Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` նախօրեին Աստրախանում կայացած հանդիպումից անմիջապես հետո Դմիտրի Մեդվեդևը հանդես եկավ հայտարարությամբ` նշելով. «Ես այս հանդիպումներն օգտակար եմ համարում: Որովհետև, նախ` բանակցությունները բոլոր դեպքերում ավելի լավ են, քան հակամարտության ակտիվ փուլը, երկրորդ` սրանք ոչ միայն բանակցություններ են, այլև ընթացք դեպի առաջ»:
ՌԴ նախագահի այս հայտարարությունն առաջին հայացքից Աստրախանում որոշակի առաջընթացի վկայություն է: Իսկապես` առկա է ռազմագերիներին փոխանակելու ու դիակները վերադարձնելու մասին կողմերի համաձայնություն: Բայց արդյոք միայն սա առաջընթաց կարելի՞ է համարել: Գուցե, բայց նայած ի՞նչն ենք վերցնում մեկնակետ:
Եթե մեկնակետը վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմի ստեղծած իրավիճակն է, երբ Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում էր հրադադարի ռեժիմը, դիվերսիոն գործողություններ էր ծավալում, մոլորված անձանց ու գերեվարված զինծառայողներին սարքում էր համազգային թամաշայի գործիք, ավելին` տանջամահ է անում գերի հայ հովվին, ապա գերիների ու դիակների հանձնման համաձայնությունն, անշուշտ, առաջընթաց է:
Ավելին, այն շատ կարևոր առաջընթաց է, որովհետև այս համաձայնությունը ու դրա հետագա կիրարկումը (հայտարարության տեքստում ասված է, որ կողմերը պայմանավորվել են այս դրույթներով առաջնորդվել նաև ապագայում) ենթադրում է, որ շփման գծի երկայնքով գործունեություն ծավալող հասարակ քաղաքացիների ու շարքային զինծառայողների կյանքն ավելի քիչ է վտանգված, քան աստրախանյան համաձայնությունից առաջ էր: Թեև մյուս կողմից կարելի է միայն զարմանալ, թե ինչու էր անհրաժեշտ մեկ առանձին հայտարարություն անել, ավելին` բանակցել դրա շուրջ համաձայնության գալու հարցում, երբ ամրագրված բոլոր դրույթները բխում են պետությունների ուղղակի պարտավորություններից` ստանձնած միջազգային հումանիտար իրավունքի շրջանակներում: Ինչևէ, բոլոր դեպքերում հաջողվեց գոնե այս հարցում դրական տեղաշարժ ապահովել, ինչը կարելի է միայն ողջունել:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության` հակամարտության ընդհանուր ֆոնի վրա ազդեցությանը, ապա այստեղ ևս որոշակի առաջընթաց կա: Ի վերջո գաղտնիք չէ, որ վերջին մի քանի ամիսների լարվածության աճը հիմնականում պայմանավորված էր հենց այդ` հումանիտար գործոնով: Իրադարձությունների զարգացման ընթացքի վերլուծությունը թույլ է տալիս ասել, որ այդ լարվածությունը «պատասխան քայլի» պրակտիկայի արդյունք էր, երբ սեփական քաղաքացիների գերեվարմանն ի պատասխան, հակառակ կողմը ձգտում էր համարժեք պատասխան տալ: Հուսանք, որ Աստրախանում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կկոտրի այդ փակ ցիկլը և կթոթափի առկա լարվածությունը:
Եթե խոսենք հակամարտության կարգավորման ավելի լայն կոնտեքստի մասին, ապա կարելի է նշել, որ Աստրախանում որևէ էական տեղաշարժ չի եղել:
Դմիտրի Մեդվեդևը, հատուկ ընդգծվածությամբ հիշեցնելով, որ հակամարտության կարգավորման թեման որևէ հանդիպման ընթացքում չի շրջանցվել և նշելով, որ առաջիկա մեկ ամսում հիմնարար սկզբունքները համաձայնեցված լինելու հույս ունեն, միաժամանակ նշեց. «Կցանկանայի հատուկ ընդգծել, որ հարցեր դեռ շատ կան, բայցև կա կողմերի ձգտում` հասնել դեռևս չկարգավորված, տեքստուալ բնույթի տարաձայնությունների համաձայնեցմանը: Ես գտնում եմ, որ հնարավոր է արդյունքի հասնել: Դա որոշակի չափավոր լավատեսություն է հաղորդում: Բայց աշխատանքի հիմնական մասն, իհարկե, դեռ առջևում է»:
Այս հայտարարության վերծանումը որևէ լավատեսական հույս չի ներշնչում: Բանն այն է, որ «տեքստուալ բնույթի տարաձայնություն» տերմինը խիստ մեղմասացություն է, և մոլորություն կլինի կարծել, թե հայկական ու ադրբեջանական կողմերը համաձայնության չեն գալիս բացառապես այդ պատճառով: Իրականում տարաձայնությունները խիստ խորքային բովանդակային են, իսկ տեքստուալ դրանք դառնում են միայն բանակցությունների սեղանի շուրջ: Հետևաբար, հաղթահարել դրանք մեկ ամսում չի ստացվի, և եռակողմ հանդիպման մասնակիցներն իրենք էլ են դա լավ պատկերացնում:
Ամփոփելով, կարելի է նկատել, որ Աստրախանում, ինչպես և նախկին եռակողմ հանդիպումներում, հակամարտության կարգավորման առումով որևէ առաջընթաց չի ապահովվել: Դրանց ժամանակ հիմնական ջանքերն ուղղվում են հակամարտությունը կառավարելի, վերահսկելի պահելու ուղղությամբ, իսկ «ընդհանուր կարգավորման թեման» ընդամենը չի շրջանցվում:

Russian President Dmitry Medvedev made a statement following the trilateral meeting of the Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents in Astrakhan October 27, saying: “I consider these meetings useful. First, because the talks are always better than the active phase of the conflict, second, this cannot be only termed as talks but advance.”
From the first sight, Russian President’s statement comes to hint Astrakhan meeting holds some progress. In fact, the sides agreed to exchange war prisoners and bodies of those killed. Yet, can it be called progress? Perhaps, though, it depends what we take as a start-point.
If it is the situation created by the Azerbaijani side lately (regular cease-fire violations, subversive activities, violent assassination of lost people and captives) that we take as a start-point, we can say the agreement to exchange captives and bodies is progress, indeed.
Moreover, it’s very significant advance as this agreement and its implementation assumes that the lives of civilians and soldiers near the line of contact are less endangered than they were before Astrakhan agreement. On the other hand, one can only wonder why a statement was needed, moreover, why the sides needed to negotiate to agree on it when all the prescribed provisions derive from the direct obligations of the states they have assumed in the frames of the international humanitarian law. However, at least here the sides were able to make a positive advance and this can only be hailed.
As regards the effect of the statement on the conflict in general, here there is some progress reached as well. Eventually, it’s not a secret that the increase of tension lately was mainly conditioned by this very humanitarian factor. The analysis of the development of the course of events allows to say the tension was a result of practicing “response steps”. Hopefully, Astrakhan agreement will break the closed cycle and will ease the current tension.
To take the issue from a wider point of view, we can say Astrakhan meeting registered no substantial changes. Noting that the settlement of the conflict has never been bypassed at any meeting and voicing a hope that the basic principles of settlement of the conflict could be coordinated within a month, Russian President Dmitry Medvedev added: “There are still lots of issues, but there is also will from both sides to reach agreement on yet non-agreed, textual controversies. I think, results are possible to achieve. This seems somehow optimistic. Yet, the essential part of the work is still to come.”
This statement inspires no optimism. The term “textual controversy” is a kind of euphemism and it would be confusing to think this is the only reason the Armenian and Azerbaijani sides cannot reach agreement. In fact, the discord is quite deep while it becomes textual only around a negotiating table. Consequently, the sides will not manage to overcome these within a month and the presidents well realize this.
To sum up, we can say that Astrakhan meeting, like the previous trilateral meetings, recorded no progress in terms of the conflict resolution. The meetings are more aimed at making the conflict more managible, and controlled, while ‘the general settlement issue’ is merely not bypassed.