Հոկտեմբերի 1-ին կմեկնարկի «ՀԱՅ ՖԵՍՏ» ութերորդ միջազգային թատերական փառատոնը
Հոկտեմբերի 1-8-ը Երևանում կմեկնարկի «ՀԱՅ ՖԵՍՏ» ութերորդ միջազգային թատերական փառատոնը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «ՀԱՅ ՖԵՍՏ» ութերորդ միջազգային թատերական փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը: «ՀԱՅ ՖԵՍՏ-2010»-ին հանդես կգա 22 երկրից 33 թատերախումբ`այդ թվում Մեծ Բրիտանիայից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից, Սլովենիայից, Չեխիայից, Իրանից, Հայաստանից:
Փառատոնի նախագահի խոսքով, «ՀԱՅ ՖԵՍՏ-2010»-ն մյուս բոլոր փառատոններից տարբերվում է նրանով, որ այն ամենանորարարական է, այն չունի սահմանփակումներ, բազմաժանր փառատոն է, և ամենակարևորը, ունի եվրոպական ուղղվածություն:
Փառատոնի նախագահի խոսքով, փառատոնի շրջանակներում մոտ 15 բեմահարթակներում կցուցադրվեն 60 ներկայացումներ, որոնք կընդգրկվեն փառատոնի հիմնական և ֆրինջ ծրագրերում: Նա նշեց, որ այս տարի թատերասերները հնարավորություն կունենան դիտել դրամատիկական, երաժշտական, պարային ներկայացումներ, մատների թատրոն, ինչպես նաև բացօթյա ներկայացումներ:
Նա նշեց, որ փառատոնին մասնակցում են համաշխարհային համբավ ունեցող այնպիսի թատրոններ, ինչպիսիք են Միացյալ Թագավորությունից Իմիթեյթինգ դը Դոգ թատրոնը, Չեխիայից Լուդեմ թատրոնը և ԱՄՆ-ից Չառլզտաուն Ուորկինգ թատրոնը:
Ա. Ղուկասյանի խոսքով, «ՀԱՅ ՖԵՍՏ-2010»-ի առանձնահատկություններից է նաև այն, որ այս տարի կանցկացվի իրանական ներկայացումների հատուկ ծրագիր, որը կոչվելու է «show-case»:
Այս տարի փառատոնը կբացի իրանական Էմրուզ թատրոնի «Ավաժիկ` արտադրված է Իրանում» տրագիկկոմեդիան: «Սա մի լայնամասշտաբ բեմադրություն է, որտեղ ներգրավված են թելեր և գործվածքներ, իրանական հնագույն զարդանախշեր, 4 եղանակների վերարտադրումը ըստ գորգագործների`Ռումիի պոեզիայի համադրությամբ»,- հավելեց նա:

The HIGH FEST 8th International Performing Arts Festival will be held between October 1 and 8 in Yerevan, Chairman of the Festival Arthur Ghukasyan told a news conference. 33 performing arts companies from 22 countries, including Great Britain, Russia, Romania, Slovenia, Czech Republic, Iran, Armenia participate in HIGH FEST 2010.
HIGH FEST 2010 is a multi-genre and Europe-oriented festival, A. Ghukasyan said.
Performing arts companies and artists will present their productions in all genres of performing arts including theatre (drama, comedy, mime, movement, circus, street performances, puppet/marionette, fingers theatre, visual), dance (modern, folk, classic etc.), music (opera, classical, musical, contemporary, jazz, folk etc) and other forms of performing arts. 60 performances will be presented on around 15 stages on festival’s main and fringe programs. The festival includes an Iranian Theater Program called showcase.
According to Arthur Ghukasyan, Iranian Emrooz Theatre’s tragicomedy “Avazhik – made in Iran” will open the festival.
HIGH FEST International Performing Arts Festival is held with the support of the Ministry of Culture of Armenia.