Կրթության զարգացման աստիճանով՝ Ադրբեջանը տարածաշրջանում ամենավերջին տեղում է գտնվում
«Ադրբեջանի ազատ տնտեսությանն աջակցություն» հասարակական միության փորձագետ Ռովշան Աղաևը հետաքրքիր ուսումնասիրություն է կատարել` պարզելու համար, թե վերջին տարիներին միջնակարգ կրթության համակարգի գործունեության ապահովման համար Ադրբեջանի կառավարության որոշած իրավական մեխանիզմների ձևավորման ուղղությամբ կատարված քայլերն ինչքանով են արդյունավետ եղել: Այս մասին տեղեկացնում է «Բիզիմ յոլ» պարբերականը:
Փորձագետը պարզել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության 2128 դպրոցներում տարբեր մասնագետ մանկավարժների պահանջ կա: Կադրերի անբավարարության պատճառով 469 դպրոցներում օտար լեզու չի դասավանդվում, իսկ 1748 դպրոցներում 14 առարկա դասավանդող 4956 ուսուցիչ մանկավարժական կրթություն չունի: Ռ.Աղաևի կարծիքով, Ադրբեջանում դպրոցները մինչ այժմ կառավարվում են խորհրդային մեխանիզմներով, ինչի պատճառով, կրթության զարգացման աստիճանով Ադրբեջանը տարածաշրջանում ամենավերջին տեղում է գտնվում:
Փորձագետը պարզել է, որ միջին վիճակագրական շրջանավարտը դպրոցական ծրագրի 49-75 տոկոսն է յուրացնում: Ադրբեջանի ուսանողների ընդունելության գծով պետական հանձնաժողովի տվյալներով, 2009-2010 թթ. ուսումնական տարում ԲՈւՀ դիմած 62,5 հազար շրջանավարտներից 33,8 հազարը (54 տոկոս) անցողիկ միավորներից ցածր գնահատականներ են ստացել: Աշակերտների միայն 0,7 տոկոսն է բարձր գիտելիքներ ստանում:
«Նույնիսկ այն դեպքում, երբ ԲՈւՀ ընդունող հանձնաժողովը ստիպված անցողիկ միավորները միջազգային նորմերից խիստ ցածր է սահմանում, ուսանողների թվով զարգացած երկրներից Ադրբեջանը հետ է 4-5 անգամ, զարգացող երկրներից` 2-3 անգամ և գտնվում է Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի հետ նույն շարքում»,- ասել է ադրբեջանցի փորձագետը:

Р. Агаев: По уровню системы образования Азербайджан занимает последнее место в регионе
Сопредседатель общественного объединения Содействия экономическим инициативам Азербайджана Ровшан Агаев провел интересное исследование, с целью выяснить насколько эффективны сформированные правительством Азербайджана за последние годы механизмы обеспечения деятельности системы школьного образования.
Газета «Бизим йол» пишет, что эксперт выяснил, что в 2128 школах Азербайджана не хватает педагогов по разным предметам. Из-за нехватки кадров, в 469 школах иностранные языки не преподаются, а в 1748 школах около 5 тысяч учителей, преподающих 14 предметов, не имеют педагогического образования. По мнению Р. Агаева, в Азербайджане школы до сих пор управляются по советской системе, из-за этого по уровню развития образования страна занимает последнее место в регионе.
Эксперт выяснил, что среднестатистический выпускник азербайджанской школы усваивает 49-75 % школьной программы. Согласно данным Государственной приемной комиссии в вузы Азербайджана, в 2009-2010 учебном году из 62,5 тысяч абитуриентов, желающих поступить в высшие учебные заведения, 33,8 тысяч (54%) получили баллы ниже проходного.
Только 0,7 % учеников обладают высоким уровнем знаний. «По той причине, что Государственная приемная комиссия вынужденно опустила проходные баллы в вузы гораздо ниже международных норм, Азербайджан в 4-5 раз отстает от развитых стран по количеству студентов на тысячу человек населения и в 2-3 раза отстает от развивающихся стран по тому же показателю, занимая позицию по соседству с Таджикистаном и Узбекистаном»,- заявил азербайджанский эксперт.