Այս տարվա սեպտեմբերին, Հայաստանում առաջին ուսումնական տարին սկսեց «American University for Humanities» ամերիկյան համալսարանի հայաստանյան մասնաճյուղը:
Համալսարանը մասնաճյուղեր ունի Սինգապուրում, Լիբանանում, Իսպանիայում, Թբիլիսիում, այժմ նաև Հայաստանում: Հայաստանյան մասնաճյուղն անցել է հավատարմագրման նախնական փուլերը, 2011-ին սպասվում է լրիվ հավատարմագրման գործընթացը։ Մինչ այդ համալսարանն արդեն այսօր ունի ուսանողներ, ովքեր բակալավրի և մագիստրատուրայի ծրագրերով իրենց ուսումն են ստանում բիզնեսի կառավարման, իրավունքի և դիվանագիտության, հոգեբանության և սոցիալական աշխատանքի ֆակուլտետներում։
«American University for Humanities» ամերիկյան համալսարանի հայաստանյան մասնաճյուղի բացման կապակցությամբ զրուցել ենք համալսարանի ԱՄՆ կենտրոնական համալսարանի նախագահ Հենրի Սաֆավիի հետ։
-Պրն. Սաֆավի, Հայաստանում գործող օտարերկրյա համալսարանների մասնաճյուղերից ինչով է տարբերվում American University for Humanities-ի հայաստանյան մասնաճյուղը:
- Իմ մասնագիտությունը համեմատական կրթությունն է, լավ գիտեմ թե այս , և թե նախկին սովետական համակարգը: Իմ հայեցակետը հետևյալն է՝ փոխարենը ուսանողներին բերենք Ամերիկա և թանկ գներով դասավանդենք, ավելի լավ է կրթությունը բերենք երկրներ և կրթություն տանք համեմատաբար մատչելի գներով:
Մենք ցանկանում ենք նաև, որ ուսանողները մնան իրենց ընտանիքներում, իրենց հայրենիքում, միևնույն ժամանակ ստանան ամենաբարձր մակարդակի կրթություն` ժամանակակից մեթոդներով: Սա շատ կարևոր է ուղեղների արտահոսքը կրճատելու համար:
-Պրն. Սաֆավի, ի՞նչ է անհրաժետ համալսարանի ուսանող դառնալու համար և ինչ առավելություններ ունի ուսուցումն այս համալսարանում:
- Հայաստանի մասնաճյուղում սովորելու համար ուսանողից կպահանջվի անգլերենի իմացություն ընդունելության համար և 3500 դոլար տարեկան ուսման վարձի համար։ Ոչ մի լրացուցիչ ծախս ուսման ողջ ընթացքում չի լինի։ Համալսարան կարող են դիմել դպրոցի շրջանավարտները , ինչպես նաև պետական և պետական հավատարմագիր ոնեցող բոլոր համալսարաների շրջանավարտները։ Բակալավրի ծրագրով ուսման տևողությունը 4 տարի է , մագիստրատուրայի համար 2 տարի։
Գերազանց առաջադիմությություն ունեցող ուսանողները մեզ մոտ կօգտվեն զեղչային ճկուն համակարգից և այլ արտոնություններից։
Համալսարանի շրջանավարտը կստանա ամենաբարձր որակի ամերիկյան կրթություն, անգլերեն լեզվի գերազանց իմացություն, ևս մեկ լեզվի՝ իսպաներենի ուսուցում, և ամենակարևորը աշխատաշուկայի համար միջազգային անձնագիր:
Հաջորդ տարի ամերիկյան լիբերալ ակադեմիայի ակրեդիտացիոն գործակալության ներկայացուցիչները կայցելեն Հայաստան և կարծում եմ մասնաճյուղը կանցնի լրիվ հավատարմագրման փուլը ։ Հույս ունեմ, որ առաջիկա տարիներին համալսարանը կդառնա միջազգային մոդել կենտրոն բոլոր մասնագիտությունների գծով:

В сентябре этого года в Армении начал действовать армянский филиал американского университета «American University for Humanities». Университет имеет также филиалы в Сингапуре, Ливане, Испании, Тбилиси. Армянский филиал прошел предварительные этапы аккредитации, и в 2011 году ожидается завершение процесса. У университета уже есть студенты, которые получают образование по программе бакалавриата и магистратуры на факультетах управления бизнесом, права и дипломатии, психологии и социальной работы.
По случаю открытия армянского филиала американского университета «American University for Humanities» мы побеседовали с президентом центрального филиала США этого университета Генри Сафави.
- Г-ин Сафави, чем отличается армянский филиал American University for Humanities от действующих в Армении филиалов других зарубежных университетов?
- Моя специальность сравнительное образование, я хорошо знаю как эту, так и прежнюю – советскую систему. Моя концепция такова – вместо того, чтобы привезти студентов в Америку и преподавать там по высоким ценам, лучше образование привезти в страны и дать это образование по сравнительно доступным ценам. Мы хотим также, чтобы студенты оставались в своих семьях, у себя на родине и в то же время получили образование самого высокого уровня, по современным методам. Это очень важно для сокращения “утечки мозгов”.
- Что необходимо для того, чтобы стать студентом этого университета и какие преимущества имеет образование в этом университете?
- Для поступления в этот университет абитуриенту необходимо знание английского языка и 3500 долларов для ежегодной оплаты обучения. Никаких дополнительных расходов в ходе обучения не будет. Заявку на обучение могут подать как выпускники школы, так и государственных и имеющих государственную аккредитацию университетов. Учеба по программе бакалавриата длится 4 года, а по программе магистратуры – 2 года. Студенты-отличники могут получить скидку на оплату и другие привилегии.
Выпускник университета получит американское образование наивысшего качества, отличное знание английского языка, изучение еще одного иностранного языка – испанского, и самое главное – международный паспорт для рабочего рынка.
В следующем году представители агентства аккредитации американской либеральной академии посетят Армению, и думаю, что наш филиал пройдет весь этап аккредитации. Надеюсь, что в ближайшие годы наш университет станет моделью международного центра по всем специальностям.