Երևանում օրեր առաջ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հանդիպել է Դիլիջանում միջազգային դպրոցի նախաձեռնող խնբի անդամ Ռուբեն Վարդանյանի հետ:
«Ես ասեմ ձեզ անկեղծ` իհարկե, լավ կլինի, եթե այդ պրոյեկտը մինչև վերջ իրականացվի: Բայց օրենքի փոփոխությունը` կոնցեպտուալ ու բովանդակային իմաստով, բացարձակապես կապ չունեն Ռեգենտների դպրոցի կամ Դիլիջանի դպրոցի հետ: Դրանք կոնկրետ պրոյեկտներ էին, որոնք այդ պահին ուրվագծվում էին»,-ասաց Աշոտյանը: Նա հույս հայտնեց, որ Դիլիջանի դպրոցի ստեղծման նախաձեռնությունը իրականություն կդառանա, ևս մեկ անգամ ընդգեց, թե «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխությունները այդ դպրոցների ստեղծման հետ չեն շաղկապվում:
Աշոտյանը նաև ասաց, որ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակշվիլու` անգլերենը երկրորդ լեզու ծրագրի մասին ելույթը կարդալիս «դեժավյու» է ունեցել: «Ես հասկացա, որ վեց ամիս առաջ նույն բանը ասում էինք մենք այստեղ` Հայաստանում: Ասում ենք, որ մեր հասարակությունը ապագայում պետք է լինի բիլինգվալ` երկլեզվանի հասարակություն: Վրաստանում կոնկրետ այդ ծրագիրը կյանքի է կոչվում»,-ասաց Աշոտյանը, ավելացնելով, որ ծրագիրն իրականացնելու համար յուրաքաչյուր տարի անգլիախոս 2 հազար ուսուցիչներ տարբեր երկրներից կգան Վրաստան:
«Ակնհայտ է, որ դա միջազգային տենդենց է: Աշոտյանը չլինի, մեկ ուրիշը լինի. կապ չունի, դա բնության օրենքներից մեկն է, եթե մենք ուզում ենք լինել մրցունակ»,-ասաց նախարարը, միաժամանակ հայտարարելով, որ հայագիտական խնդրի ու հայոց լեզվի մասին շահարկումներին այլևս չի պատասխանելու:
«Կա նախարարություն կառավարությունում, որը կարծես թե այստեղ պետք է մեկնաբանություններով զբաղվի, բայց դա կրթության նախարարությունը չէ»,-մանրամասներ չնշելով, ասաց Աշոտյանը:

Министр образования и науки Армении Армен Ашотян на днях встретился в Ереване с членом инициативной группы международной школы “Дилижан” Рубеном Варданяном.
“Честно скажу вам, конечно, будет хорошо, если проект будет реализован до конца. Но изменение законов “О языке” и “Об общем образовании” в концептуальном и содержательном плане абсолютно не имеет никакого отношения к школе Регентов или школе “Дилижан”. Это были конкретные проекты, которые на тот момент уже обозначились”, - сказал А. Ашотян. Он выразил надежду, что инициатива создания школы “Дилижан” будет воплощена в реальность, и еще раз подчеркнул, что изменения в законе “Об общем образовании” не связаны с этими школами.
Ашотян также сказал, что пережил дежавю, когда прочел программу президента Грузии Михаила Саакашвили о том, что английский станет в стране вторым языком. “Я понял, что 6 месяцев назад то же самое мы говорили здесь в Армении. Мы говорим, чтобы наше общество было билингвальным. В Грузии эта программа конкретно воплощается жизнь”, - сказал А. Ашотян, добавив, что для реализации данной программы ежегодно в Грузию будут приезжать 2000 англоязычных учителей из разных стран.
“Очевидно, что это международная тенденция. Не будь Ашотяна, будет кто-то другой, не имеет значения, это закон природы, если мы хотим быть конкурентоспособными”, - сказал министр, заявив в то же время, что на спекуляции по поводу армянского языка и арменоведения он отвечать больше не будет.