Հայաստանի տարածքով իրանական ապրանքները կարտահանվեն Վրաստան,  ԱՊՀ երկրներ և Եվրոպա
Հայաստանի տարածքով իրանական ապրանքները կարտահանվեն Վրաստան և ԱՊՀ երկրներ: Հայաստանի և Իրանի Քիշ կղզու միջև անցյալ ամիս երկկողմ տնտեսական համագործակցության շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել:
Այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ`լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Իրանի Քիշ կղզու Ազատ տնտեսական գոտու զարգացման կազմակերպության ներկայացուցիչ Ռեզա Մասրուրը:
«Մասնավոր բանկային համակարգի, համատեղ ապահովագրական և տրանսպորտային ընկերությունների ստեղծմամբ` իրանական ապրանքները Հայաստանի միջոցով կարտահանվեն Վրաստանի սևծովյան նավահանգիստներ, իսկ այնտեղից` ԱՊՀ մնացյալ երկրներ և Եվրոպա»,-նշել է Ռեզա Մասրուրը:
Քիշը Պարսից ծոցում գտնվող իրանական կղզի է, արտասահմանյան ներդրողներին գրավելու համար այստեղ ստեղծվել է ազատ տնտեսական գոտի:

Иранские товары транзитом через Армению попадут на рынки стран СНГ и Европы
Иранские товары транзитом через Армению будут экспортироваться в Грузию и в страны СНГ. Об этом сообщает иранское агентство “ИРНА” со ссылкой на представителя организации по развитию Свободной экономической зоны острова Киш Резу Масрура.
Р.Масрур на встрече с журналистами сообщил, что в прошлом месяце достигнуто соглашение о двустороннем сотрудничестве между островом Киш, который является Свободной экономической зоной, и Арменией.
“При посредничестве частного банковского сектора и путем создания совместных страховых и транспортных компаний иранские товары по территории Армении будут поставляться в черноморские порты Грузии, а оттуда – в другие страны СНГ и в Европу”, - сообщил Реза Масрур.
Киш - небольшой остров в Персидском заливе на юге Ирана, основной пляжный курорт этой страны. Для привлечения иностранных инвесторов там создана Свободная экономическая зона.