ԱՀԿ. Բռնության հետևանքով մահացության ամենացածր ցուցանիշը գրանցվել է Հայաստանում, Գերմանիայում, Ավստրիայում
Առողջապահության Համաշխարհային կազմակերպությունն անցկացրել է ուսումնասիրություն, որի համաձայն` բռնության հետևանքով մահացության ամենացածր ցուցանիշը գրանցվել է Հայաստանում Գերմանիայում, Ավստրիայում, իսկ ամենաբարձրը` Ռուսաստանում, Ալբանիայում, Ղազախստանում:
Կազմակերպության կազմած զեկույցում ընդգրկված է 53 պետություն:
Ըստ զեկույցի, ամեն օր Եվրոպայում բռնության հետևանքով զոհվում է 10-29 տարեկան 40 երիտասարդ: Ամեն տարի Եվրոպայում բռնության հետևանքով մահանում է 15 հազար մարդ: Փորձագետները պարզել են, որ եվրոպացի երիտասարդների 12 տոկոսը իրենց մոտ սառը զենք են պահում: Սպանությունների շուրջ 40 տոկոսը դանակահարություններն են: Մահացածների 80 տոկոսը` տղամարդիկ են լինում:

The World Health Organization says Austria, Armenia and Germany had the lowest youth murder rate among the 53 European nations covered by the survey presented Tuesday at a conference in London.
The report says 40 young Europeans are murdered every day, with Russia, Albania and Kazakhstan having the highest homicide rates for people aged 10-29.
In its first report on youth violence, WHO's European office says about 40 percent of the 15,000 annual youth homicides are perpetrated with knifes and sharp weapons. Other means include firearms and strangulation.
Homicide is the third most common cause of death after road traffic injuries and suicides for that age group. Eighty percent of the victims are men.