Թուրքական Անթալիայում շարունակվող աշխարհի ծանրամարտի առաջնությունում տղամարդկանց մինչև 85 կգ քաշային կարգում Հայաստանի հավաքականը ներկայացնում էին երկու մարզիկներ: Եվ երկուսի համար էլ, ցավոք, այս աշխարհի առաջնությունը հիշողության մեջ կմնա որպես ամենաանհաջողը:
Պոկում վարժությունում Տիգրան Մարտիրոսյանն այդպես էլ չկարողացավ բարձրացնել պատվիրած 170 կգ քաշը, իսկ Արա Խաչատրյանը 175 կգ արդյունքով նույն վարժությունում գրավեց առաջին տեղը` արժանանալով փոքր ոսկե մեդալի:
Հրում վարժության առաջին իսկ փորձի համար Արան պատվիրեց 201 կգ: Թվում էր, թե նա կկարողանա իր գլխավերևում պահել ծանրաձողը, սակայն վճռական պահին հանկարծ ծալեց ձախ ձեռքը, կարողացավ դուրս գալ ծանրաձողի տակից, վայր ընկավ և բռնեց թևը: Պարզ էր` նա ծանր վնասվածք էր ստացել: Արա Խաչատրյանին շտապ տեղափոխեցին հիվանդանոց:
Մեր թղթակիցը կապ հաստատեց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանի հետ: Խոսելով Արա Խաչատրյանի ստացած վնասվածքի մասին` նա շեշտեց, որ մեր մարզիկը ոչ կոտրվածք է ստացել, ոչ էլ նրա մկանն է կտրել: Խոսքն այս դեպքում ընդամենը մկանի ձգվածության մասին է: Ըստ Սամվել Խաչատրյանի` Արան շուտով կրկին շարք կվերադառնա: Նա արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից և գտնվում է Հայաստանի ընտրանու մարզաբազայում:

У тяжелоатлета Ара Хачатряна произошло растяжение мышцы
Армянский тяжелоатлет Ара Хачатрян растянул мышцу и ничего серьезного с ним не произошло. Как сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am президент Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Хачатрян, у нашего спортсмена не перелом, и не разрыв мышцы. Речь идет о растяжении мышцы.
Ара уже выписан из больницы, сейчас находится на спортбазе сборной Армении и скоро вернется в ряды тяжелоатлетов.
Напомним, что накануне Ара Хачатрян повредил руку на чемпионате мира в Анталье и не смог прийти к победному финишу.
А .Хачатрян выступает в весовой категории до 85 кг, он выиграл малую золотую медаль в рывке, показав лучший результат – 175 кг, но первый же подход в толчке оказался для спортсмена роковым, он получил травму руки и не смог продолжить соревнование.
Чемпионом мира в этой весовой категории стал поляк Адриан Жилински (383 кг). Второе место занял россиянин Алексей Юфкин (380 кг), третье — белорус Сергей Лагун (377).