Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` նախօրեին Աստրախանում կայացած հանդիպումից անմիջապես հետո Դմիտրի Մեդվեդևը հանդես եկավ հայտարարությամբ` նշելով. «Ես այս հանդիպումներն օգտակար եմ համարում: Որովհետև, նախ` բանակցությունները բոլոր դեպքերում ավելի լավ են, քան հակամարտության ակտիվ փուլը, երկրորդ` սրանք ոչ միայն բանակցություններ են, այլև ընթացք դեպի առաջ»:
ՌԴ նախագահի այս հայտարարությունն առաջին հայացքից Աստրախանում որոշակի առաջընթացի վկայություն է: Իսկապես` առկա է ռազմագերիներին փոխանակելու ու դիակները վերադարձնելու մասին կողմերի համաձայնություն: Բայց արդյոք միայն սա առաջընթաց կարելի՞ է համարել: Գուցե, բայց նայած ի՞նչն ենք վերցնում մեկնակետ:
Եթե մեկնակետը վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմի ստեղծած իրավիճակն է, երբ Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում էր հրադադարի ռեժիմը, դիվերսիոն գործողություններ էր ծավալում, մոլորված անձանց ու գերեվարված զինծառայողներին սարքում էր համազգային թամաշայի գործիք, ավելին` տանջամահ է անում գերի հայ հովվին, ապա գերիների ու դիակների հանձնման համաձայնությունն, անշուշտ, առաջընթաց է:
Ավելին, այն շատ կարևոր առաջընթաց է, որովհետև այս համաձայնությունը ու դրա հետագա կիրարկումը (հայտարարության տեքստում ասված է, որ կողմերը պայմանավորվել են այս դրույթներով առաջնորդվել նաև ապագայում) ենթադրում է, որ շփման գծի երկայնքով գործունեություն ծավալող հասարակ քաղաքացիների ու շարքային զինծառայողների կյանքն ավելի քիչ է վտանգված, քան աստրախանյան համաձայնությունից առաջ էր: Թեև մյուս կողմից կարելի է միայն զարմանալ, թե ինչու էր անհրաժեշտ մեկ առանձին հայտարարություն անել, ավելին` բանակցել դրա շուրջ համաձայնության գալու հարցում, երբ ամրագրված բոլոր դրույթները բխում են պետությունների ուղղակի պարտավորություններից` ստանձնած միջազգային հումանիտար իրավունքի շրջանակներում: Ինչևէ, բոլոր դեպքերում հաջողվեց գոնե այս հարցում դրական տեղաշարժ ապահովել, ինչը կարելի է միայն ողջունել:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության` հակամարտության ընդհանուր ֆոնի վրա ազդեցությանը, ապա այստեղ ևս որոշակի առաջընթաց կա: Ի վերջո գաղտնիք չէ, որ վերջին մի քանի ամիսների լարվածության աճը հիմնականում պայմանավորված էր հենց այդ` հումանիտար գործոնով: Իրադարձությունների զարգացման ընթացքի վերլուծությունը թույլ է տալիս ասել, որ այդ լարվածությունը «պատասխան քայլի» պրակտիկայի արդյունք էր, երբ սեփական քաղաքացիների գերեվարմանն ի պատասխան, հակառակ կողմը ձգտում էր համարժեք պատասխան տալ: Հուսանք, որ Աստրախանում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կկոտրի այդ փակ ցիկլը և կթոթափի առկա լարվածությունը:
Եթե խոսենք հակամարտության կարգավորման ավելի լայն կոնտեքստի մասին, ապա կարելի է նշել, որ Աստրախանում որևէ էական տեղաշարժ չի եղել:
Դմիտրի Մեդվեդևը, հատուկ ընդգծվածությամբ հիշեցնելով, որ հակամարտության կարգավորման թեման որևէ հանդիպման ընթացքում չի շրջանցվել և նշելով, որ առաջիկա մեկ ամսում հիմնարար սկզբունքները համաձայնեցված լինելու հույս ունեն, միաժամանակ նշեց. «Կցանկանայի հատուկ ընդգծել, որ հարցեր դեռ շատ կան, բայցև կա կողմերի ձգտում` հասնել դեռևս չկարգավորված, տեքստուալ բնույթի տարաձայնությունների համաձայնեցմանը: Ես գտնում եմ, որ հնարավոր է արդյունքի հասնել: Դա որոշակի չափավոր լավատեսություն է հաղորդում: Բայց աշխատանքի հիմնական մասն, իհարկե, դեռ առջևում է»:
Այս հայտարարության վերծանումը որևէ լավատեսական հույս չի ներշնչում: Բանն այն է, որ «տեքստուալ բնույթի տարաձայնություն» տերմինը խիստ մեղմասացություն է, և մոլորություն կլինի կարծել, թե հայկական ու ադրբեջանական կողմերը համաձայնության չեն գալիս բացառապես այդ պատճառով: Իրականում տարաձայնությունները խիստ խորքային բովանդակային են, իսկ տեքստուալ դրանք դառնում են միայն բանակցությունների սեղանի շուրջ: Հետևաբար, հաղթահարել դրանք մեկ ամսում չի ստացվի, և եռակողմ հանդիպման մասնակիցներն իրենք էլ են դա լավ պատկերացնում:
Ամփոփելով, կարելի է նկատել, որ Աստրախանում, ինչպես և նախկին եռակողմ հանդիպումներում, հակամարտության կարգավորման առումով որևէ առաջընթաց չի ապահովվել: Դրանց ժամանակ հիմնական ջանքերն ուղղվում են հակամարտությունը կառավարելի, վերահսկելի պահելու ուղղությամբ, իսկ «ընդհանուր կարգավորման թեման» ընդամենը չի շրջանցվում:

Астраханский прогресс: смотря, с чем сравниваем
Сразу после состоявшейся накануне в Астрахани встречи президентов Армении, России и Азербайджана Дмитрий Медведев выступил с заявлением, отметив: “Я считаю эти встречи очень полезными. Во-первых, потому что в любом случае переговоры – это всегда лучше, нежели активная фаза конфликта. Во-вторых, это не только переговоры, но это и движение вперед”.
Это заявление президента России на первый взгляд свидетельствует об определенном прогрессе в Астрахани. И в самом деле, существует соглашение об обмене военнопленными и возврате тел погибших. Но можно ли только это считать прогрессом? Может, но смотря, что мы берем в качестве точки отсчета.
Если стартовой точкой считается созданная в последнее время азербайджанской стороной ситуация, когда Азербайджан периодически нарушает режим прекращения огня, совершает диверсионные действия, превращает затерявшихся людей и плененных военнослужащих в инструмент общенационального шоу, более того, до смерти пытает плененного армянского пастуха, то соглашение о сдаче пленных и тел, безусловно, прогресс.
Более того, это очень важный прогресс, потому что это соглашение и его дальнейшее применение (в тексте заявления говорится, что стороны договорились руководствоваться этими положениями также в будущем) предполагает, что жизнь простых граждан и рядовых военнослужащих на всей линии соприкосновения отныне будет меньше подвергаться опасности, чем это было до астраханского соглашения. Хотя с другой стороны можно только удивиться, почему надо было выступать с отдельным заявлением, более того, вести переговоры для достижения договоренности по этому вопросу, когда все закрепленные договоренности вытекают из прямых обязательств государств, взятых ими в рамках международного гуманитарного права. В любом случае хотя бы в этом вопросе удалось обеспечить положительный прогресс, что можно только приветствовать.
Что касается влияния заявления на общий фон конфликта, то здесь также есть определенный прогресс. В конце концов, не секрет, что рост напряженности в последние несколько месяцев был обусловлен именно этим – гуманитарным фактором. Анализ хода развития событий позволяет сказать, что эта напряженность стала результатом практики «ответного шага», когда в ответ на пленение собственных граждан противоположная сторона стремилась дать адекватный ответ. Будем надеяться, что достигнутая в Астрахани договоренность сломит этот закрытый цикл и разрядит напряженность.
Если говорить о более широком контексте урегулирования конфликта, то можно отметить, что какого-либо существенного прогресса в Астрахани не было. Дмитрий Медведев, с особой подчеркнутостью отметив, что тему урегулирования не обходили ни на одной встрече и, отметив, что есть надежда на то, что принципы урегулирования могут быть согласованы в ближайшем месяце, заметил в то же время: “Хотел бы специально подчеркнуть, что вопросов еще достаточно, но есть и стремление сторон достигнуть согласия по еще не урегулированным разногласиям текстуального порядка. Россия будет продолжать свои усилия. Я считаю, что результат может быть достигнут. Это внушает определенный, умеренный оптимизм. Основная часть работы, конечно, еще впереди”.
Анализ этого заявления не внушает никакого оптимизма. Дело в том, что термин “разногласия текстуального порядка” – это эвфемизм, и было бы заблуждением считать, что армянская и азербайджанская сторона не приходят к соглашению исключительно по этой причине. На самом деле разногласия очень глубоко содержательные, а текстуальными они становятся только за столом переговоров. Следовательно, преодолеть их за один месяц не получится, и участники трехсторонней встречи сами прекрасно это понимают.
Подводя итоги, можно отметить, что в Астрахани, как и на прежних трехсторонних встречах, какого-либо прогресса в переговорном процессе не было достигнуто. Во время этих встреч основные усилия направляются на то, чтобы конфликт сохранялся управляемым и контролируемым, а “тему общего урегулирования” просто не обходят.