Ա.Աշոտյան. «Լավ է, որ հիշեցին «Լեզվի մասին» օրենքի գոյության մասին` այն փոփոխության կարիք ունի»
Միայն «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող նախագիծն էր այսօր խորհրդարանական լսումների քննարկման առարկան դարձել, քանի որ որոշում է կայացվել նախագծից հանել «Լեզվի մասին» օրենքը: Սակայն, ինչպես իր ելույթում նշեց Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, սա չի նշանակում, թե «Լեզվի մասին» օրենքը փոփոխության կարիք չունի. «Դա կարվի այս փաթեթից դուրս»,- տեղեկացրեց նախարարը:
Ինչո՞ւ «Լեզվի մասին» օրենքը հանվեց փաթեթից: Այս հարցը, թերևս, ամենից շատն էր հետաքրքրում լսումների ներկաներին, հատկապես այն հատվածին, որ ի սկզբանե պայքարում էր դրա դեմ: Ըստ նախարարի` դա քաղաքական և իրավական որոշում էր. «Քննարկումների արդյունքում ևս մեկ դրական միտում արձանագրվեց` շատերը հիշեցին, որ գոյություն ունի նման օրենք և բացի հիշելուց անգամ կարդացին այն ու հասկացան, որ անկախ մեր օրենսդրական նախաձեռնությունից օրենքն ունի փոփոխությունների կարիք»,- նշեց նա ու կրկնեց` փոփոխությունները, սակայն, այս նախագծից դուրս են:
Նա նաև հույս հայտնեց, որ այդ ուղղությամբ ևս առաջարկություններ նախարարությունը կստանա:
Մյուս հարցը, որ նախագծի քննարկման առաջին իսկ օրվանից նախագծի ընդդիմադիրներն առաջ են քաշել հետևյալն է` արդյո՞ք ուսուցման լեզուն ուղղակիորեն կապված է ուսման որակի հետ: Նախարար Աշոտյանը, որը նման հարցադրումները պրովոկատիվ է համարում, իր ելույթում ևս անդրադարձավ դրան. «Կրթության որակը կապ չունի այն բանի հետ, թե ի՞նչ լեզվով է կրթական ծրագիրը յուրացվում և դա ակնհայտ աքսիոմա է»,- հայտարարեց նա: Որպես օրինակ էլ բերեց վերջին վարկանիշային օրինակները, համաձայն որոնց անգլախոս երկրները կրթական մակարդակով առաջին եռյակում չեն` այդ թվում նաև ԱՄՆ-ն, Միացյալ թագավորությունը և այլն:
Այսինքն` լեզուն կապ չունի կրթության որակի հետ, բայց մյուս կողմից էլ, ըստ նախարարի, այդ հանգամանքը պետք չէ անտեսել, քանի որ այն զուգահեռաբար առկա է. «Խոսքն ամենևին էլ նրա մասին չէ, որ օտար լեզվով կրթություն դասավանդվի, այլ ընդամենը օտար լեզուների տիրապետման մասին է, և այդ խնդիրը կարելի է լուծել և’ հայկական դպրոցում, և’ բոլոր այլ տեսակի դպրոցներում»,- ավելացրեց Ա.Աշոտյանը:
Իսկ վերջում նախարարը մեջբերեց համեմատական վերլուծությունների տվյալներ, համաձայն որոնց 16-35 տարիքային խմբում ամենացածր լեզվաիմացության մակարդակը Հայաստանում է` Վրաստանի ու Ադրբեջանի համեմատությամբ:

А.Ашотян: Закон “О языке” нуждается в реформировании, но уже вне рамок проекта об иноязычных школах
Министр образования и науки Армении сегодня в ходе парламентских слушаний по законопроекту об иноязычных школах сообщил, что хотя закон “О языке” снят из пакета, это не значит, что он не нуждается в изменении. “Это будет сделано вне данного пакета”, - заявил он.
Всех присутствующих, особенно тех, кто выступал против изменений, больше всего волновал вопрос, почему проект поправок к закону “О языке” снят из пакета. Согласно министру, это правовое и политическое решение. “В ходе обсуждений наметилась еще одна положительная тенденция: многие вспомнили, что существует подобный закон, более того, даже прочли его и поняли, что независимо от нашей законодательной инициативы закон нуждается в изменении”, - сказал он и повторил, что эти изменения будут выполнены вне данного законопроекта.
Он выразил надежду, что министерство получит предложения по реформированию данного закона.
Второй вопрос, который волновал оппонентов данного законопроекта – связано ли качество образования с языком образования? Министр Ашотян, который считает такую постановку вопроса провокационной, в своем выступлении отметил: “Качество образования не зависит от языка образования – это аксиома”. В качестве примера он привел последние рейтинги, согласно которым англоязычные страны даже не вошли в тройку лидеров по уровню образования, в том числе США и Великобритания.
То есть, язык не имеет отношения к качеству образования, но, с другой стороны, по словам министра, не следует игнорировать одно обстоятельство, поскольку оно параллельно присутствует: “Речь не о том, чтобы преподавание было на иностранном языке, а всего лишь, о том, чтобы владеть иностранными языками, и эту задачу можно решить и в армянской школе, и в любых других школах”, - добавил А. Ашотян.
А в конце министр привел данные сравнительного анализа, согласно которому, по сравнению с Грузией и Азербайджаном в Армении самое низкое знание иностранных языков в возрастной группе 16-35 лет.