Կոլդո Ալվարես. «Հայ ֆուտբոլիստների արագությունն ինձ համար անակնկալ էր»
Անդորրայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կոլդո Ալվարեսը Հայաստանի հավաքականի հետ «Եվրո-2012»-ի շրջանակներում կայացած հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանի ընտրանին իր խաղամակարդակով համեմատելի է Ռուսաստանի ու Իռլանդիայի ազգային թիմերի հետ:
«Հանդիպման սկզբում մեզ համար շատ դժվար էր,- ասաց նա:- Արագ գոլ բաց թողեցինք: Պարզ էր, որ Հայաստանի հավաքականը շատ ավելի ուժեղ է, քան մեր թիմը: Պաշտպանվելը սարսափելի դժվար էր: Երկրորդ կեսում մի քիչ ավելի լավ սկսեցինք պաշտպանվել: Դաշտի տերերը շատ արագ էին գործում, և հենց այդ պատճառով մեր պաշտպանությունը չդիմացավ: Ստիպված Լիմային հետ քաշեցինք, որպեսզի կարգավորի թիմակիցների գործողությունները հետին գծում: Հայ ֆուտբոլիստների արագությունն ինձ համար անակնկալ էր: Մենք պարտվեցինք 0:4 հաշվով, բայց մի մոռացեք, որ հայերը 3 գոլ են խփել սլովակներին:
Անկեղծ ասած` սա իմ թիմի ամենավատ ելույթն է ընտրական մրցաշարում: Արդեն խաղացել ենք Ռուսաստանի, Իռլանդիայի ու Մակեդոնիայի հավաքականների հետ, և կարծում եմ, որ մեր այսօրվա մրցակիցն այդ թիմերի հետ նույն մակարդակի վրա է գտնվում: Միայն այն փաստը, որ հայերը պարտության են մատնել սլովակներին, խոսուն է: Ըստ իս` Հայաստանի հավաքականը կարող է եզրափակիչ փուլ մտնելու խնդիր լուծել: Ժամանակին խաղացել եմ հայաստանյան թիմի դեմ, բայց այսօրվա թիմը շատ ավելի ուժեղ է և պարզապես ցնցեց մեզ»:

Тренер сборной Андорры пророчит сборной Армении выход в финал Евро-2012
Сборная Армении по футболу по уровню игры сравнима со сборными России и Ирландии, и вполне в состоянии решить проблему выхода в финальный этап, заявил на встрече с журналистами по итогам матча Армения-Андорра главный тренер сборной Андорры Кольдо Альварес.
“Начало игры было очень сложным для нас, мы быстро пропустили гол. Было ясно, что сборная Армении намного сильнее, чем наша команда. Было ужасно трудно защищаться. Во втором тайме мы стали защищаться лучше, но хозяева поля действовали очень быстро, и именно поэтому наша защита не выдержала. Мы вынужденно перевели назад Лиму, чтобы он организовал действия игроков на линии обороны. Скорость армянских футболистов была для меня неожиданной. Мы проиграли со счетом 0:4, но не забывайте, что армяне также забили 3 гола словакам”, - сказал тренер Андорры.
Он признался, что это было самое неудачное выступление его команды в отборочном туре. “Мы уже сыграли со сборными России, Ирландии и Македонии, и, я полагаю, что наш сегодняшний противник находится на одном уровне с этими командами. Только тот факт, что армяне одержали победу над словаками, говорит сам за себя. По мне, сборная Армении в состоянии решить проблему выхода в финальный этап. Мы и раньше встречались со сборной Армении, но нынешняя команда намного сильнее, и она просто потрясла нас”, - заявил Кольдо Альварес.
Напомним, что сборная Армении в четвертом туре отборочного тутрнира Евро-2012 разгромила андоррцев со счетом 4:0, а ранее она обыграла Словакию со счетом 3:0. Таким образом, сборная Армении ушла на зиму с беспрецедентным результатом, обосновавшись на втором месте в группе B с 7-ю очками и лучшей разницей забитых и пропущенных мячей. Лидирует в группе сборная России.