: Բացի ընդհանուր սոցիալական ծանր վիճակից, 2010թ. մայիսին Ադրբեջանի 40 շրջաններում տեղի ունեցավ ջրհեղեղ, որի հետևանքով ջրի տակ մնացին մոտ 20 հազար տուն, ավելի քան 50 հազար հա ցանկատարածություն և արոտավայր: Բնության կողմից հասցված վնասը, ըստ ադրբեջանական կառավարության, կազմել է մոտ 62,5 մլն ամերիկյան դոլար: Ջրհեղեղից տուժածները ներկայումս բնակվում են ժամանակավոր վրանային ճամբարներում: Ադրբեջանի կառավարության ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ ջրհեղեղից տուժածները կստանան փոխհատուցում պատճառված վնասի չափով, սակայն այդ գումարները իրենց նպատակին չեն ծառայել և ուղղակի լցվել են որոշ պաշտոնյաների գրպաններ: Այդ պատճառով բազմաթիվ ցույցեր են եղել անարդարությանը դեմ, որոնք հնարավոր է եղել ցրել միայն ոստիկանների և հատուկ ջոկատայինների միջամտությամբ: Վերջին ցույցը եղել է Սամբիրաբադի շրջանում` օգոստոսի 14-ին. այստեղ ձերբակալվել է մոտ քսան քաղաքացի:
գ. Իլհամ Ալիևի ընտանիքի անդամների աստղաբաշխական կապիտալը, նրանց կողմից մեծաքանակ անշարժ գույքի ձեռքբերումը ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում: Վերջերս մեծ աղմուկ բարձրացավ, երբ պարզ դարձավ, որ 11 տարեկան ադրբեջանցի տղան` Հեյդար Ալիև անունով, դարձել է Դուբայի ամենաթանկ թաղամասի 9 առանձնատան սեփականատեր` ընդհանուր 44 մլն ամերիկյան դոլար արժեքով (հավասար է միջին աշխատավարձով ապրող ադրբեջանցու 10 հազար տարվա ընդհանուր աշխատավարձին): Այս տեղեկատվությունը տրամադրել էր Դուբայի հողային վարչությունը: Ըստ նույն աղբյուրի տվյալների` գոյություն ունի նաև Իլհամ Ալիևի դուստրերի` Լեյլայի և Արզուի անուններով մեծաքանակ անշարժ գույք: Միայն Ալիևի 3 երեխաների անունով Դուբայում գնված անշարժ գույքի ընդհանուր գումարային արժեքը կազմում է 75 մլն ամերիկյան դոլար: Հասկանալի է, որ Բաքվի մերձակայքում հատուկ նպատակով կառուցված վրանային ավաններում ապրող մոտ 800 հազար փախստական ունեցող երկրում, ուր սոցիալական ծանր վիճակում է գտնվում շարքային քաղաքացիների մեծ մասը, սա լուրջ դժգոհություն է առաջացնում:
Ըստ այդմ, վերլուծաբաններից համոզմամբ` Ալիևի հայտարարությունները ներքին բազմաթիվ խնդիրներից հանրության ուշադրությունը շեղելու նպատակ են հետապնդում:
Ընդունելով հանդերձ վերոհիշյալ բոլոր փաստարկները, այնուամենայնիվ, մեր կարծիքով` Ի. Ալիևի հայտարարությունների նպատակը բացահայտող ամենակարևոր գործոնը (ներքին խնդիրների շարքում) նոյեմբերին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններն են: Այսօր Ադրբեջանում առաջատար ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցությունը Մուսավաթն է: Այն պանթուրքիզմի գաղափարախոսության հետևորդ է և հանդես է գալիս ղարաբաղյան հարցին ռազմական լուծում տալու օգտին: Այս կուսակցությունը մեծ ժողովրդականություն է վայելում և վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, ըստ որոշ հաշվարկների, ստացել է ձայների ոչ պակաս, քան 40 տոկոսը: Քանի որ Ադրբեջանում տարեցտարի վարվել է հակահայկական քարոզչություն, բնակչության մեջ կա մի ստվար զանգված, որը պահանջում է ղարաբաղյան հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով, այդ պատճառով Ի. Ալիևի վերջին ռազմատենչ հայտարարությունները նպատակ ունեն գոհացնել նրանց և խոչընդոտել Մուսավաթի դիրքերի ուժեղացումը ընտրություններից առաջ:
Երկրորդ տեսակետ. Այս տեսակետը հիմնականում հանդիպում է ռուս և եվրոպացի վերլուծաբանների շրջանում, որոնք կարծում են, թե ԼՂ հիմնահահարցի շուրջ ստեղծվել է պատային իրավիճակ, երբ բանակցային գործընթացը սպառել է իրեն, և ոչ մի որոշում չի բավարարի երկու հակամարտող կողմերի պահանջները: Նրանց կարծիքով` Ադրբեջանը նախապատրաստվում է լայնածավալ ռազմական գործողությունների, իսկ Ի. Ալիևը վերոնշյալ հայտարարությունների միջոցով ցանկանում է միջազգային հանրությանն ապացուցել, որ ռազմական ճանապարհով ,տարածքային ամբողջականության վերականգնումըե իր երկրի իրավունքն է, և անհրաժեշտության դեպքում Ադրբեջանը կգնա նման քայլի: Օրինակ, Ռուսաստանի Քաղաքական վերլուծությունների միջազգային ինստիտուտի տնօրեն Եվգենի Մինչենկոն կարծում է, որ Ադրբեջանը սկսելու է ռազմական գործողություններ իր ,տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելուե համար, չնայած որ դա ցանկալի չէ ոչ՛ Ռուսաստանին, ոչ՛ ԱՄՆ-ին և ոչ էլ Եվրամիությանը:
Ռազմական փորձագետների որոշ շրջանակներում կա տեսակետ, ըստ որի` տարածաշրջանում արդեն իսկ խախտվել է ռազմական հավասարակշռությունը հօգուտ Ադրբեջանի: Վերջին յոթ տարիներին Ադրբեջանի ռազմական ծախսերն ավելացել են 13 անգամ և արդեն 2010թ. կազմել են 2 մլրդ 150 մլն ամերիկյան դոլար: Այս թիվը գերազանցում է Հայաստանի Հանրապետության 2010թ. պետական բյուջեն: Համեմատելու համար նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ռազմական բյուջեն, ըստ պաշտոնական տվյալների, 2010թ. եղել է ընդամենը 350 մլն ամերիկյան դոլար է: Ադրբեջանը հատկապես վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում ջանք չի խնայում սեփական բանակը նորագույն ռազմական տեխնիկայով զինելու համար: Դրանց մասին արդեն բազմիցս խոսվել է:
Մյուս կողմից` հունիս 8-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից ընդունվեց ռազմական հայեցակարգ, որտեղ նշվում են հիմնական մարտահրավերները, որոնց կարող է հանդիպել Ադրբեջանը: Առաջնային մարտահրավեր դիտվում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը: Հայեցակարգը բաղկացած է 7 հիմնական բաժիններից և 75 գլխից: 50.3 գլխում ասվում է, որ զինվորական միավորումները պետք է բերել անհրաժեշտ մակարդակի, որպեսզի մեծանա ,ռազմավարական ճնշումը օկուպանտի վրաե, իսկ ուժ կիրառելու անհրաժեշտության դեպքում կարճ ժամանակում և նվազագույն կորուստներով լուծել խնդիրը: Ըստ Ի. Ալիևի աշխատակազմի ղեկավար Ֆուադ Ալեսկերովի` ռազմական ուժի մեծացումը դիտվում է որպես կարևորագույն գործոն այդ խնդիրը լուծելու ուղղությամբ:
Այսուամենայնիվ, մեր կարծիքով` ներկա պահին ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը քիչ է: Չնայած վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից գնվել է մեծ քանակությամբ ռազմական տեխնիկա, այն դեռ չի երաշխավորում Ադրբեջանի կայծակնային հաղթանակը, իսկ երկարատև պատերազմ թույլ չեն տա ՌԴ-ն և Արևմուտքը, քանի որ պատերազմի դեպքում կխափանվի նավթի և գազի հոսքը: Ավելին, շատ փորձագետների կարծիքով Ադրբեջանի ռազմական հզորությունների վրա մեծ գումարների վատնումը բացարձակ երաշխիք չէ ընդհանրապես այդ երկրի հաջողության համար: Ըստ որում` Ալիևն ինքն էլ պատերազմ վերսկսելու մեծ ցանկություն չունի, քանի որ նավթադոլարները կընկնեն վտանգի տակ, իսկ պատերազմի անհաջող ավարտը կարող է նրա համար արժենալ նախագահական աթոռի և միլիարդավոր դոլարների կորուստ, մյուս կողմից չի տեսնում պատերազմ հրահրելու դեպքում հերթական ջախջախումից փրկվելու որևէ շանս:
Պատերազմի վերսկսման հավանականությունն էլ ավելի քչացավ ՌԴ նախագահ Դ. Մեդվեդևի` Հայաստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցից հետո: Օգոստոսի 20-ին ստորագրված հայ-ռուսական պայմանագրով 49 տարով երկարացվեց Գյումրիում գտնվող ռուսական ռազմաբազայի ներկայությունը Հայաստանի Հանրապետությունում: Այն համալրվելու է ժամանակակից տեխնիկայով և ՀՀ զինված ուժերի հետ համատեղ ապահովելու է ՀՀ անվտանգությունը: Սա չի նշանակում, որ Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ագրեսիայի դեպքում ռուսական ուժերը կռվելու են ԼՂ-ի տարածքում, սակայն այս պայմանագիրը հնարավորություն կտա հայկական հիմնական ուժերը կենտրոնացնել ԼՂ-ում, որը անհամեմատ էլ ավելի պակաս հավանական կդարձնի Ադրբեջանական կողմի հաղթանակը:
Երրորդ տեսակետ. Ադրբեջանը, հաշվի առնելով ստեղծված քաղաքական և տնտեսական իրավիճակը, ցանկանում է արտաքին ճնշման ենթարկել Հայաստանի Հանրապետությանը և միակողմանի զիջումներ կորզել նրանից: Այս նպատակի համար Ադրբեջանը աշխատում է երեք վեկտորներով` ամերիկյան, ռուսական և եվրոպական: Նշյալ մոտեցման համար բերվում են բացատրություններ, թե հաշվի առնելով Ադրբեջանի դերը Աֆղանստանում և Իրաքում կոալիցիոն ուժերի հետ համատեղ իրականացվող աշխատանքներում, հատկապես որպես տարանցիկ երկիր դեպի Աֆղանստան զորքեր և զինամթերք տեղափոխելու համար, նկատի ունենալով այդ երկրի էներգակիրների գործոնը` Ադրբեջանը հետաքրքրություն է ներկայացնում և Եվրոպայի, և ԱՄՆ-ի, և Ռուսաստանի համար: Ըստ այդմ, կարծիք կա, թե նրանց միջոցով Ադրբեջանը կփորձի շահեկան դիրքում հայտնվել ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում, մանավանդ, որ հենց վերոնշյալ աշխարհաքաղաքական ուժերն են զբաղվում կողմերի միջև հակամարտության լուծմանն ուղղված միջնորդական առաքելությամբ: Նշվում են օրինակներ, թե Ադրբեջանի խոսքն ավելի լսելի է դառնում միջազգային կազմակերպություններում: Դրա համար հիմք են ծառայում ՄԱԿ-ի, Եվրախորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, Իսլամական կոնֆերանսի կողմից ընդունված մի քանի ոչ հայանպաստ որոշումները: Ճիշտ է` ընդունած որոշումները չունեն պարտադրող բնույթ, այնուամենայնիվ, տարեցտարի ավելի ու ավելի է դժվարանում հակամարտության էությունը միջազգային հանրությանը ներկայացնելը և արդար վերաբերմունքի արժանանալը:
Ամփոփելով նշենք, որ նշված բոլոր տեսակետներն էլ կարող են առկա լինել ալիևյան ռազմատենչության և աղմուկ-աղաղակի պատճառների մեջ: Այսուամենայնիվ, մեր կարծիքով` Ի. Ալիևի հայտարարություններն ուղղված են բացառապես ներքին սպառմանը: Այստեղ, ինչպես արդեն նշեցինք, առաջնային պետք է համարել սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների գործոնը, որին իշխող կուսակցությունը դեռ տարեսկզբից է նախապատրաստվում: Ադրբեջանում այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ մեծ քանակությամբ միջոցներ են մտնում երկիր, սակայն դրանց մեծ մասը կենտրոնանում է Ի. Ալիևի կողմից հովանավորվող կլանի ձեռքում, իսկ ժողովրդի կյանքում էական առաջընթաց չի նկատվում, որը և հանգեցնում է զանգվածային դժգոհության երկրի ներսում: Դժգոհություն են առաջացնում նաև տարեցտարի խորացող անարդարությունները, կոռուպցիան և խոսքի ազատության սահմանափակումները: Ըստ հունիսի 30-ի Freedom House–ի հրապարակած տվյալների` 2010թ-ին Ադրբեջանը նահանջ է ունեցել և դատական համակարգում, և քաղաքացիական հասարակության ու ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ոլորտում: Հետաքրքրական է ,Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատե ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Ալի Քերիմլիի 2010թ. ապրիլի 2-ի The Washington Post թերթին տված հարցազրույցը, որտեղ նա ասել է, որ Ադրբեջանն ամենակոռուպացված երկրներից է աշխարհում, որտեղ առաջնորդին վտանգ չի սպառնում, քանի որ դատական, հակակոռուպցիոն մարմինները, ինչպես նաև ԶԼՄ-ները սպասարկում են նրան :
Ստացվում է, որ Ի. Ալիևի հայտարարությունների նպատակը մոտալուտ պատերազմի պատրանք ստեղծելն է, որի միջոցով հանրության ուշադրությունը կշեղվի ներքին խնդիրներից և սոցիալական անարդարությունները կմղվեն երկրորդ պլան, իսկ դա շատ անհրաժեշտ է իշխող վարչակարգին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններից առաջ:

Why is Aliyev making bellicose statements?
After June 17, 2010 St Petersburg meeting of Dmitry Medvedev of Russia, Serzh Sargsyan of Armenia and Ilham Aliyev of Azerbaijan and after June 18 diversion attack, Azerbaijan’s President’s bellicose statements over the military settlement of NK conflict became more aggressive. Particularly, on 24 June at a meeting with Azerbaijan’s servicemen, on 7 July, meeting with “Azerbaijani community of Nagorno Karabakh,” on 13 July, meeting with members of government, Aliyev declared Azerbaijan would never accept independence of Nagorno Karabakh, and would never accept a process that would result in NK independence.
Aliyev said the only way to peace is pullout of Armenian troops from Nagorno Karabakh and 7 border related regions and “Azerbaijan’s territorial integrity”. He said status quo of Nagorno Karabakh could be explained only by armed balance in the region but there isn’t a similar balance and Azerbaijan deeply acknowledges that and according to Aliyev, Azerbaijan’s armed forces are the basic players of the conflict resolution. There are three basic reasons to explicate Aliyev’s bellicose statements.
First viewpoint: Since 1994 similar statements are made exclusively for in-house ears. The supporters of this viewpoint recollect some statements made earlier, which, in fact, do not differ from those made today, particularly, the statement made on 18 April, 2008 – Aliyev declared Azerbaijan has waited 14 years and doesn’t want to wait any longer and is ready to settle the question through military activities; another similar statement was made on 24 October, 2008. According to the experts Aliyev’s statements are closely related to some events which are expected to be held in the country:
a. parliamentary elections scheduled for November, 2010.
b. social protests within the country – in May 2010 flood destroyed 20 thousand buildings in 40 regions, about 50 thousand hectares of row lands. Azerbaijan’s government estimated $62,5m financial damage left in the aftermath of the flood. Now the flood affected live in temporary camps. Azerbaijani government declared those affected would get financial compensations but they haven’t got.
c. the astronomical capital of members of Ilham Aliyev’s family, purchase of great amounts of real estate by them in the country and abroad. Note that 11 year old Azerbaijani boy named Heydar Aliyev became owner of 9 detached houses in the most expensive district in Dubai totaling USD 44m (equal to 10 thousand years’ total salary of an Azerbaijani citizen receiving average wages). It caused a big scandal. The report had been issued by the Land Department of Dubai. According to the same source, Ilham Aliyev’s daughters, Leyla and Arzu also own a great amount of real estate. The real estate owned by only Aliyev’s 3 children in Dubai totals USD 75m. It is natural that such news causes protests in the country having over 800 thousand refugees living in temporary dwellings near Baku, with most of common citizens living in hard social conditions.
Thus, according to analysts, with his statements Aliyev seeks to distract society’s attention from many domestic problems.
Nevertheless, we believe that the most important factor (among domestic issues) revealing Aliyev’s statements is the parliamentary elections scheduled for November. Presently, Musavat is Azerbaijan’s leading opposition political party. The party following Pan-Turkism ideology speaks out for military resolution of the Nagorno Karabakh conflict. According to some accounts, this popular party received over 40 percent votes in the last parliamentary elections. As a result of many years’ anti-Armenian propaganda, a great deal of people in Azerbaijani society demand military resolution of NKR conflict, therefore Aliyev’s bellicose statements are made to please them and to hinder strengthening of Musavat’s positions on the threshold of the elections.
Second viewpoint which is often voiced by Russian and European analysts: they think the Nagorno Karabakh negotiations have exhausted themselves, and there is no decision to meet the demands of the conflict sides. In their opinion, Azerbaijan gets ready for large-scale operations, and Aliyev by making bellicose statements wants to prove to the international community that restoration of territorial integrity by war is his country’s right, and Azerbaijan will do it if necessary. For instance, Yevgeny Minchenko, the director of Russia’s International Political Expert Evaluation Institute believes that Azerbaijan will initiate operations “to restore its territorial integrity though it is not desirable for Russia, U.S., and EU.”
Some military experts believe that military balance in the region has been already violated in favor of Azerbaijan. Over the past seven years, Azerbaijan’s military expenditures have increased 13-fold. In 2010 they totaled USD 2bn 150m. This number exceeds Armenia’s State Budget for 2010. Note that according to official data, in 2010 Armenia’s military budget amounted to only USD 350m. It has been repeatedly said that especially over the past months, Azerbaijan has been sparing no effort to purchase modern military equipment for its army.
On the other hand, on June 8, Azerbaijani parliament adopted a military concept stipulating the main challenges Azerbaijan can face. The Nagorno Karabakh problem is considered as the primary challenge. The concept consists of 7 sections and 75 chapters. Chapter 50.3 says that military formations should be brought up to a proper level to increase strategic pressure upon the occupant, and to resolve the problem in short time and with minimum losses if it is necessary to use force. According to Head of Aliyev’s administration Faud Aleskerov, increase of military force is considered as an important factor in that context.
Nevertheless, we think resumption of operations is hardly probable at the moment. Though Azerbaijan has lately purchased a great amount of military equipment, it does not yet guarantee Azerbaijan’s momentary victory, and Russia and the West will not allow a long war since it will hinder oil and gas flows. Moreover, in the opinion of many experts, spending huge sums on Azerbaijan’s military sphere does not guarantee that country’s success. Aliyev isn’t willing, either, to resume war as his petrodollars will be endangered and unsuccessful war outcome can result in loss of his office and billions of dollars; on the other hand, he does not see a chance to escape a regular smash in war.
Dmitry Medvedev’s state visit to Armenia further reduced the probability of war resumption. The Armenian-Russian agreement extended for 49 years the Russian military base deployment term in Gyumri. The base will be replenished with modern military equipment and will provide Armenia’s security together with Armenian armed forces. The agreement does not stipulate that the Russian forces will interfere in the operations in case of Azerbaijan’s aggression against Artsakh, yet the document allows Armenia to concentrate its main forces in NKR, what will make Azerbaijan’s victory less probable.
Third viewpoint: taking advantage of the current political and economic situation, Azerbaijan seeks to make Armenia a target for foreign pressure to extort one-sided concessions from the latter. Azerbaijan works in three directions – American, Russian and European. It is said that in consideration of Azerbaijan’s role in cooperation with coalition forces in Afghanistan and Iraq, especially as a transit country for carrying troops and ammunition to Afghanistan, as an energy carrier country Azerbaijan is an important factor for Europe, U.S., and Russia. Some say that thus Azerbaijan tries to improve its positions in the Nagorno Karabakh negotiation process, especially as the above mentioned geopolitical forces are on a conflict resolution mediation mission. They give examples that now international organizations more often listen to Azerbaijan’s opinion. We can mention the resolutions of UN, Council of Europe, OSCE, Islamic Conference which are not favorable for Armenia. These resolutions are not binding, yet every year it becomes more and more difficult to present conflict’s essence to the international community and to meet fair attitude.
Summing up the mentioned observations we must say that all viewpoints can be among the causes of Aliyev’s bellicose statements. Nevertheless, we believe Aliyev’s statements are rather addressed to Azerbaijani public. We should prioritize the factor of the forthcoming parliamentary elections in this issue. Huge resources enter the country and are mostly concentrated in the Aliyev-backed clan; people live in bad conditions, so they protest against that unfairness, against corruption and limitations of freedom of expression. According to Freedom House report of June 30, in 2010 Azerbaijan regressed in the judicial system, in establishment of civil society and democratic institutions. It is noteworthy that head of People’s Front opposition party of Azerbaijan Ali Kerimli in his interview to The Washington Post on April 2, 2010 said that Azerbaijan is among the most corrupted countries in the world, where the leader is out of danger, with judicial, anti-corruption bodies and media supporting him.
Thus, Aliyev’s statements are aimed at creating an illusion of a coming war to distract Azeri society’s attention from their domestic problems, which is very important for the ruling administration on the threshold of the parliamentary elections.