Նախագահ Սերժ Սարգսյանն նախօրիեն Դիլիջանում առանձնազրույց է ունեցել Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Ֆիլիպ Լե Ուերուի հետ, ով Հանրապետությունում է «Հայաստանը ճգնաժամից հետո. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» միջազգային համաժողովի առիթով:
Նախագահի մամլո գրասենյակից տեղեկացնում են, որ քննարկվել է ՀԲ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցության հետագա ծրագրերին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանրապետության ղեկավարը բարձր է գնահատել ՀԲ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը և ընգդգծել, որ այդ համագործակցության բացակայության դեպքում Հայաստանը շատ բան կկորցներ: «Այն, որ Հայաստանում ծրագրեր եք իրականացնում` խնդրի մի կողմն է: Երկրորդ կողմն այն է, որ առաջավոր փորձ եք բերում, ինչը մեզ համար չափազանց էական հանգամանք է: Մարդիկ պետք է կարողանան որոշակի բարելավումներ տեսնել, բայց, մյուս կողմից էլ, պետք է ապագան տեսանելի լինի: Եթե այդպես չլինի, ապա այսօրվա նույնիսկ շատ լավ փոփոխություները կարող են մարդկանց չբավարարել»,- նշել է Նախագահ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարն ասել է, որ նաև վերոհիշյալ չափանիշներից ելնելով է բարձր գնահատում համաժողովի կատարած աշխատանքը, քանի որ ծավալված քննարկումների ընթացքում առկա խնդիրներն արձանագրելուց բացի` առաջարկվել են նաև դրանք լուծելու հստակ ուղիներ:
Համաշխարհային բանկի փոխնախագահն ասել է, որ, չնայած իր ծանրաբեռնված աշխատանքային օրակարգին, որոշել է մասնակցել այս համաժողովին, քանի որ պարտավորվածություն է զգում Հայաստանի հանդեպ: Պարոն Լե Ուերուի խոսքով, դեռեւս ՀԲ-ում իր նախկին պաշտոնում աշխատելիս, Հայաստանի և Բանկի միջև արդյունավետ համագործակցության օրինակը հաճախ է որպես համոզիչ փաստարկ օգտագործել ՀԲ-ի ծրագրերի համար տրամադրվելիք գումարների շուրջ դոնորների հետ վարվող բանակցություններում:
«Մեկ տարի է, ինչ այս պաշտոնում եմ: Դիտարկել եմ տարածաշրջանում մեր ծրագրերի պորտֆելը և, անկեղծորեն ասեմ, ըստ իս` ծրագրերի լավագույն պորտֆելը Հայաստանում է: Ընդ որում, ծրագրերի թե´ որակի և թե´ կատարողականի առումով: Ես հատկապես տպավորված եմ, քանի որ այն, ինչ փաստաթղթերում ուսումնասիրել, կարդացել եմ` հայաստանյան ծրագրերի վիճակագրություն և այլն, փաստացի, գործնականում նաև տեսա»,-ընդգծել է ՀԲ-ի փոխնախագահը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և պարոն Լե Ուերուն վստահություն են հայտնել, որ Համաշխարհային բանկի և Հայաստանի միջև արդյունավետ համագործակցության մինչ օրս կուտակված փորձը հնարավորություն կընձեռի առաջիկայում իրականացնելու առավել ընդգրկուն ծրագրեր:

Президент Армении Серж Саргсян встретился накануне с вице-президентом Всемирного банка по Центральной Азии Филиппом де Уеру. Встреча состоялась в курортном городе Дилижан в рамках конференции «Армения после кризиса: вызовы и перспективы».
Как сообщили в пресс-службе президента, на встрече был обсужден широкий круг вопросов, касающихся дальнейшего сотрудничества ВБ и Армении.
«То, что вы реализуете программы в Армении - одна сторона вопроса. Вторая сторона заключается в том, что вы приносите передовой опыт, что для нас является очень существенным обстоятельством. Люди должны видеть определенные улучшения, но, с другой стороны, будущее должно быть обозримо. В противном случае, сегодняшние даже самые лучшие изменения могут не удовлетворять людей», - сказал С.Саргсян.
Президент также отметил, что высоко оценивает деятельность форума, поскольку на нем предложены также определенные пути решения проблем.
В свою очередь вице-президент Всемирного банка отметил, что, несмотря на свой загруженный рабочий график, он решил принять участие в конференции, поскольку чувствует обязательства перед Арменией. По его словам, пример эффективного сотрудничества между Арменией и ВБ он часто использовал в качестве убедительного факта в переговорах с донорами для привлечения финансовых средств.
«Уже год, как нахожусь на этой должности. Рассмотрел портфель наших программ в регионе и скажу честно, по-моему, лучший из портфелей - в Армении. Причем, как в смысле качества, так и выполнения программ. Я особенно впечатлен, поскольку все то, что изучил в документах, сегодня фактически увидел на практике», - заявил вице-президент ВБ.