Ստուգիչ-պատժիչ-մահակային. Սա ԿԳՆ իմիջն է. Աշոտյանը հասկանում է դա ու հայտարարում, որ հապաղելն անհնար է
14:06 07/09/2010
Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը լսել է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում իր ղեկավարած գերատեսչությունը «ստուգիչ-պատժիչ-մահակային» իմիջ է ձեռք բերել: Լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը նախարարը հայտարարեց, որ ստուգումներ եղել են ու դեռ կլինեն, ավելին, գնալով դրանք հաճախակի կդառնան, իսկ խախտում թույլ տվածները պետք է պատրաստ լինեն պատժի:
Տարին երկու անգամ ստուգումների համար պետք է դռները բացեն մասնավոր բուհերը: Հունվար-փետրվարին ակնկալվող ստուգումների արդյունքների մասին նախարարը մոտավոր պատկերացում ունի, ենթադրում է, որ լիցենզիաներից էլի հաստատություններ կզրկվեն: Լիցենզավորման գործընթացը շատ մատչելի է, դրանից կես քայլ շեղվողները անպայման պատժվելու են: Սա նախարարի զգուշացումն է:
Ինչ վերաբերում է վերջերս լիցենզիաներից զրկվելու պատճառով հաստատություններից դուրս մնացած 2200 ուսանողներին, ապա նախարարն ասաց, որ 100-ը դիմել են նախարարությանը ուսումը շարունակելու համար, 100-ը` այդ բուհերի ղեկավարությանը: Առջևում դեռ մեկ շաբաթ կա, բայց նախարարի համար մի բան հստակ է. «Արդեն ակնհայտ է, որ 2200 հոգուց բուհական համակարգը չի հավաքագրի կեսը: Սա գալիս է ապացուցելու, որ մեր քաղաքականությունը ճիշտ է, նման բուհերում ուղղակի ձևակերպված են մարդիկ, կրթական գործընթաց կամ չկա, կամ էլ կա` շատ թույլ ուժգնությամբ է: Այս քաղաքականությունը շարունակվելու է»:
Չնայած լիցենզիաների կասեցմանը, այս պահին հանրապետությունում գործում է 47 մասնավոր բուհ: «Ակնհայտ է, որ մենք երկրում չունենք նման գիտամանակավարժական պոտենցիալ 47 մասնավոր և 19 պետական բուհ սպասարկելու համար, և չունենք այդքան ժողովրդագրական ռեսուրսներ»,-այս վերլուծությունը ներկայացրեց նախարարը:
Ոլորտի պատասխանատուի խոսքով, ստուգումներ դեռևս լինելու են մարզպետարանների համապատասխան վարչություններում, հատուկ դպրոցներում: Հիմա որոշման նախագիծ է շրջանառվում մեջ թիվ 18 հատուկ դպրոցի լուծարման ու Փոքր Մհեր կրթահամալիրի վերամիավորման մասին:
«Հատուկ դպրոցների համակարգում շատ շուտով կլսեք կադրային փոփոխությունների մասին»,-հայտարարեց Աշոտյանը, ապա խոստացավ հստակ ստուգումներից հետո հստակ տվյալներ տալ, թե ում ինչի համար են ազատել աշխատանքից: «Ես հասկանում եմ, որ նախարարության վերջին տարում ձևավորված իմիջը` ստուգող-պատժիչ-մահակային գործունեություն իրականացնող մարմնի իմիջ է, բայց կարծում եմ, որ սա է անհրաժեշտությունը մեր կրթական համակարգի: Հապաղել այլևս հնարավոր չէ»,-ասաց նախարարը, նշելով, որ զանգվածային ստուգումներ են լինելու նաև հանրակրթական դպրոցներում` հատկապես առաջին դասարանցիների ընդունելության հետ կապված: Եթե պարզվի, որ աշակերտները հինգ տարեկանում են ընդունվել դպրոց, վեցի փոխարեն, ինչպես սահմանում է օրենքը, ապա պատիժը չի ուշանա:
«Այդ ստուգումների արդյունքում խախտում թույլ տված տնօրեններն անմիջապես պատժի են ենթարկվելու: Նախարարության ենթակայության ներքո գտնող դպրոցների դեպքում միանգամից ես եմ ստորագրելու հեռացման հրամանը, մարզպետարանների ու քաղաքապետարանի ենթակայության ներքո գործող դպրոցների դեպքում ներկայացնելու ենք տույժի»,-ասաց նա:
Նախորդ տարի ստուգումների արդյունքում 2 տնօրեն ազատվել է աշխատանքից, ևս չորսը ներկայացվել են ազատման, մի քանի տասնյակ տնօրեններ էլ ստացել են խիստ նկատողություն: «Դա նշանակում է, որ ստուգման ընթացքում մի հատ էլ խիստ նկատողություն և իրենք ուղղակի չեն աշխատելու` Աշատանքային օրենսգրքի համապատասխան»,-զգուշացրեց Աշոտյանը:

“Проверяющий, наказывающий, дубинка” – новый имидж министерства образования Армении
Министр образования Армении Армен Ашотян прослышал, что за последний год, за время его пребывания на посту, возглавляемое им ведомство прозвали «проверяющим, наказывающим, дубинкой”. Сегодня на встрече с журналистами он заявил, что проверки были и будут, более того, они будут чаще, а те, кто допускает нарушения, должны быть готовы к наказанию.
Он сообщил, что два раза в год свои двери для проверок должны открывать частные вузы. Министр уже имеет примерное представление о том, что во время проверок в январе-феврале будут лишены лицензий еще несколько учебных заведений. Процесс лицензирования, по его словам, упрощенный, и те, кто отступят от него даже на полшага, будут наказаны. Таково предупреждение министра.
Что касается оставшихся за бортом в процессе лицензирования 2200 студентов, министр сообщил, что из них 100 студентов обратились в министерство образования и еще 100 – к руководству своих вузов, чтобы им была предоставлена возможность продолжить образование. Пока еще есть неделя, но министру и так уже ясно, что “из 2200 студентов в другие вузы не пойдет даже половина». “Это доказывает, что наша политика верна, в этих вузах были просто оформлены студенты, образовательного процесса в них нет, или он очень слабый. Эта политика будет продолжена”, - сказал министр.
Несмотря на приостановление лицензий ряда частных вузов, на данный момент в республике пока действуют 47 частных вузов. “Очевидно, что у нас нет в стране научно-образовательного потенциала для полноценного обслуживания 19-и государственных и 47-и частных вузов, и нет таких демографических ресурсов”, - заметил Армен Ашотян.
По словам ответственного сферы, проверки продолжатся также в соответствующих управлениях областных администраций и специальных школах. Готовится решение о роспуске спецшколы N18 и переформировании образовательного комплекса “Покр Мгер”.
“Очень скоро вы услышите о кадровых изменениях в спецшколах”, - заверил министр, затем обещал после проверок предоставить конкретные данные, кто и за что был уволен.
“Я понимаю, что приобретенный за последний год имидж министерства – имидж “проверяющего, наказывающего органа, дубинки”, но, я полагаю, что это необходимость. Медлить больше невозможно”, - сказал министр, отметив, что массовые проверки будут и в общеобразовательных школах, особенно, в связи с приемом первоклассников. Если будет выявлено, что в школу приняты ученики в возрасте пяти лет вместо шести, как установлено законом, то наказание не замедлит.
“Директора, которые будут уличены в нарушениях в ходе этих проверок, будут наказаны немедленно. В случае тех школ, которые находятся непосредственно в подчинении министерства, я лично подпишу приказы об увольнении, если школа находится в ведомстве городских и областных администраций, директору будут назначены взыскания”, - предупредил министр.
Он сообщил, что в прошлом году в результате проверок два директора были уволены, еще четырех ждет такая же участь, несколько десятков директоров получили строгий выговор. “Это означает, что если в ходе проверок будет выявлено еще одно нарушение, они просто перестанут работать согласно Трудовому кодексу Армении”, - заметил Армен Ашотян.