Պուտին. «Նաբուկոն» հաջողության քիչ հնարավորություններ ունի
ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը հեգնանքով է խոսել Կասպից ծովի հատակով անցկացվելիք «Նաբուկո» գազատարի վերաբերյալ, որն եվրոպական երկրներին ապահովելու է բնական գազի մատակարարմամբ, շրջանցելով Ռուսաստանը: Ինչպես հայտնում է Ռիա Նովոստի գործակալությունը, Պուտինն իր դիտարկումներն արել է արեւմտյան եւ ռուսաստանցի քաղաքագետներին միավորող «Վալդայ» ակումբի հերթական հավաքի ժամանակ:
«Նաբուկոյի հիմնական խնդիրը երաշխավորված ծավալների բացակայությունն է, արտահանվող անհրաժեշտ մթերքի քանակի ու ծրագրի իրագործման աղբյուրների սակավությունը», - ասել է Պուտինը: Ռուսաստանն այնտեղ ոչինչ չի առաքի, Իրանում հանքատեղերը դեռեւս շահագործված չեն, Ադրբեջանի ծավալները քիչ են, բացի այդ էլ ադրբեջանցիները պայմանագիր են ստորագրել Ռուսաստանի հետ գազի առաքման վերաբերյալ», - հայտարարել է Պուտինը:
Նաբուկո ծրագրի իրագործման խոչընդոտների թվում Պուտինը նշել է նաեւ Ադրբեջանի եւ Թուրքմենստանի միջեւ առկա տարածքային տարաձայնությունները Կասպից ծովի ջրային ռեսուրսների բաժանման հարցում:
«Գազատարի կառուցումը նման հանգամանքներում, իմ կարծիքով, դժվար իրագործելի է, մեղմ ասած, եթե ոչ անհնար», - նշել է ՌԴ վարչապետը:
Պուտինն, այնուամենայնիվ, հեգնանքով նշել է,   որ թեորապես ծարգիրը կարող է իրականանա, եթե «գտնվեն հետաքրքրված ընկերություններ, որոնք արտահանման առանց երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքելու, սկսեն միլիարդներ ներդնել»:

Putin: “Nabucco” has little chances of success
Russian PM Vladimir Putin said Nabucco had little chance of success. “The main problem with Nabucco is the absence of guaranteed volumes of necessary product in this pipe as there is no source for filling the system,” he said at a meeting with Valdai Club members on Monday, September 6.
“Russia will not make any supplies there. The fields in Iran have not been developed yet. Azerbaijan has small volumes. Besides, Azerbaijan has signed a contract for gas supplies to Russia. There is Turkmenistan, but its volumes are not clear yet because gas pipeline has been built from Turkmenistan to China for 30 billion cubic metres of gas,” he said.
There are also other problems. “There is a territorial dispute between Turkmenistan and Azerbaijan over the Caspian Sea, and I think it would be hard to build the system in this situation, to put it mildly, not to say impossible,” Putin said.
“But theoretically I do not rule out that it could be possible if there is an interested company that is ready to invest billions without signing long-term supply contracts,” he added.