Financial Times. «Հայաստանը բացվում է զբոսաշրջիկների առջև»
Բրիտանական հեղինակավոր «Financial Times» օրաթերթ թղթակիցն, այցելելով Հայաստան, օտարալեզու ընթերցողին է ներկայացրել «Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև տեղակայված քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն առաջինն ընդունած այս փոքրիկ, բայց հարուստ պատմությամբ» երկիրը` Հայաստանը: Հոդվածում մանրամասն ներկայացված է վերջերս Հայաստանում վերաբացված Տաթևի համալիրը, որը «մի ժամանակ ուսուցման հռչակավոր կենտրոն է եղել հազարավոր մարդկանց համար»:
«Տաթևի վանք հասնելու համար մենք մեկժամյա շրջապտույտ կատարեցինք լեռներով` նախ անցնելով Սատանայի կամուրջը և ապա նորից բարձրանալով դեպի Տաթև: - գրում է հեղինակը,- Ամսվա սկզբին աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին բացվեց այստեղ` կապելով Տաթևը ներքևում գտնվող Հալիձոր գյուղի հետ: Միաժամանակ 25 ուղևորներ տեղափոխելու հնարավորությամբ` ճոպանուղին 5.7կմ ճանապարհն անցնում է 23 մղոն արագությամբ: Ակնկալվում է, որ Տաթևի բարձրունքներ տարեկան կտեղափոխվեն 20.000 այցելուներ, ճանապարհի տևողությունը հասցնելով 11 րոպեի»:
Մոտ 11 տևողությամբ եւ 13մլն. եվրո արժողությամբ նախագիծը իրականացրել է ավստրո-շվեցարական ընկերությունը, ինչը միայն առաջին փուլն է 36մլն. եվրո ընդհանուր արժեքով ծրագրի, որի նպատակն է տուրիստական հարմարություններ ապահովել վանքի եւ շրջակա կիրճի շրջանում: «Սա խորհրդանշանական մի գործընթաց է ամբողջ Հայաստանով մեկ` բարելավվում են ավտոճանապարհները, հյուրանոցները եւ տուրիստական այլ հարմարությունները` օգնելով բացել երկիրը այցելուների համար»,-նկատում է հոդվածագիրը և վերհիշում իր առաջին այցելությունը Հայաստան. «Առաջին անգամ ես Հայաստան այցելեցի 1990-ականներին, դա երկրաշարժից և երկրի անկախացումից հետո առաջին տարիներն էին, Ադրբեջանի հետ պատերազմը քայքայել էր երկրի տնտեսական վիճակը: Մայրաքաղաքի և Հայաստանի ծայրամասերի միջև կապը գրեթե չէր գործում: Այնուամենայնիվ, այսօր, Հայաստանում տնտեսության զարթոնքն ու ակտիվ ճանապարհաշինությունը խթանում է այս երկրում զբոսաշրջության զարգացումը: Բազմաթիվ օտար ընկերություններ ներդրումներ են անում Հայաստանի բուժիչ բնությամբ հարուստ տեղանքներում առողջարաններ և հյուրանոցներ կառուցելու համար»: Թերթը Հայաստանի բնության տեսարժան վայրերից թերթը մասնավորապես առանձնացրել է Ջերմուկը, Դիլիջանը, Սևանա լճի մերձակայքը և Լոռին:
Մանրամասն ներկայացնելով Հայաստանի պատմությունը և մշակույթը` սկսած 301թ. քրիստոնեության ընդունումից և "36 ռազմիկ տառերի" գյուտից մինչև պարսկական, արաբական, թուրքական ասպատակությունները և 1915թ.-ին Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը` «Financial Times»-ը եզրափակում է. «Հայերի ազգային ինքնության պաշտպանության հիմնասյուները կրոնն ու լեզուն են»:

Financial Times: Армения открывается перед туристами
Корреспондент ведущей британской газеты Financial Times, посетив Армению, представил зарубежному читателю “находящуюся между Азербайджаном и Турцией, первой принявшую христианство, эту маленькую, но богатую историей” страну – Армению. В статье подробно описывается вновь открытый недавно в Армении Татевский комплекс, который “когда-то был известным центром обучения для тысячи людей”.
“Чтобы дойти до Татевского комплекса, мы около часа шли по горному пути, сперва пройдя через Чертов мост, а потом вновь по подъему к Татеву, - пишет автор. - В этом месяце здесь открылась самая длинная дорога в мире и связала Татев с находящимся внизу селом Алидзор. Вагон, вмещающий 25 человек, проезжает 5.7 км пути со скоростью 23 мили в час, всего за 11 минут. Ожидается, что на вершину Татева по этой канатной дороге ежегодно будут подниматься 20 тысяч посетителей.
Проект, стоимостью в 13 млн. евро, осуществила австро-швейцарская компания. Это всего лишь первый этап программы, общая стоимость которой составляет 36 млн. евро. Цель программы – обеспечить Татевский комплекс и территорию вокруг него необходимой для развития туризма инфраструктурой.
“Это символический процесс, охвативший всю Армению – благоустраиваются дороги, гостиницы и другие инфраструктуры, необходимые для развития туризма, помогая открыть страну для посетителей”, - отмечает автор и вспоминает свой первый визит в Армению. “В первый раз я посетил Армению в 1990-е годы, это были первые годы после разрушительного землетрясения и провозглашения независимости страны. Война с Азербайджаном разрушила экономику государства. Связь между столицей и регионами Армении практически не действовала. Тем не менее, расцвет экономики Армении и активное строительство дорог в Армении стимулируют развитие туризма в этой стране. Многие иностранные компании инвестируют в курортных зонах Армении в строительство санаториев и гостиниц”. В числе курортных зон автор, в частности, отмечает Джермук, Дилижан, окрестности озера Севан, Лорийскую область.
В статье подробно представляется история и культура Армении, начиная с принятия христианства в 301 году и создания армянского алфавита, до персидских, арабских, турецких нападений и совершенного в 1915 году Геноцида армян в Османской Турции. «Financial Times» резюмирует, что «основой сохранения национальной идентичности армян являются религия и язык».