Ինչո՞ւ են թուրք ուսանողները սովորում հայերեն, պարզել է Zaman-ը
Ինչպես հայտնի է, Թուրքիայի Կեսարիա քաղաքի «Էրջիյես» համալսարանում բացվել էր հայոց լեզվի և գրականության ամբիոն: Պարզվել է, որ նորաբաց ֆակուլտետ են դիմել չորս թուրք դիմորդներ: Բայց նրանցից երեքին է միայն հաջողվել ընդունվել: Այնուհետև նրանցից մեկը կեսից չի շարունակել ուսումը, ու միայն երկու հոգի են մնացել այդ բաժնում` որպես ուսանող:
Թուրքական «Զաման» (Zaman) թերթը զրուցել է հայագիտությունը մասնագիտություն ընտրած այդ թուրք ուսանողների հետ և փորձել պարզել, թե ինչու են նրանք որոշել սովորել հայոց լեզու և գրականություն:
«Ես հայոց լեզու և գրականություն ուսանելու որոշում կայացրեցի` ուշադրության առնելով այն հանգամանքը, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները մշտապես օրակարգում են լինելու, հետևաբար այդ ոլորտում ինձ կարող եմ դրսևորել: Կարևորում եմ նաև ճապոներեն սովորելը: Թուրքիան առաջ է գնում, հարկավոր է բացվել աշխարհի առաջ»,- ասել է նրանցից մեկը` Չիշե Բալթաջըն:
Իսկ Գյուվեն Քարաքյոսն էլ նշել է, որ ինքն այդ բաժինն է ընտրել քանի որ Թուրքիան աստիճանաբար ընդլայնում է իր դիվանագիտական հարաբերությունները: Այդ իսկ պատճառով էլ կարևոր է սովորել տվյալ երկրների լեզուն և մշակույթը:
Մարդիկ կարծում են, թե այդ երկու ուսանողները ծագումով հայ են, բայց պարբերականն ընդգծում է, որ նրանք թուրք են, մեկը Կեսարիայից, մյուսը` Իսմիրից:

Я принял решение изучать армянский язык и литературу, имея в виду то обстоятельство, что армяно-турецкие отношения всегда будут на повестке, следовательно, я могу проявить себя в этой сфере. Так прокомментировал свое решение газете Zaman студент кафедры арменоведения университета “Эрджийес” турецкого города Кесария Чише Балтаджын. Он рассказал, что считает также важным изучение японского языка, поскольку Турция идет вперед, и следует раскрываться перед миром.
Другой студент Гювен Каракёс отметил, что избрал этот отдел, поскольку Турция постепенно расширяет географию стран, с которыми налаживает дипломатические отношения, и поэтому важно изучать языки этих стран.
Напомним, что в университете “Эрджийес” Кесарии была открыта кафедра арменоведения, и на кафедру обратились четыре студента. Из них поступили только трое, после чего один из них не продолжил учебу, в результате на кафедре осталось два студента.
Есть мнение, что у этих студентов армянские корни, но издание подчеркивает, что они турки, один из Кесарии, другой – из Измира.