Հնարավոր է ուսուցիչն իր կամքով հեռանա դպրոցից. Պուշկինի դպրոցի տնօրենը նոր մանրամասներ է ներկայացրել
Երևանի թիվ 8 Պուշկինի անվան դպրոցի տնօրեն Մարիետա Մատղաշյանը աղմկահարույց տեսահոլովակի կապակցությամբ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նոր մանրամասներ ներկայացրեց: Նա ասաց, որ ուսուցիչը, որը հարվածել է աշակերտին ու անպատիվ խոսքեր է ասել նրա հասցեին, դպրոցի ռուսական հատվածի պատմության ուսուցիչ, 50-ն անց Էդուարդ Վարգիզևն է: Դեպքը տեղի է ունեցել այս տարվա մարտին: Նշենք, որ դպրոցը հիմնական դպրոց է և համարվում է Երևանի առաջատար դպրոցներից մեկը:
«Դեպքը տեղի է ունեցել այս տարվա մարտին, հրավիրվել է մանկավարժական խորհուրդ` որտեղ քննարկվել է կատարվածը, և ուսուցիչը ներողություն է խնդրել, ներվել է ծնողի ու աշակերտի կողմից և բարեհաջող ավարտել է ուսումնական տարին: Թե այսօր ինչո՞ւ են վեր հանել այդ ամենը, չեմ կարող հասկանալ»,- մեզ հետ զրույցում ասաց տիկին Մատղաշյանը` ընդգծելով, թե «ոչ մի դպրոց ապահովագրված չէ նման դեպքերից»:
Տնօրենն ընդունեց, որ «փաստը խայտառակ փաստ է», նաև նշեց, որ աշակերտը «շատ վատ պահվածք է ունեցել»:
«Աշակերտը շատ վատ պահվածք է այդ օրը դրսևորել, ինչն էլ ուսուցչին հասցրել է էմոցիալ անհավասարակշիռ վիճակի: Մարդ է հիմա, պատահում է, բայց խայտառակ բան է, արդարացում չունի», -նշեց տնօրենը:
Նրա խոսքով, այս ամենից հետո ինքը չի հեռացնի ուսուցչին: «Նա այնպիսի մարդ է, որ հնարավոր է իր կամքով հեռանա դպրոցից», -հավելեց մեր զրուցակիցը:
Հիշեցնենք, որ այսօր համացանցում հայտնվել էր մի տեսահոլովակ, որտեղ ուսուցիչը հարվածում էր աշակերտին ու հայհոյախառն արտահայտություններ ասում նրա հասցեին:
Կրթության, գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Արթուր Բաղդասարյանը Panorama-ին ասաց, որ իրենք ուսումնասիրում են կատարվածը և պարզելուց հետո գործնական քայլեր կկիրառվեն:
Նախորդող նորություն` Երևանյան դպրոցում երեխային ծեծելու հարցի առնչությամբ գործնական քայլեր դեռ կարվեն. ԿԳՆ

Возможно, учитель уйдет по собственному желанию. Инцидент комментирует директор школы
Учитель, избивший ребенка, - преподаватель истории русского сектора средней школы N8 имени Пушкина Еревана, 50-летний Эдуард Варгизев, сообщила Panorama.am директор школы Мариетта Матгашян. Напомним, что сегодня в сети появился ролик, на которой учитель с руганью избивает ученика прямо во время урока.
Директор пояснила, что запечатленный на ролике эпизод имел место в марте этого года. А школа имени Пушкина считается одной из передовых школ Еревана.
“Случай произошел в марте этого года, был приглашен педсовет, на котором обсуждался данный вопрос, учитель попросил прощения, и родитель и ученик приняли извинения, после чего учитель успешно закончил учебный год. Почему все это вновь появилось сейчас, я не могу понять”, - сказала в беседе с нами госпожа Матгашян, отметив, что “ни одна школа от такого не застрахована”.
Она признала, что это “позорный факт”, а также заметила, что ученик имел “очень плохое поведение”.
“Ученик в этот день вел себя очень плохо, что довело учителя до эмоционально неуравновешенного состояния. Ну, человек, бывает, но, конечно, это позорный случай, ему нет оправдания”, - отметил директор.
По ее словам, после всего этого она не уволит учителя. “Он такой человек, что, я думаю, уйдет по собственному желанию”, - сказала директор.
Напомним, что в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь министерства образования и науки Армении Артур Багдасарян заверил, что выясняются обстоятельства, и после этого будут предприняты практические шаги.