Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երևանում ներկա է գտնվել Հայաստանի էներգահամակարգում տվյալների հավաքագրման և կարգավարական կառավարման SCADA համակարգի գործարկման արարողությանը:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել է Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի համար կարևոր նշանակություն ունեցող այս համակարգի հնարավորությունները, ներդրված հատուկ ծրագրերը, որոնց միջոցով հնարավոր է օպտիմալացնել արտադրող կայաններում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, հասնել կորուստների նվազեցման, ճշգրիտ կանխատեսումներ և համակարգի կայունության հաշվարկներ կատարել:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի տեղեկացմամբ, համակարգի ներդրումը հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ իրականացնել էներգահամակարգի կառավարումը` հիմնվելով իրական ժամանակում հավաքագրված տվյալների վրա, ինչպես նաեւ` բարձրացնել էներգահամակարգի աշխատանքի հուսալիությունը:
էներգահամակարգում տվյալների հավաքագրման և կարգավարական կառավարման համակարգի նախագիծն իրականացվելու է մի քանի փուլով: Հանրապետության ղեկավարը ծանոթացել է նաև հետագա փուլերում նախատեսվող ծրագրերին:Առաջին փուլի իրականացման նպատակով, ՀՀ կառավարության և Միջազգային համագործակցության ճապոնական բանկի միջև (ներկայում` Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալություն) կնքվել է վարկային համաձայնագիր:
SCADA համակարգի գործարկման արարողությանը մասնակցող Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասահարու Կոնոն, հիշյալ նախագիծը համարելով հայ-ճապոնական բարեկամության և համագործակցության լավագույն օրինակներից մեկը, նշել է, որ իր երկիրը պատրաստակամ է այսուհետ ևս աջակցել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը միտված նախաձեռնություններին:

Президент Армении Серж Саргсян принял участие в церемонии запуска в энергетической системе Армении системы сбора данных и управления процессом SCADA. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян представил президенту Сержу Саргсяну возможности этой имеющей важность для энергетической сферы Армении системы, специальные программы, посредством которых можно оптимизировать производство электроэнергии, добиться минимизации потерь, производить точные расчеты стабильности системы и делать прогнозы.
Внедрение системы дает возможность более эффективно осуществлять управление энергосистемой, основываясь на сборе данных в режиме реального времени, а также повысить надежность работы энергосистемы.
Проект внедрения системы SCADA в энергосистеме Армении будет осуществляться в несколько этапов. Глава государства ознакомился также с запланированными на следующих этапах программами. Для реализации первого этапа проекта между правительством Армении и Японским банком международного сотрудничества (ныне –агентство международного сотрудничества Японии) подписано кредитное соглашение.
Посол Японии в Армении Масахару Коно оценил данный проект как один из лучших образцов сотрудничества и дружбы Армении и Японии и отметил, что его страна готова и впредь поддерживать инициативы, направленные на развитие экономики Армении.