Թուրքական «Dünya» թերթին տված հարցազրույցում Վանի Առևտրարդյունաբերական պալատի նախագահ Զահիր Քանդաշօղլուն սեպտեմբերին 19-ին Վանի Սուրբ Խաչ եկեղեցում կայանալիք պատարագի առնչությամբ ասել է, որ կրոնական այդ արարողությունից հետո Վան այցելել ցանկացողների թվի կտրուկ աճ է սպասվում, ու դրա հետ կապված նախատեսվում են մեծ ներդրումներ. մասնավորապես նշել է, որ մի հայ ներդրող նախատեսում է 50 միլիոն դոլար ներդնել `Վանում հինգաստղանի հյուրանոց կառուցելու համար:
Քանդաշօղլուն նաև նշելով, որ սահմանների փակ լինելը դժվարացնում է զբոսաշրջիկների այցը Վան, և վերջիններս 2 ժամանոց 187 կմ ճանապարը ստիված են լինելու անցնել ավելի քան 1000 կիլոմետրանոց հանդիսացող Երևան-Ստամբուլ-Վան օդային ճանապարհով: Ուստիև այս առիթով պատարագից հետո նախատեսվում է հայերի և թուրքերի մասնակցությամբ համատեղ մի կազմակերպություն ստեղծել, որը կիրականացնի ուղիղ չվերթներ Երևան-Վան-Երևան ուղղությամբ: Նախնական շրջանում պլանավորվում է գնել 2 ինքնաթիռ:
Վանի Առևտրաարդյունաբերական Պալատի նախագահը տեղեկացրել է, որ Պատարագի հետ կապված սահմաների բացման համար իրենց դիմումները, ցավոք, մերժվեցին:

В связи с предстоящей 19 сентября литургии в церкви Сурб хач на острове Ахтамар в Ване ожидается резкий рост числа посетителей и, следовательно, большие инвестиции. Об этом в интервью турецкой газете «Dünya» сказал председатель Торгово-промышленной палаты Вана Джахир Кандашоглу.
В частности, он отметил, что один армянский предприниматель планирует вложить 50 млн. долларов в строительство пятизвездочной гостиницы в Ване.
Кандашоглу также отметил, что закрытые границы усложняют посещение туристов в Ван и последние вынуждены 187 км дороги преодолевать по воздушному 1000-километровому пути Ереван-Стамбул-Ван.
В этой связи после литургии планируется создать армяно-турецкую совместную организацию, которая будет осуществлять прямые рейсы в направлении Ереван-Ван-Ереван. На начальном этапе планируется приобрести 2 самолета.
Председатель Торгово-промышленной палаты Вана сообщил, что их заявления по поводу открытия границы по случаю литургии, были отклонены.