Արդեն ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի սուլթան Իլհամ Ալիևի ռազմաշունչ հայտարարություններն ու առանձին կիսաքայլերը հիմնականում ուղղված են կամ ներքին սպառմանը, կամ էլ որոշակի մեսիջ են այս կամ այն գերտերությանը, վերջին շրջանում` հատկապես Ռուսաստանին: Սա ակնհայտ է նաև այլ պետությունների քաղաքագետների ու փորձագետների համար, որոնք մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել են, թե Ալիևի պահվածքն ընդամենը բլեֆ է և նրան մի կողմից ձեռնտու չէ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը, ապա` առավել ևս ձեռնտու չէ պատերազմի վերսկսումը: Ընդ որում, վերջինս ձեռնտու չէ ոչ միայն այն տեսակետից, որ նա երաշխիքներ է տվել շատ մեծ նավթային ընկերություններին, որ պատերազմ չի լինելու, այլև այն պարզ պատճառով, որ սուլթանը համոզված է, թե պատերազմի դեպքում Ադրբեջանի վերջնական կործանումն անխուսափելի է: Սակայն հայտարարություններից զատ նրան անհրաժեշտ են նաև որոշակի քայլեր, որոնք նա փորձում է ի կատար ածել: Այլ հարց է, որ դրանք բոլորն էլ ձախողվում են և ձախողվելու են: Դա Ալիևին ամենևին չի հետաքրքրում: Նրա համար կարևորը աղմուկն է և ցուցքը` թե ինքը միայն խոսքեր չի շռայլում, առավել ևս, որ դրանցով որոշակի մեսիջներ է ուղարկում, օրինակ, Դմիտրի Մեդվեդևին: Հերթական կիսաքայլն Ալիևը նախաձեռնեց սեպտեմբերի 3-ի լույս 4-ի գիշերը:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, ժամը 06:50-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիսարևելյան ուղղությամբ (Ջրաբերդ բնակավայրից մոտ 2կմ արևելք) արձանագրվել է հակառակորդի հետախուզական-դիվերսիոն խմբի հերթական առաջխաղացման փորձ: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված համապատասխան գործողությունների և ծավալված մերձամարտի արդյունքում ադրբեջանական գրոհայինները` ՊԲ մարտական հենակետում թողնելով 1 դիակ, հետ են շպրտվել: Ավելին, ճողոպրելու ճանապարհին դիվերսիոն խմբի անդամները պայթել են ականների վրա, կան վիրավորներ:
Իհարկե, հրադադարի խախտումներ ադրբեջանցիները թույլ են տալիս ամեն օր, սակայն նման դիվերսիոն գործողությունները, ինչպես ցույց է տալիս ալիևշչինայի քայլերի տրամաբանությունը (եթե, իհարկե, տրամաբանություն ընդհանրապես կա), պատահական չեն լինում, այլ շատ որոշակի օրերի և շատ որոշակի նպատակով` հիմնականում նույնիսկ վստահ, որ այդ փորձերը որևէ հաջողություն չեն ունենալու, իսկ զինվորներն ուղղակի զոհաբերվելու են միմիայն Ալիևի քաղաքական խաղերի համար: Ինչու հենց այս գիշեր: Նախ, ուշագրավ է, որ հենց այսօր Ադրբեջանում պաշտոնապես մեկնարկեց խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական արշավը:
Շատ փորձագետների կարծիքով, գիշերային դիվերսիոն փորձը ալիևշչինայի քարոզչական արշավի յուրօրինակ սկիզբ է: Սակայն միայն ներքին քարոզչական հարցերով թեման չի սահմանափակվում: Սուլթանն ըստ էության փորձում է «մեկ հարվածով երկու նապաստակ խփել». ի մասնավորի, գիշերային ադրբեջանական ավազակության հերթական դրսևորումը յուրահատուկ մեսիջ էր Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին, հակառակ դեպքում հազիվ թե Ալիևը նման քայլի գնար` Մեդվեդևի` Ադրբեջանում գտնվելու օրը:
Հասկանալի է, որ Ալիևին նյարդայնացնում էր ռուսական ռազմաբազաների` Հայաստանում ներկայության ժամկետի երկարաձգման փաստը, ինչով Ռուսաստանը լրացուցիչ երաշխիքներ էր տալիս Հայաստանին` անվտանգության տեսակետից: Ուղղակիորեն` բնականաբար, ոչ ԼՂՀ-ին, սակայն բոլորն էլ հասկանում են, որ Արցախ ասելով միշտ պետք է նկատի ունենալ նաև Հայաստանը, և հակառակը: Ավելին, Բաքվում Մեդվեդևն ըստ էության այնպիսի բաներ չասաց, որոնք լիովին կհանգստացնեին Ալիևին, ընդհակառակը` ՌԴ նախագահը մեկ անգամ ևս հավաստեց, որ Ռուսաստանի համար առաջնայինը խնդրի խաղաղ կարգավորումն է: Առավել ևս, որ շատ փորձագետների կարծիքով, Մեդվեդևի Բաքու կատարած այցը, ի տարբերություն հայաստանյան բավական հագեցած և արդյունավետ այցի, առանձնապես շոշափելի արդյունքներ չունեցավ և նախատեսված էլ չէր, քանի որ ընդամենը հավասարակշռություն պահպանելու նպատակ էր հետապնդում: Ընդ որում հակամեդվեդևյան այս դեմարշը նորություն չէ:
Հիշենք, որ դեռևս հունիսին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումից հետո, երբ ակնհայտ դարձավ, որ առավել շահեկան վիճակում է Հայաստանն իր ամուր դիրքերով ու փաստարկներով, ինչպես նաև չարդարացան ալիևշչինայի հույսերը, թե Մեդվեդևն ուր որ է ճնշելու է Հայաստանին, Ադրբեջանի սուլթանատի ղեկավարը անմիջապես վերադարձավ Բաքու` այդպես էլ չմասնակցելով միջազգային ֆորումին: Ընդ որում, պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, Իլհամ Ալիևը Սանկտ Պետերբուրգ էր մեկնել առաջին հերթին հենց Միջազգային տնտեսական ֆորումին մասնակցելու նպատակով: Սակայն ամեն ինչ սրանով չվերջացավ: Ալիևը Ադրբեջան վերադառնալու նույն գիշերը կյանքի կոչեց Չայլուի ստոր դիվերսիան: Եվս մեկ համանման դիվերսիա իրականացրեց Մեդվեդևի` Ադրբեջան կատարելիք այցի նախօրեին:
Հերթականը` հենց ՌԴ նախագահի այցի օրը: Սա բավական խոսուն փոստ է, ու ամենայն հավանականությամբ ՌԴ իշխանությունները շուտով հստակ եզրահանգումներ կկատարեն:

Алиев направляет Медведеву мессиджи посредством диверсий?
Уже ни для кого не секрет, что воинственные заявления и отдельные полушаги султана Азербайджана Ильхама Алиева в основном либо рассчитаны на внутреннее пользование, либо являются мессиджем той или иной сверхдержаве, в последнее время, в основном, России. Это очевидно также для политологов и экспертов других стран, которые не раз заявляли, что поведение Алиева – всего лишь блеф, и ему, с одной стороны, невыгодно решение карабахской проблемы, но, еще более невыгодно возобновление войны. Война невыгодна не только потому, что Алиев дал гарантии крупным нефтекомпаниям, но и по той простой причине, что султан уверен, что в случае войны окончательный разгром Азербайджана неизбежен. Однако, кроме заявлений ему нужны также определенные шаги, которые он пытается предпринять. Другой вопрос, что они все были и будут обречены на провал. Это Алиева абсолютно не волнует. Для него важны шум и показуха, что он не только словами бросается, тем более, что этими действиями он посылает определенные мессиджи, например, Дмитрию Медведеву. Очередной полушаг Алиев предпринял в ночь с 3-го на 4-е сентября.
Как мы уже сообщили, утром 4 сентября в 6:50 в северо-восточном направлении линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана (в 2 км восточнее от населенного пункта Джраберд) армянские постовые пресекли попытку проникновения на карабахскую территорию разведывательно-диверсионной группы.
В результате предпринятых соответствующих действий и развязавшегося ближнего боя, азербайджанские диверсанты, оставив на боевой позиции Армии обороны Нагорного Карабаха одного убитого, были отброшены на исходные позиции. На пути бегства члены диверсионной группы подорвались на минах. Есть раненые.
Конечно, нарушения режима прекращения огня Азербайджанцы допускают каждый день, однако подобные диверсионные действия, как оказывает логика шагов алиевщины (если, конечно, логика вообще есть), не случайны, они бывают в конкретные дни и с конкретными целями, и, в основном, даже будучи уверены, что действия не возымеют успеха, а солдаты просто будут принесены в жертву только для политических игр Алиева. Почему именно сегодня ночью? Во-первых, примечательно то, что именно сегодня в Азербайджане дан официальный старт агитационной кампании выборов в парламент.
По мнению многих экспертов, ночная диверсионная попытка – своеобразное начало пропагандисткой кампании алиевщины. Однако только вопросами внутренней пропаганды вопрос не ограничивается. Султан, по сути, пытается “одним выстрелом убить двух зайцев”: в частности, ночное очередное разбойничье азербайджанское проявление – своеобразный мессидж президенту РФ Дмитрию Медведеву, в противном случае вряд ли Алиев пошел бы на такой шаг в день, когда Медведев находился в Азербайджане.
Понятно, что Алиева нервирует факт продления срока пребывания российской военной базы в Армении, чем Россия дает Армении дополнительные гарантии с точки зрения безопасности. Напрямую, конечно, гарантии не касаются НКР, но все понимают, что, говоря Арцах всегда надо понимать также и Армению, и наоборот. Более того, в Баку Медведев, по сути, не сказал ничего такого, что бы полностью успокоило Алиева, наоборот, президент РФ еще раз подчеркнул, что первоочередным для России является мирное урегулирование карабахского конфликта.
Тем более, что, по мнению многих экспертов, визит Медведева в Баку, в отличие от насыщенного и результативного визита в Армению, не принес особо ощутимых результатов, они и не планировались, поскольку визит всего лишь преследовал цель сохранения баланса. Причем, этот антимедведевский демарш – не новость.
Напомним, что в июне после трехсторонней встречи президентов Армении, России и Азербайджана, когда стало ясно, что Армения со своими прочными позициями и аргументами находится в более выгодном положении, а также не оправдались надежды алиевщины на то, что Медведев вот-вот надавит на Армению, глава азербайджанского султаната незамедлительно вернулся из Санкт-Петербурга в Баку, не приняв участия в международном форуме. Между тем, согласно официальной информации, Ильхам Алиев поехал в Санкт-Петербург, в первую очередь, для участия в международном экономическом форуме. Но на этом все не закончилось. По возвращении в Азербайджан в ту же ночь Алиев претворил в жизнь диверсию в Чайлу. Еще одну подобную диверсию Азербайджан организовал накануне визита Медведева в Баку.
Очередную диверсию – во время визита президента РФ. Это довольно красноречивый факт, и, по всей вероятности, власти России в скором времени сделают соответствующие выводы.