ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը թույլտվություն է ստացել 4G LTE տեխնոլոգիայի ներդրմամբ շարժական ռադիոկապի ցանց կառուցել
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) այսօր բավարարել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության 4G LTE (Long Term Evolution) տեխնոլոգիայի ներդրմամբ շարժական ռադիոկապի ցանցի կառուցման մասին դիմումը և համապատասխան թույլտվություն շնորհել մինչև 2019 թվականի նոյեմբերի 4-ը 40ՄՀց լայնությամբ` Երևանում 2500-2520 և 2620-2640, իսկ մարզերում` 2600-2640 ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման համար: Այս մասին տեղեկացնում են ընկերության լրատվական ծառայությունից:
Հանձնաժողովի որոշման համաձայն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարտավորվում է իրականացնել LTE ցանցը կոմերցիոն գործարկումը մինչև 2011 թվականի մարտի 1-ը:
Ըստ տեղեկատվության, 2010-ի կեսից սկսած, հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխարհի առաջատար մատակարարների և սարքավորումեր արտադրողների հետ համատեղ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ֆունկցիոնալ փորձարկումներ էր իրականացնում` ցանցի աշխատանքի առանձնահատկությունները և վերջնական սպառողին մատուցվող ծառայության որակն ուսումնասիրելու և գնահատելու նպատակով: Մինչև 2010 թվականի դեկտեմբերի 1-ը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երևանի կենտրոնում կգործարկի 4G LTE համակարգի հատուկ փորձարարական գոտի: Փորձարարական գոտի ստեղծելու նպատակը իրական պայմաններում 4G ցանցի ապահոված արագության, ցանցի ներսում բջիջից բջիջ սահուն անցման (handover) կայունության և որակական այլ հատկանիշների ստուգումն է` նախքան 2011թ. փետրվարի վերջում կամ մարտի սկզբում այդ գերարագ ցանցի լիարժեք կոմերցիոն մեկնարկը: Նախնական փուլում 4G LTE ցանցը կոմերցիոն հիմունքներով հասանելի կլինի Երևանում, սակայն հետագայում ծածկույթը կընդլայնվի` ընդգրկելով հանրապետության մյուս հիմնական քաղաքներն ու այլ շրջանները:
LTE-ն 4-րդ սերնդի շարժական ռադիոկապի տեխնոլոգիա է: 4G LTE-ն համարվում է հաջորդ սերնդի բջջային լայնաշերտ կապի տեխնոլոգիա, որը հաջորդում է արդեն իսկ լայնորեն կիրառվող 3.5G/HSPA և HSPA+ տեխնոլոգիաներին: Իդեալական պայմաններում այն ապահովում է տվյալների փոխանցման մինչև 100 Մբիթ/վրկ արագություն` բազային կայանից դեպի բաժանորդի ընդունող սարքը և մինչև 50 Մբիթ/վրկ արագություն` բաժանորդի ընդունող սարքից մինչև բազային կայան:
Իրական պայմաններում, 3G տեխնոլոգիաների համեմատությամբ, 4G տեխնոլոգիան թույլ է տալիս ստանալ ներբեռնման և վերբեռնման մոտ 10 անգամ ավելի բարձր արագություն:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի LTE ցանցի ներդրման շնորհիվ Հայաստանը կդասվի 4G ցանց ներդրած հազվագյուտ երկրների շարքին: Հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների սրընթաց զարգացումը ժամանակը դարձնում է ապագայում հաջողության հասնելու կարևորագույն գործոն: Շատ շուտով մենք կազդարարենք մեծ հեռանկարներ խոստացող LTE տեխնոլոգիայի` 4-րդ սերնդի ցանցի ներդրումը: Հեռահաղորդակցության ոլորտի ամենաարդիական և նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը մեր բաժանորդներին կտա մրցակցային մեծ առավելություն: Ինչպես և երկրի բնակելի տարածքի մոտ 94%-ում ծածկույթ ապահովող 3.5G ցանցի դեպքում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի LTE` 4-րդ սերնդի ցանցը հասանելի կդառնա Հայաստանի ողջ բնակչությանը»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը

VivaCell-МТС стала первым оператором связи, заявку которого на строительство сетей 4G удовлетворилa Комиссия по регулированию общественных услуг Армении. Об этом сообщает пресс-служба компании.
Компания получила разрешение регулятора на использование радиочастот в диапазоне 40 MHz для строительства сети LTE: в Ереване - 2500-2520 МГц и 2620-2640 МГц и 2600-2640 МГц до 4 ноября 2019 - в регионах. В соответствии с решением Комиссии компания VivaCell-МТС должна запустить сети LTE в коммерческую эксплуатацию до 1 марта 2011 года.
VivaCell-МТС в сотрудничестве с крупнейшими мировыми вендорами с середины 2010 проводила тестирование технологии 4G для определения вероятных сценариев строительства и развития сети и оценки качества услуг с точки зрения конечных пользователей. Оператор планирует запустить специальную тестовую зону LTE в центральной части Еревана до 1 декабря 2010 года. Целью создания тестовой зоны станет определение фактически доступных скоростей передачи данных в сети 4G LTE, производительности сети и стабильности работы handover, а также других параметров, необходимых для эффективного коммерческого запуска полномасштабной сети в феврале-марте 2011 года.
На начальном этапе коммерческого запуска услуги в сети 4G будут доступны абонентам МТС в Ереване, но в дальнейшем оператор намерен расширить покрытие 4G и планирует строительство сети в других крупных городах и областях Армении.
LTE является технологией сотовых сетей четвертого поколения (4G). 4G LTE считается следующим поколением услуг мобильного широкополосного доступа после уже запущенных МТС на территории Армении сетей 3.5G/HSPA и технологии HSPA+. В идеальных условиях сети 4G обеспечивают скорость передачи данных к абоненту до 100 Мбит /с и от абонента – до 50 Мбит /с. МТС планирует, что реальная скорость передачи данных в сети LTE буде примерно в 10 раз быстрее, чем в действующей сети 3G.
«Развитие сетей LTE VivaCell-МТС позволит Армении стать одним из немногих мировых лидеров в области развертывания 4G, - подчеркнул генеральный директор VivaCell-МТС Ральф Йирикян. – Ускоренное развитие телекоммуникационных технологий делает время одним из наиболее важных компонентов для устойчивого развития в будущем. Очень скоро мы будем отмечать тестовый запуск одной из самых перспективных технологии ШПД - LTE. Использование инновационных телекоммуникационных технологий, доступных в мире, дает нашим клиентам неоспоримые конкурентные преимущества. Как и в случае строительства сетей 3,5G, которая доступна в 94% населенных пунктов страны, компания VivaCell-МТС планирует развивать стандарт 4G LTE на всей территории Армении. Постоянно растущее число пользователей широкополосного Интернета означает все более жесткие требования к сетям МТС и качеству и скорости передачи данных. Именно поэтому развитие сетей 4G является приоритетом для ведущего оператора мобильной связи Армении».