ՀՀ նախագահ. «Ունենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառի համար ամենաանհրաժեշտ կապիտալը` միտքն ու տաղանդը»
Այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում 2010թ. Հանրապետության Նախագահի կրթական պարգևների արժանացած ուսանողներին ու աշակերտներին, ովքեր տարբեր անվանակարգերում ստացել են պարգևներ: Պարգևատրված 37 երիտասարդներից 25-ը տարբեր բուհերի ուսանող են, 12-ը՝ ավագ դպրոցի աշակերտ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը իր ողջույնի խոսքում նշեց, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը ժամանակակից աշխարհում իսկապես շատ մեծ է: Նրա խոսքով՝ պատահական չէ , որ դրանց զարգացումն ու ներմուծումն աշխատանքում և անգամ առօրյայում շատերը համեմատում են այն հեղափոխության հետ, որը ժամանակին տեղի ունեցավ գրատպության հայտնագործմամբ ու տարածմամբ:
«Շուտով մենք տոնելու ենք հայ գրատպության 500-ամյակը: Մոտ և հեռու բազմաթիվ մեր հարևաններին զիջելով քանակով, տարածքով ու պաշարներով` մենք երբեք և ոչ մեկին չենք չիջել մեր առաջադիմությամբ և գրագիտությամբ: Հետևաբար, մենք մեր պատմությամբ ամրագրված պատգամ ունենք, որին պետք է հետևենք և բաց ճակատով փոխանցենք հաջորդ սերունդներին»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Իր ելույթի ընթացքում ՀՀ նախագահն անդրադարձավ դպրոցների համակարգչային հագեցվածության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներին:
«2004-2009 թվականների ընթացքում համակարգչային սարքավորումներ են տրամադրվել Հայաստանի 1153 դպրոցներին: Ներկայում աշակերտ-համակրագիչ միջին հարաբերակցությունը հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների համար 1/30 է, 2003 թվականին 1/400-ի համեմատ: Այնուամենայնիվ, չնայած այս առաջընթացին մեր դպրոցների համակարգչային հագեցվածությունը դեռ գոհացուցիչ չէ: Սա գիտակցելով է, որ մենք սկսում ենք դպրոցների համակարգչային հագեցվածության բարձրացման առաջնահերթ ծրագիրը: Դրա հիմնական նպատակն է արդիականացնել մեր կրթության համակարգը, ինչպես նաև ընդլայնել ուսուցիչների, աշակերտների և ծնողների միջև հաղորդակցության և բաց էլեկտրոնային շփումների հնարավորությունները: Ընդ որում այս նորամուծությունները չեն կենտրոնանալու մայրաքաղաքում և հասու են լինելու անգամ հեռավոր համայնքներում»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Ծրագիրն իրականացվելու է 2010 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, և դպրոցներին տրամադրվելու են վերջին սերնդի բաձրորակ համակարգչային սարքավորումներ: Նախագահն ընդգծեց, որ կարճաժամկետ այս ծրագրի նպատակն է մինչև տարեվերջ Հայաստանում աշակերտ-համակարգիչ միջին հարաբերակցությունը բարձրացնել մինչև 1/25-ի` ներկայիս 1/30-ի փոխարեն, իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով մոտենալ զարգացած երկրների ցուցանիշներին:
Շնորհավորելով ներկա մրցանակակիրներին, նախագահ Սերժ Սարգսյանը մաղթեց, որ այս մրցանակը դառնա նրանց ապագա վերելքի սկիզբը:
«Մենք կգտնենք միջոցներ և ուղիներ, ձեր ուսումն ու աշխատանքնայս ոլորտում խրախուսելու համար: Այսօր, ի դեմս ձեզ, ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում մեր երիտասարդներին` իրենց ապագան կառուցել գիտելիքով ու ստեղծագործելու հմտությամբ: Կրկին ուզում եմ շեշտել, որ մենք ինքնուրույն վառ ձեռներեց անհատականությունների ժողովուրդ ենք, դրա շնորհիվ ունենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառի համար ամենաանհրաժեշտ կապիտալը` միտքն ու տաղանդը: Դրանց դիմաց անզոր են և՜ կապիտալը, և՜ պետական սահմանները, և՜ մեծաքանակ բանակները»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении: У нас есть самый необходимый капитал для ИТ-сферы: мысль и талант
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня студентов и учеников, получивших в этом году образовательные награды президента республики в разных номинациях в области информационных технологий. Награды получили 25 студентов разных вузов и 12 учеников старших школ.
Президент Саргсян отметил, что роль информационных технологий в современном мире на самом деле велика. По его словам, не случайно, что их развитие и внедрение в работе и даже в повседневной жизни многие сравнивают с той революцией, которая в своем время произошла с началом и распространением книгопечатания.
“Скоро мы отметим 500-летие книгопечатания. Уступая нашим многочисленным близким и дальним соседям по числу, территории и ресурсам, мы никогда и никому не уступали нашей успеваемостью и грамотностью. Следовательно, у нас есть наказ, закрепленный нашей историей, и которому мы должны следовать и передать его следующим поколениям”, - отметил Серж Саргсян.
В своем выступлении президент также коснулся работ по повышению уровня компьютерного оснащения школ.
“В 2004-2009 гг. компьютерное оборудование было предоставлено 1153 школам Армении. В настоящее время соотношение ученик-компьютер в общеобразовательных учебных заведениях в среднем составляет 1/30, а в 2003 году составляло 1/400. Тем не менее, несмотря на этот прогресс, компьютерное оснащение наших школ пока не удовлетворительно. И с осознанием этого мы начинаем программу по повышению уровня компьютерного оснащения школ. Ее основная цель – модернизировать нашу систему образования, а также возможности открытых электронных контактов и сообщения между учителями, учениками и родителями. Причем эти нововведения не будут централизованы в столице, а будут доступными даже в отдаленных общинах”, - сказал С. Саргсян.
Программа будет реализована в ноябре-декабре 2010 года, и в школы будет поставлено высококачественное компьютерное оборудование последнего поколения. Президент подчеркнул, что цель этой краткосрочной программы довести соотношение компьютер-ученик в среднем до 1/25 вместо нынешнего 1/30, а в долгосрочной перспективе приблизиться к показателям развитых стран.
Поздравив нынешних лауреатов, президент С. Саргсян пожелал, чтобы эта награда стала началом их дальнейшего восхождения.
“Мы найдем средства и пути для стимулирования вашей учебы и работы в этой сфере. Сегодня в лице вас я еще раз призываю нашу молодежь строить свое будущее на знании и творческих навыках. Я хочу еще раз повторить, что мы народ самостоятельных ярких предприимчивых индивидуальностей, и благодаря этому у нас есть самый необходимый капитал для сферы информационных технологий: мысль и талант. Перед этим беспомощны как капитал, так и государственные границы, а также многочисленные армии”, - сказал С. Саргсян.