ՀՀ նախագահը` Ցվետկովին. Իրավապայմանագրային դաշտը լավ հնարավորություն է` զգալիորեն ընդլայնելու առևտրատնտեսական կապերը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Բուլղարիայի տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի նախարար, հայ-բուլղարական առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Ալեքսանդր Ցվետկովին, ով Երևանում է սեպտեմբերի 9-10-ը հիշյալ հանձնաժողովի 6-րդ նիստի անցկացման առիթով: Այս մասին հաղորդում են ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Բուլղարիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների շարունակական ընդլայնումը բոլոր բնագավառներում` քաղաքական, տնտեսական, մշակութային: Այդ գործում, ըստ Հանրապետության ղեկավարի, էական է միջկառավարական հանձնաժողովի դերը, որը զգալի աշխատանք է կատարում հատկապես տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացման, երկու երկրների գործարարների միջև շփումների ակտիվացման և նոր ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ:
Հանրապետության ղեկավարի խոսքով, երկու երկրների միջև առկա իրավապայմանագրային բավականին ընդգրկուն դաշտը լավ հնարավորություն է` զգալիորեն ընդլայնելու առևտրատնտեսական կապերը: «Լիահույս եմ, որ հանձնաժողովի այս նիստը նոր հնարավորություններ կընձեռի երկու երկրների թե' պետական մարմիններին, և թե' գործարար շրջանակներին` գտնելու համագործակցության նոր եզրեր», - ընդգծել է Նախագահը:
Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Ալեքսանդր Ցվետկովը Նախագահ Սարգսյանին ներկայացրել է հանձնաժողովի երևանյան նիստի ընթացքում կարևոր մի շարք հարցերի շուրջ տեղի ունեցած քննարկումները, որոնք ներառել են տրանսպորտի, գյուղատնտեսության և հայ-բուլղարական փոխգործակցության տեսանկյունից հեռանկարային այլ ոլորտներ: Նա վստահեցրել է, որ այդ քննարկումների և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքները մոտ ապագայում արդեն տեսանելի կլինեն:

Armenian President Serzh Sargsyan received today Bulgarian Minister of Transport, IT and Communication, Co-chair of the Armenian-Bulgarian inter-governmental commission on trade-economic and scientific-technical cooperation Alexander Tsvetkov, who is in Yerevan September 9-10 on the occasion of the 6th session of the mentioned commission, President’s press office reported.
Serzh Sargsyan noted that Armenia highly signifies expansion of friendly ties in all the spheres with Bulgaria – political, economic, and cultural. According to the President, the role of the inter-governmental session is big in that issue, which is implementing considerable work especially in the direction of development of cooperation in the sphere of economy, intensification of contacts between the businessmen of the two countries and implementation of new programs.
The Armenian President said that the extensive legal-agreement field between the two countries is a good opportunity to considerably expand the trade-economic ties. “I am full of hope that this session of the commission will afford new opportunities both to state bodies and business circles of the two countries to find new edges for cooperation,” the President highlighted.
Alexander Tsvetkov presented to Serzh Sargsyan the discussions over some issues held during the Yerevan session, which included spheres prospective from the viewpoint of Armenian-Bulgarian cooperation. He assured that the results of those discussions and reached agreements will be tangible already in near future.