Մենք համարում ենք, որ փոխզիջումը հաղթանակ է, և այս պայթյունավտանգ պայմաններում փոխզիջումը նշանակում է կյանք. Շվիդկոյ
Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի մշակույթի նախկին նախարարներն ամենևին չէին գերագնահատում իրենց հնարավորությունները, երբ 2007 թվականին նախաձեռնում էին հայ-ադրբեջանական մշակութային երկխոսությունը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի մշակույթի նախկին նախարար Միխայիլ Շվիդկոյը, տեղեկացնում է «Ազատություն» ռ/կ-ն:
Հիշեցնենք, որ Երևանում նախօրեին տեղի է ունեցել ԱՊՀ-ի երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը` աշխարհահռչակ երաժիշտ Վլադիմիր Սպիվակովի գլխավորությամբ: Այդ նվագախմբի հետ միասին Երևան են ժամանել նաև Շվիդկոյը, Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլին, ԱՊՀ-ի հումանիտար համագործակցության խորհրդի տնօրեն, Ռուսաստանում Հայաստանի նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանը: Նվագախումբը մինչ այդ համերգով հանդես է եկել նաև Բաքվում:
«Մենք հասկանում էինք, որ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հետ կապված քաղաքական որոշում կայացնողը նախագահներն են: Միաժամանակ, կարելի է կայացնել ճիշտ քաղաքական որոշումներ, որոնք, սակայն, ամողջական ծավալով չեն իրականացվի` եթե չստանան հասարակությունների աջակցությունը», - ռ/կ-ին տված հարցազրույցում ասել է Շվիդկոյը` շարունակելով. - «Երբ Սերժ Սարգսյանը սկսեց շրջագայությունը Սփյուռքի համայնքներով` բացատրելու Հաայստանի ղեկավարության դիրքորոշումը Թուրքիայի հանդեպ, հիշում եք, անկասկած, որքան սուր կերպով դա ընկալվեց Սփյուռքում եւ Հայաստանում: Ցանկացած քաղաքական որոշում, նույնիսկ ամենալավն ու ճիշտը, կպահանջի հասարակության արձագանքը»:
Հարցին, թե ինչո՞ւ են մշակույթի գործիչները որոշել զբաղվել քաղաքականությամբ, Շվիդկոյը արձագանքել է.- «Մենք այդպիսի զգացողություն ունենք, ի տարբերություն քաղաքական գործիչների, որոնք առաջնորդվում են պրագմատիկ շահերով: Իսկ մեզ համար դա զգացողություն է, հոգեկան պահանջմունք»:
Ինչ վերաբերում է ԱՊՀ-ի երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի ներկա համերգաշարին, ապա, ըստ Միխայիլ Շվիդկոյի. - «Որքան էլ դա տխուր հնչի, տվյալ դեպքում մենք հանդես ենք գալիս որպես անվտանգության երաշխավորներ նվագախմբում ընդգրկված երեխաների համար, քանի որ վերջին քառորդ դարում առաջին անգամ հայ երեխաները նվագում էին Բաքվի ֆիլհարմոնիայում, իսկ ադրբեջանցի երեխաները այսօր հանդես են գալու Երևանում: Բայց սա ավելի շուտ հոգեբանական պահ է, քանի որ ե'ւ Բաքվում, ե'ւ Երեւանում գործ ունենք շատ բարյացակամ մարդկանց հետ»:
Ըստ Շվիդկոյի, հասկանալի է, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում կան մարդիկ, ում համար խաղաղ կարգավորումը պարունակում է դավաճանության տարրեր, ովքեր փոխզիջումը համարում են պարտություն:
«Մենք համարում ենք, որ փոխզիջումը հաղթանակ է, և այս պայմաններում, երբ ամեն ինչ սրված է և պայթյունավտանգ, այն դառնում է բարձրագույն արժեք, քանի որ փոխզիջումը նշանակում է կյանք», - ասաց նա:
Միխայիլ Շվիդկոյի փոխանցմամբ, իրենք մտադիր են մի շարք մշակութային ձևաչափերում ընդգրկել հայ-արդբեջանական բաղկացուցիչը, ինչի համար կպահանջվի Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների քաղաքական կամքը. - «Այս շրջագայության փորձը ցույց տվեց, որ մարդասիրական առումով այդ բարի կամքը առկա է: Նախագահների համար շատ դժվար է վերջնական քաղաքական որոշում կայացնել, սակայն, կարծում եմ, կա գիտակցում, որ հասարակությունների միջև երկխոսություն է անհրաժեշտ»:

Посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглы присутствовал вчера вечером на концерте в Ереване.
Молодежный симфонический оркестр СНГ во главе с всемирно известным дирижером Владимиром Спиваковым в пятницу выступил с концертом в Концертном зале Арама Хачатуряна в Ереване. На концерте присутствовал президент Армении Серж Саргсян.
Как сообщает Радио Свобода, вместе с созданным три года назад оркестром, который днем раньше выступил в Баку, в Армению прибыли посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглы, руководитель Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ, бывший посол Армении в России Армен Смбатян и спецпредставитель президента России по международному культурному сотрудничеству, бывший министр культуры России Михаил Швыдкой. Они также присутствовали на концерте.
Ранее в тот же день в эксклюзивном интервью Радио Свобода Михаил Швыдкой отметил, что бывшие министры культуры России, Армении и Азербайджана отнюдь не переоценивали свои возможности, когда в 2007 году инициировали армяно-азербайджанский культурный диалог.
«Мы понимали, что решения по урегулированию карабахского вопроса принимают президенты. В то же время, можно принимать правильные политические решения, которые, однако, не будут реализованы в полном объеме, если не получат поддержки обществ, - сказал Швыдкой. – Когда Серж Саргсян начал турне по диаспорам для того, чтобы объяснить позицию армянского руководства в отношении к Турции, насколько это было сложно, как это остро воспринимали в диаспоре, и в самой Армении это было встречено достаточно сложно».
На вопрос о том, почему деятели культуры решили заняться политикой, Швыдкой ответил: «Мы так чувствуем. А у политиков чувств вообще нет, им запрещено чувствовать, политиками движут некоторые прагматичными интересами. А для нас это эмоции, это наша душевная потребность».
Что касается нынешнего концертного турне Молодежного симфонического оркестра СНГ, то Михаил Швыдкой сказал: «Мы в данном случае выступаем, как это ни грустно звучит, гарантами безопасности детей, которые участвуют в этом оркестре, поскольку впервые за последнюю четверть века армянские дети выступали в Бакинской филармонии, а азербайджанские дети сегодня выступят в Ереване. Но это скорее психологический момент, так как и в Баку, и в Ереване мы имеем дело с очень доброжелательными людьми».
По словам Швыдкого, понятно, что в Армении и Азербайджане есть люди, для которых мирное урегулирование содержит элементы предательства, люди, которые считают компромисс поражением.
«А мы считаем, что компромисс – это выигрыш сторон. Вот в этих условиях, когда все обострено и все взрывоопасно, компромисс становится наивысшей ценностью, потому что компромисс означает жизнь», - отметил он.
По словам Михаила Швыдкого, они намерены вовлечь в ряд культурных форматов армяно-азербйаджанский компонент, для чего потребуется политическая воля руководителей Армении и Азербайджана. «Опыт этого турне доказал, что эта добрая воля в гуманитарном плане есть. Очень трудно принять окончательное политическое решение. Но понимать, что общество должно друг с другом разговаривать, сейчас мне кажется, это понимание существует», - отметил Михаил Швыдкой.