ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության երաշխավորությամբ` հանրակրթական դպրոցներին են տրամադրվել «Հայաստանի Հանրապետություն. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» ֆիզիկական և վարչական քարտեզները, որոնցում ՀՀ-ն ու ԼՂՀ-ն ներկայացված են որպես մեկ ամբողջություն:
«Արցախյան ազատամարտի տարիներին ես սովորում էի ինստիտուտում: Ընկերներիս հետ գնում էինք օպերայի հրապարակ, նստացույցի ու հանրահավաքների մասնակցում: Գիտակցում կար, որ կարևոր նպատակ ունենք` բոլորս` միասնական: Գիտեինք, որ մեր ապագայի ու մեր անկախության համար էինք պայքարում: Այդպիսի միասնականություն էլ երբեք չեմ զգացել: Դա «ազատության սերունդն» էր»,- այսպես սկսեց իր հերթական դասը աշխարհագրության ուսուցչուհի Գևորգյանը:
Այս դասը փոքր ինչ տարբերվում էր մնացած բոլոր դասաժամերից. ուսուցչուհին ոգևորվա է. տարիներ շարունակ պատմելով արցախյան հերոսամարտի, ազատագրված տարածքների ու ԼՂՀ անկախության մասին, հնարավորություն չի ունեցել ցույց տալ դրանց իրական աշխարհագրական պատկերը:
«Կարելի է վստահորեն ասել, որ նման քարտեզներով գիտելիք ստացող աշակերտի համար առավել ընկալելի է լինելու մեր հաղթանակը, որը ձեռք է բերվել հազարավոր հայորդիների կյանքի գնով»,- հայտարարում է ուսուցչուհին` համոզված, որ այս քարտեզները վաղուց պետք է լինեին յուրաքանչյուր դպրոցում:

Новые карты в общеобразовательной школе
По рекомендации министерства образования и науки Армении всем общеобразовательным школам страны предоставлены физические и административные карты “Республика Армения. Нагорно-карабахская республика”, на которых РА и НКР представлены как единое целое.
“В годы арцахской освободительной войны я училась в институте. С друзьями мы шли на оперную площадь, принимали участие в сидячих забастовках и митингах. Мы осознавали, что у нас есть важная цель, единая цель. Мы знали, что боремся за наше будущее и нашу независимость. Никогда больше я не ощущала такого единства. Это было поколение свободы”, - так начала очередной урок географии учительница Геворкян.
Этот урок отличается от других: ученики, наверное, не очень хорошо понимают воодушевление своей всегда такой спокойной и уравновешенной учительницы, которая годами рассказывая о героической арцахской войне, освобожденных территориях и независимости НКР, не имела возможности показать их реальное географическое расположение.
“Можно с уверенностью сказать, что для учеников, получающих знания при помощи этих карт, наша победа, приобретенная ценой жизней тысяч армянских сыновей, станет более осязаемой”, - говорит учительница, которая уверена: эти карты давно должны были быть во всех школах.