Շվեյցարիայի Ցյուրիխ քաղաքի ժամանակակից արվեստի թանգարանում բացվել է մի ցուցահանդես, որտեղ ցուցանմուշներից մեկը առանձնանում է ստեղծման հետաքրքրաշարժ պատմությամբ:
Ինչպես հայտնում է Լենտա.ռու-ն, նկարիչ Ջաննի Մոտտի ներկայացրած սպիտակավուն օճառը, որը ցուցահանդեսին ներկայացված է «Սպիտակ ձեռքեր» անվան տակ, պատրաստված է Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի ճարպից:
Հեղինակի խոսերով, շվեյցարական կլինիկայի աշխատակիցներից մեկը, որտեղ վարչապետը լիպոսակցիա էր արել (խմբ. վիրահատական միջամտությամբ ճարպահեռացում), ճարպը փոխանցել է իրեն:
Կլինիկայում, որտեղից իբր թե փոխանցվել է ճարպը, կտրականապես ժխտել են հավանականությունն այն մասին, թե որևէ մեկը կարող էր հեռացված ճարպը դուրս հանել: Այնուամենայնիվ, արտասովոր օճառը հայտնվել է ժամանակակից արվեստի ցուցանմուշների շարքում:
Ինչ վերաբերում է «Սպիտակ ձեռքեր» անվանը, ապա 1990-ական թթ-ին Իտալիայում լայնամասշտաբ գործողություններ էին ծավալվել քաղաքական կոռուպցիայի դեմ: Գործողությունը ստացել էր «Սպիտակ ձեռքեր» անունը, իսկ մեղադրվողների ցանկում շրջանառվում էր, այդ թվում ներկայիս վարչապետ Բեռլուսկոնիի անունը:

A Swiss museum will display a bar of soap which an artist claims to have made out of fat belonging to Italian Prime Minister Silvio Berlusconi, foreign media reported.
"The exhibition presents the work 'Clean Hands', a bar of soap which was probably made from the fat of Silvio Berlusconi," Zurich's Migros Museum of Contemporary Art said in a statement.
Berlusconi underwent liposuction at a Swiss clinic in 2004, and a clinic employee gave the discarded fat to Swiss artist Gianni Motti, the statement said.
The off-white soap, which is the size of a conventional bar, will be exhibited until November 28 in its first public display since being purchased by a private collector in 2005.
The clinic has consistently denied the artist's claims about the origin of the fat.
The name of the work is a reference to Italy's "Clean Hands" campaign, a judicial investigation into political corruption in the 1990s.
Motti earned notoriety in 1997 after occupying the seat of an Indonesian delegate during a UN human rights debate and prompting an interruption.