Վարչապետը հանդիպել է Հայաստանում Ուկրաինայի նորանշանակ դեսպանին
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ուկրաինայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտային։
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկատվության համաձայն, վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական փոխհարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը։
Հայ-ուկրաինական տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնման գործում կառավարության ղեկավարն ընդգծել է առկա ողջ ներուժի իրացման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը զրուցել են տնտեսության, կրթության, մշակույթի և զբոսաշրջության բնագավառներում գործակցության զարգացման ու միջտարածաշրջանային կապերի սերտացման հեռանկարների շուրջ։
Երկկողմ հարաբերությունների խորացման համատեքստում քննարկվել են առաջիկայում կայանալիք բարձր մակարդակի պաշտոնական փոխայցելությունների և տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ուկրաինական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստի աշխատանքների կազմակերպման մանրամասներ։ Հայ և ուկրաինացի գործարարների միջև շփումների ակտիվացման առումով փոխադարձաբար կարևորվել է գործարար համաժողովների անցկացումը։

The Prime Minister expressed confidence that with his activity the Ambassador will contribute to dynamic development of friendly relations between the two countries.
In terms of expansion of Armenian-Ukrainian economic cooperation, the head of the government pointed out the necessity of realization of the whole existing potential.
During the meeting the parties talked over development prospects of cooperation in the spheres of economy, education, culture and tourism. In the context of deepening of bilateral relations details on the upcoming high-level mutual visits and on the works of the regular session of the Armenian-Ukrainian Intergovernmental Commission for Cooperation were discussed.
In regard to activation of contacts between Armenian and Ukrainian businessmen importance was attached to conduction of business forums.