Արդեն ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի սուլթան Իլհամ Ալիևի ռազմաշունչ հայտարարություններն ու առանձին կիսաքայլերը հիմնականում ուղղված են կամ ներքին սպառմանը, կամ էլ որոշակի մեսիջ են այս կամ այն գերտերությանը, վերջին շրջանում` հատկապես Ռուսաստանին: Սա ակնհայտ է նաև այլ պետությունների քաղաքագետների ու փորձագետների համար, որոնք մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել են, թե Ալիևի պահվածքն ընդամենը բլեֆ է և նրան մի կողմից ձեռնտու չէ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը, ապա` առավել ևս ձեռնտու չէ պատերազմի վերսկսումը: Ընդ որում, վերջինս ձեռնտու չէ ոչ միայն այն տեսակետից, որ նա երաշխիքներ է տվել շատ մեծ նավթային ընկերություններին, որ պատերազմ չի լինելու, այլև այն պարզ պատճառով, որ սուլթանը համոզված է, թե պատերազմի դեպքում Ադրբեջանի վերջնական կործանումն անխուսափելի է: Սակայն հայտարարություններից զատ նրան անհրաժեշտ են նաև որոշակի քայլեր, որոնք նա փորձում է ի կատար ածել: Այլ հարց է, որ դրանք բոլորն էլ ձախողվում են և ձախողվելու են: Դա Ալիևին ամենևին չի հետաքրքրում: Նրա համար կարևորը աղմուկն է և ցուցքը` թե ինքը միայն խոսքեր չի շռայլում, առավել ևս, որ դրանցով որոշակի մեսիջներ է ուղարկում, օրինակ, Դմիտրի Մեդվեդևին: Հերթական կիսաքայլն Ալիևը նախաձեռնեց սեպտեմբերի 3-ի լույս 4-ի գիշերը:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, ժամը 06:50-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիսարևելյան ուղղությամբ (Ջրաբերդ բնակավայրից մոտ 2կմ արևելք) արձանագրվել է հակառակորդի հետախուզական-դիվերսիոն խմբի հերթական առաջխաղացման փորձ: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված համապատասխան գործողությունների և ծավալված մերձամարտի արդյունքում ադրբեջանական գրոհայինները` ՊԲ մարտական հենակետում թողնելով 1 դիակ, հետ են շպրտվել: Ավելին, ճողոպրելու ճանապարհին դիվերսիոն խմբի անդամները պայթել են ականների վրա, կան վիրավորներ:
Իհարկե, հրադադարի խախտումներ ադրբեջանցիները թույլ են տալիս ամեն օր, սակայն նման դիվերսիոն գործողությունները, ինչպես ցույց է տալիս ալիևշչինայի քայլերի տրամաբանությունը (եթե, իհարկե, տրամաբանություն ընդհանրապես կա), պատահական չեն լինում, այլ շատ որոշակի օրերի և շատ որոշակի նպատակով` հիմնականում նույնիսկ վստահ, որ այդ փորձերը որևէ հաջողություն չեն ունենալու, իսկ զինվորներն ուղղակի զոհաբերվելու են միմիայն Ալիևի քաղաքական խաղերի համար: Ինչու հենց այս գիշեր: Նախ, ուշագրավ է, որ հենց այսօր Ադրբեջանում պաշտոնապես մեկնարկեց խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական արշավը:
Շատ փորձագետների կարծիքով, գիշերային դիվերսիոն փորձը ալիևշչինայի քարոզչական արշավի յուրօրինակ սկիզբ է: Սակայն միայն ներքին քարոզչական հարցերով թեման չի սահմանափակվում: Սուլթանն ըստ էության փորձում է «մեկ հարվածով երկու նապաստակ խփել». ի մասնավորի, գիշերային ադրբեջանական ավազակության հերթական դրսևորումը յուրահատուկ մեսիջ էր Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին, հակառակ դեպքում հազիվ թե Ալիևը նման քայլի գնար` Մեդվեդևի` Ադրբեջանում գտնվելու օրը:
Հասկանալի է, որ Ալիևին նյարդայնացնում էր ռուսական ռազմաբազաների` Հայաստանում ներկայության ժամկետի երկարաձգման փաստը, ինչով Ռուսաստանը լրացուցիչ երաշխիքներ էր տալիս Հայաստանին` անվտանգության տեսակետից: Ուղղակիորեն` բնականաբար, ոչ ԼՂՀ-ին, սակայն բոլորն էլ հասկանում են, որ Արցախ ասելով միշտ պետք է նկատի ունենալ նաև Հայաստանը, և հակառակը: Ավելին, Բաքվում Մեդվեդևն ըստ էության այնպիսի բաներ չասաց, որոնք լիովին կհանգստացնեին Ալիևին, ընդհակառակը` ՌԴ նախագահը մեկ անգամ ևս հավաստեց, որ Ռուսաստանի համար առաջնայինը խնդրի խաղաղ կարգավորումն է: Առավել ևս, որ շատ փորձագետների կարծիքով, Մեդվեդևի Բաքու կատարած այցը, ի տարբերություն հայաստանյան բավական հագեցած և արդյունավետ այցի, առանձնապես շոշափելի արդյունքներ չունեցավ և նախատեսված էլ չէր, քանի որ ընդամենը հավասարակշռություն պահպանելու նպատակ էր հետապնդում: Ընդ որում հակամեդվեդևյան այս դեմարշը նորություն չէ:
Հիշենք, որ դեռևս հունիսին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումից հետո, երբ ակնհայտ դարձավ, որ առավել շահեկան վիճակում է Հայաստանն իր ամուր դիրքերով ու փաստարկներով, ինչպես նաև չարդարացան ալիևշչինայի հույսերը, թե Մեդվեդևն ուր որ է ճնշելու է Հայաստանին, Ադրբեջանի սուլթանատի ղեկավարը անմիջապես վերադարձավ Բաքու` այդպես էլ չմասնակցելով միջազգային ֆորումին: Ընդ որում, պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, Իլհամ Ալիևը Սանկտ Պետերբուրգ էր մեկնել առաջին հերթին հենց Միջազգային տնտեսական ֆորումին մասնակցելու նպատակով: Սակայն ամեն ինչ սրանով չվերջացավ: Ալիևը Ադրբեջան վերադառնալու նույն գիշերը կյանքի կոչեց Չայլուի ստոր դիվերսիան: Եվս մեկ համանման դիվերսիա իրականացրեց Մեդվեդևի` Ադրբեջան կատարելիք այցի նախօրեին:
Հերթականը` հենց ՌԴ նախագահի այցի օրը: Սա բավական խոսուն փոստ է, ու ամենայն հավանականությամբ ՌԴ իշխանությունները շուտով հստակ եզրահանգումներ կկատարեն:

It is generally known that Azerbaijani sultan Ilham Aliyev’s bellicose statements and half steps are either intended for Azeri society or are a message for superpowers, in the recent period, especially for Russia. Foreign political scientists and experts also see that. They have repeatedly said that Aliyev’s statements are a bluff; the resolution of the Nagorno Karabakh conflict is not beneficial for Aliyev, meanwhile, war resumption is not, either, beneficial for Azerbaijan. Aliyev has guaranteed non-resumption of war to major oil companies, besides, the sultan is convinced that Azerbaijan will be completely smashed in the war. However, besides making statements Aliyev also has to take some steps. It is a different matter that all his steps have always been a failure. Yet, Aliyev doesn’t care for it. The only thing he cares for is to demonstrate that he acts, not only speaks, especially as he sends messages through his actions, for instance, to Dmitry Medvedev. Aliyev took a regular half-step on September 4. Another attempt of Azerbaijani diversion took place on September 4, at around 06.50 am, in the north-east of Karabakh-Azerbaijan contact line (2 km east of the populated area of Jraberd). Karabakh army response actions made the diversion group take to flight leaving one dead. The diversion group was killed in mine blast when taking to flight, some were injured.
Azerbaijan violates ceasefire every day, but if we follow Aliyev administration’s logic (if there is such), Azerbaijani diversion operations are not accidental. They are carried out on special days and for a special purpose. Azeris are even sure their attempts will not succeed, and the soldiers will be sacrificed merely to Aliyev’s political games. Why just this night? First, it is noteworthy that Azerbaijan officially launched the parliamentary election campaign just today.
Many experts believe the attempted night diversion is a unique start of Aliyev administration’s election campaign. We suppose the sultan tries “to kill two birds with one stone,” and the diversion was a peculiar message to Russian President Dmitry Medvedev, otherwise Aliyev would have hardly taken that step the day Medvedev was in Azerbaijan.
We understand that Aliyev was nervous about the extension of deployment term of the Russian military base in Armenia as it gives security guarantees to Armenia. Moreover, in essence, Medvedev’s statements in Baku did not calm down Aliyev, on the contrary, the Russian President reiterated that Russia prioritizes resolution of the conflict through peaceful means. Especially as many experts note that Medvedev’s visit to Baku unlike his visit to Yerevan did not yield perceptible results, and it was normal, since that visit was merely aimed at retaining balance. Note that this demarche against Medvedev is peculiar to Azerbaijan.
We remember how the head of Azerbaijani sultanate returned to Baku and did not attend the International Forum this June, after the trilateral meeting of Armenian, Russian, and Azerbaijani Presidents when Armenia proved to have strong positions and solid arguments, and Aliyev got disappointed in his hopes that Medvedev is going to put pressure upon Armenia. It is noteworthy that according to official reports, Ilham Aliyev had left for Saint Petersburg first of all to attend the International Economic Forum. However, it was not the end. Just the night Aliyev came back to Baku he organized the mean diversion of Chaylu. A similar diversion was carried out on the threshold of Medvedev’s visit to Azerbaijan.
A regular one, just the day of Russian President’s visit. It is an expressive fact, and in all probability, soon the Russian authorities will draw proper conclusions.