Հոկտեմբերի 5-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունենալու տոնական միջոցառում` նվիրված Ուսուցչի օրվան: Համերգային ծրագրից բացի լինելու է նաև պարգևատրումներ, մրցանակների հանձնում: Լավագույն երկու ուսուցչի հանձնվելու է ավտոմեքենա:
Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
«Նման միջոցառումներով ցանկանում ենք խրախուսել մանկավարժներին և նրանց համար այդ օրը դարձնել իսկական տոն»,-ասաց նա:
Ուսուցչի համաշխարհային օրը, որպես ուսուցչի և ողջ կրթական ոլորտի աշխատողների մասնագիտական տոն, հիմնադրվել է 1994թ.` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից և նշվում է ամեն տարի հոկտեմբերի 5-ին: Տվյալ օրվա ընտրությունը կապված է այն հանգամանքի հետ, որ 1966թ.-ին` այդ օրը, Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից հրավիրված համատեղ կոնֆերանսում ընդունվել է «Ուսուցչի կարգավիճակի հետ կապված ուղեցույց» (Recommendation concerning the Status of Teachers) վերտառությամբ փաստաթուղթը, ինչն էլ ուսուցիչների աշխատանքը կարգավորող առաջին միջազգային փաստաթուղթն էր:
Ներկայումս Ուսուցչի օրն ընդգրկված է ՄԱԿ-ի կողմից նշվող միջազգային օրերի ցանկում և 100-ից ավելի պետություններ նշում են այն: Հայաստանում Ուսուցչի օրը ՀՀ կառավարության 2001 թ. հոկտեմբերի 1-ի N 919 որոշմամբ նշվում է հոկտեմբերի առաջին կիրակի օրը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին օրինագիծը: Ըստ այդմ, պաշտոնական տոնացույցում ամրագրվում է Ուսուցչի օր, որը նշվելու է հոկտեմբերի 5-ին:

Праздничное мероприятие, посвященное Дню учителя, пройдет 5 октября в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал. Спендиарова. Помимо концертной программы будет также награждение и вручение премий. Два лучших учителя получат ключи от автомобилей. Об этом сегодня в ходе заседания правительства сообщил министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
“Подобными мероприятиями мы желаем поощрить педагогов и сделать для них этот день настоящим праздником”, - сказал министр.
Ежегодно 5 октября в более 100 странах отмечается день учителя, который был учрежден в 1994 году как Всемирный день учителя (World Teaches' Day). Это профессиональный праздник всех учителей, преподавателей и работников сферы образования — день, в который отмечаются роль и заслуги учителей в процессе качественного образования на всех уровнях, а также их неоценимый вклад в развитие общества.
Исторической предпосылкой для учреждения Дня учителя стала состоявшаяся 5 октября 1966 года в Париже Специальная межправительственная конференция о статусе учителей (Special Intergovernmental Conference on the Status of Teachers). В результате представителями ЮНЕСКО и Международной организации труда был подписан документ «Рекомендации, касающиеся статуса учителей» (Recommendation concerning the Status of Teachers).
5 октября 1994 года Всемирный день учителя отмечался впервые, и с тех пор праздничные мероприятия неизменно проходят 5 октября. В Армении день учителя отмечали в первое воскресенье октября.
Напомним, что 16 сентября парламент Армении принял поправки к закону РА «О праздниках и памятных днях», в соответствии с которыми День учителя будут отмечать в нашей стране 5 октября.