Նախագահ Սերժ Սարգսյանն նախօրիեն Դիլիջանում առանձնազրույց է ունեցել Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Ֆիլիպ Լե Ուերուի հետ, ով Հանրապետությունում է «Հայաստանը ճգնաժամից հետո. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» միջազգային համաժողովի առիթով:
Նախագահի մամլո գրասենյակից տեղեկացնում են, որ քննարկվել է ՀԲ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցության հետագա ծրագրերին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանրապետության ղեկավարը բարձր է գնահատել ՀԲ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը և ընգդգծել, որ այդ համագործակցության բացակայության դեպքում Հայաստանը շատ բան կկորցներ: «Այն, որ Հայաստանում ծրագրեր եք իրականացնում` խնդրի մի կողմն է: Երկրորդ կողմն այն է, որ առաջավոր փորձ եք բերում, ինչը մեզ համար չափազանց էական հանգամանք է: Մարդիկ պետք է կարողանան որոշակի բարելավումներ տեսնել, բայց, մյուս կողմից էլ, պետք է ապագան տեսանելի լինի: Եթե այդպես չլինի, ապա այսօրվա նույնիսկ շատ լավ փոփոխություները կարող են մարդկանց չբավարարել»,- նշել է Նախագահ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարն ասել է, որ նաև վերոհիշյալ չափանիշներից ելնելով է բարձր գնահատում համաժողովի կատարած աշխատանքը, քանի որ ծավալված քննարկումների ընթացքում առկա խնդիրներն արձանագրելուց բացի` առաջարկվել են նաև դրանք լուծելու հստակ ուղիներ:
Համաշխարհային բանկի փոխնախագահն ասել է, որ, չնայած իր ծանրաբեռնված աշխատանքային օրակարգին, որոշել է մասնակցել այս համաժողովին, քանի որ պարտավորվածություն է զգում Հայաստանի հանդեպ: Պարոն Լե Ուերուի խոսքով, դեռեւս ՀԲ-ում իր նախկին պաշտոնում աշխատելիս, Հայաստանի և Բանկի միջև արդյունավետ համագործակցության օրինակը հաճախ է որպես համոզիչ փաստարկ օգտագործել ՀԲ-ի ծրագրերի համար տրամադրվելիք գումարների շուրջ դոնորների հետ վարվող բանակցություններում:
«Մեկ տարի է, ինչ այս պաշտոնում եմ: Դիտարկել եմ տարածաշրջանում մեր ծրագրերի պորտֆելը և, անկեղծորեն ասեմ, ըստ իս` ծրագրերի լավագույն պորտֆելը Հայաստանում է: Ընդ որում, ծրագրերի թե´ որակի և թե´ կատարողականի առումով: Ես հատկապես տպավորված եմ, քանի որ այն, ինչ փաստաթղթերում ուսումնասիրել, կարդացել եմ` հայաստանյան ծրագրերի վիճակագրություն և այլն, փաստացի, գործնականում նաև տեսա»,-ընդգծել է ՀԲ-ի փոխնախագահը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և պարոն Լե Ուերուն վստահություն են հայտնել, որ Համաշխարհային բանկի և Հայաստանի միջև արդյունավետ համագործակցության մինչ օրս կուտակված փորձը հնարավորություն կընձեռի առաջիկայում իրականացնելու առավել ընդգրկուն ծրագրեր:

On September 12, Armenian President Serzh Sargsyan met in Dilijan with the World Bank Vice President for Europe and Central Asia Region Philippe Le Houérou, who has arrived in Armenia to participate in “Armenia After the Crisis: Challenges and Opportunities” international conference.
The parties discussed a wide range of issues pertaining to the future programs of cooperation between Armenia and the World Bank, President’s press office reported.
The President of Armenia hailed cooperation between Armenia and the WB and stressed that non-existence of such cooperation would have meant lost opportunities for Armenia. “Implementation of programs in Armenia is one side of the issue; the other side is the advanced knowledge that you bring along and for us it’s a very significant factor. People should be able to observe certain progress, on the other hand – the future should be tangible, too. Otherwise, even the greatest improvements of today will not be satisfying,” the President of Armenia noted.
President Sargsyan also said that the accomplishments of the participants of the conference were commendable from that very viewpoint, since the deliberations not only touched the current problems but also offered concrete ways and means to overcome them.
The Vice President of the World Bank said that despite his busy schedule he had decided to participate in this conference because he feels responsible for Armenia. According to Philippe Le Houérou, at his previous position with the WB, he often used the Bank’s efficient cooperation with Armenia as a success story in his negotiations with the donors regarding the financing the WB’s programs.
“I have been on this position for almost a year. I reviewed the portfolio of our programs in the region and, in my opinion, in terms of quality and implementation level the Armenian portfolio is the best. I am particularly impressed because whatever I read and studied regarding the Armenian programs – I mean statistics, etc – I actually saw in real life,” underscored the Vice President of the World Bank.
President Sargsyan and Vice President for Europe and Central Asia Region Philippe Le Houérou expressed confidence that experience acquired through the years of Armenia-WB efficient cooperation would provide opportunities to implement even more extensive programs.