Մաքսային ոլորտը բարեփոխվում է. Աշխատանքները երկրի ղեկավարի ուշադրության կենտրոնում են
Տավուշի մարզ կատարած այցի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բագրատաշենի սահմանային անցակետում խորհրադակցություն անցկացրեց, որին մասնակցում էին Պետական եկամուտների կոմիտեի ղեկավարն ու այլ ներկայացուցիչներ: Խորհրդակցությունից հետո Կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ մաքսային համակարգի բարեփոխումները գտնվում են երկրի ղեկավարի ուշադրության կենտրոնում:
Խաչատրյանի խոսքով, բարափոխումների ընթացքում հատկապես կարևորվում է միջազգային չափանիշներին համապատասխան սահմանային անցակետեր ունենալու հարցը, ինչպես նաև գործարարների ու սահմանը հատողների համար ընթացակարգերի պարզեցումը: Պարզեցման գործընթացը սկսել է, նախկինում անհրաժեշտ 7 փաստաթղթերի փոխարեն այսօր պահանջում են ընդամենը 3-ը:
Սահմանային անցակետերի բարեփոխումների իրականացման համար նախ միջազգային մրցույթ է հայտարարվել: Հաղթող նախագծերը պարզ դառնալուց հետո կսկսվեն աշխատանքները:
Գ. Խաչատրյանի խոսքով, այսօր Հայաստանում չկան միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցակետեր, չկա նաև սահմանային կառավարման միասնական համակարգ: «Սրանք ամենակարևոր խնդիրներն են այսօր»,-ասաց կոմիտեի ղեկավարը:

Armenian President Serzh Sargsyan visited today Ayrum-Jiliza check point and Bagratashen state border check point. President conducted a consultation at Bagratashen check point, with participation of the chairman of the State Revenues Committee Gagik Khachatryan, other representatives. Following the consultation, G. Khachatryan told reporters that customs reforms are always focused by President.
According to Khachatryan, the issue of having check points meeting the international standards is particularly considered a priority during the process of the reforms. Easing procedures for those crossing borders is underway and today they need 3 documents instead of the previous 7 ones, he said.
For the implementation of check point reforms international contest has been announced. The works will launch after the winning projects are determined.