Սարկոզին ստորագրել է կենսաթոշակային բարեփոխումների աղմկահարույց օրինագիծը
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին այսօր ստորագրել է մեծ աղմուկ հանած կենսաթոշակային բարեփոխումների մասին օրինագիծը, համաձայն որի, կենսաթոշակային շեմը Ֆրանսիայում 60-ից հասցվում է 62-ի:
Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, հղում անելով ֆրանսիական TF-1 հեռուստաընկերությանը:
Հիշեցնենք, ավելի վաղ օրինագիծը հավանության էին արժանացրել ֆրանսիական խորհրդարանի ստորին ու վերին պալատները:
Կենսաթոշակային բարեփոխումներին դեմ մի շարք արհմիություններ երեք շաբաթ անընդմեջ զանգվածային ցույցեր ու բողոքի ակցիաներ էին իրականցնում ողջ Ֆրանսիայում: Գործադուլների պատճառով երկրում պարալիզացվել էր տրանսպորտային համակարգը, հարյուրավոր չվերթներ հետաձգվել էին, անգործության մատնվել բազմաթիվ ուսումնական հաստատություններ:
Ըստ տեղեկատվության, ցույցեր ու գործադուլներ հրահրող արհմիությունները չեն պատրաստվում զենքերը վայր դնել: Նոյեմբերի 23-ին նախանշված է սնցկացնել հերթական համազգագին գործադուլը:

Николя Саркози подписал скандальный закон о пенсионной реформе
Президент Франции Николя Саркози подписал закон о пенсионной реформе, предусматривающий повышение минимального возраста выхода на пенсию в стране с 60 до 62 лет.
Глава республики поставил свою подпись под документом через несколько часов после того, как реформа была одобрена Конституционным советом Франции, передает РБК со ссылкой на радиостанцию Radio France International.
Таким образом, не оправдались надежды профсоюзов на то, что в конце концов ситуация изменится в последний момент. Это означает, что ради улучшения финансовой ситуации в стране стандартный пенсионный возраст, по достижении которого выплачиваются минимальные пособия, будет повышен до 62 лет, а в полном объеме на государственную пенсию можно будет рассчитывать лишь после 67 лет (а не 65, как следует из нынешнего законодательства).
Напомним, запрос в Конституционный совет (аналог Конституционного суда) был направлен Социалистической партией Франции, которая посчитала, что реформа не соответствует действующему законодательству.
В конце прошлой недели во Франции прошли очередные акции протеста против скандальной пенсионной реформы.