Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի ցածր միջինքաշային կարգում անհաղթելի մարտիկ Վանես Մարտիրոսյանը վստահ է, որ նոկաուտի կենթարկի Մոզլիին, եթե իրեն հաջողվի հանդիպել նրա հետ ռինգում:
«Մոզլին ասում է, որ ցանկանում է մենամարտել լավագույն բռնցքամարտիկների հետ: Ասում են` ընդունում է բոլոր մարտահրավերները: Եթե դա այդպես է, ապա ես հրավիրում եմ նրան մենամարտի: Տեսնենք` կհամաձայնվի՞, քանի որ շատերն արդեն հրաժարվել են:
Երջանիկ կլինեմ` հանդիպելու Մոզլիի հետ ցանկացած ժամանակ և ցանկացած վայրում: Կարող ենք մենամարտել Լոս Անջելեսում: Նա կարող է մարզադաշտ բերել իր երկրպագուներին, ես էլ իմ ֆանատներին կհրավիրեմ: Եթե մենամարտեմ Մոզլիի հետ, նոկաուտի կենթարկեմ նրան: Շեյնն արդեն առաջվա մարզիկը չէ, և ես կապացուցեմ դա, եթե ընդունի իմ մարտահրավերը»,- Վանես Մարտիրոսյանի խոսքերը մեջբերել է boxingscene.com-ը:

Undefeated junior middleweight Vanes Martirosyan reached out to BoxingScene.com to issue a response to Shane Mosley's desire to fight all-comers.
"Mosley says he wants to fight the best. They say he doesn't back down from challenges. If that's true then I personally want to invite him to step in the ring with me. Let's see if he will step up like so many others wouldn't," Vanes told BoxingScene.com.
Vanes doesn't have a problem with making the fight in Los Angeles. He expects a large Armenian audience to show their support in any LA-based venue. Based on Mosley's last two performances, Vanes believes the former three division champion is way past his best, and he wants to get to Mosley before another up and coming fighter knocks him off.
"I would be happy to fight Mosley anytime and anywhere. We could do it at Staples Center in LA. It would be huge. He can have his fans there and I will have mine. If I fight him I will knock him out. He don't have it anymore and I will prove it if he fights me," Vanes said.