ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը թույլտվություն է ստացել 4G LTE տեխնոլոգիայի ներդրմամբ շարժական ռադիոկապի ցանց կառուցել
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) այսօր բավարարել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության 4G LTE (Long Term Evolution) տեխնոլոգիայի ներդրմամբ շարժական ռադիոկապի ցանցի կառուցման մասին դիմումը և համապատասխան թույլտվություն շնորհել մինչև 2019 թվականի նոյեմբերի 4-ը 40ՄՀց լայնությամբ` Երևանում 2500-2520 և 2620-2640, իսկ մարզերում` 2600-2640 ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման համար: Այս մասին տեղեկացնում են ընկերության լրատվական ծառայությունից:
Հանձնաժողովի որոշման համաձայն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարտավորվում է իրականացնել LTE ցանցը կոմերցիոն գործարկումը մինչև 2011 թվականի մարտի 1-ը:
Ըստ տեղեկատվության, 2010-ի կեսից սկսած, հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխարհի առաջատար մատակարարների և սարքավորումեր արտադրողների հետ համատեղ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ֆունկցիոնալ փորձարկումներ էր իրականացնում` ցանցի աշխատանքի առանձնահատկությունները և վերջնական սպառողին մատուցվող ծառայության որակն ուսումնասիրելու և գնահատելու նպատակով: Մինչև 2010 թվականի դեկտեմբերի 1-ը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երևանի կենտրոնում կգործարկի 4G LTE համակարգի հատուկ փորձարարական գոտի: Փորձարարական գոտի ստեղծելու նպատակը իրական պայմաններում 4G ցանցի ապահոված արագության, ցանցի ներսում բջիջից բջիջ սահուն անցման (handover) կայունության և որակական այլ հատկանիշների ստուգումն է` նախքան 2011թ. փետրվարի վերջում կամ մարտի սկզբում այդ գերարագ ցանցի լիարժեք կոմերցիոն մեկնարկը: Նախնական փուլում 4G LTE ցանցը կոմերցիոն հիմունքներով հասանելի կլինի Երևանում, սակայն հետագայում ծածկույթը կընդլայնվի` ընդգրկելով հանրապետության մյուս հիմնական քաղաքներն ու այլ շրջանները:
LTE-ն 4-րդ սերնդի շարժական ռադիոկապի տեխնոլոգիա է: 4G LTE-ն համարվում է հաջորդ սերնդի բջջային լայնաշերտ կապի տեխնոլոգիա, որը հաջորդում է արդեն իսկ լայնորեն կիրառվող 3.5G/HSPA և HSPA+ տեխնոլոգիաներին: Իդեալական պայմաններում այն ապահովում է տվյալների փոխանցման մինչև 100 Մբիթ/վրկ արագություն` բազային կայանից դեպի բաժանորդի ընդունող սարքը և մինչև 50 Մբիթ/վրկ արագություն` բաժանորդի ընդունող սարքից մինչև բազային կայան:
Իրական պայմաններում, 3G տեխնոլոգիաների համեմատությամբ, 4G տեխնոլոգիան թույլ է տալիս ստանալ ներբեռնման և վերբեռնման մոտ 10 անգամ ավելի բարձր արագություն:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի LTE ցանցի ներդրման շնորհիվ Հայաստանը կդասվի 4G ցանց ներդրած հազվագյուտ երկրների շարքին: Հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների սրընթաց զարգացումը ժամանակը դարձնում է ապագայում հաջողության հասնելու կարևորագույն գործոն: Շատ շուտով մենք կազդարարենք մեծ հեռանկարներ խոստացող LTE տեխնոլոգիայի` 4-րդ սերնդի ցանցի ներդրումը: Հեռահաղորդակցության ոլորտի ամենաարդիական և նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը մեր բաժանորդներին կտա մրցակցային մեծ առավելություն: Ինչպես և երկրի բնակելի տարածքի մոտ 94%-ում ծածկույթ ապահովող 3.5G ցանցի դեպքում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի LTE` 4-րդ սերնդի ցանցը հասանելի կդառնա Հայաստանի ողջ բնակչությանը»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը

Armenia’s PSRC has allocated frequencies to Armenia’s leading mobile operator VivaCell-MTS for building 4G LTE network
17:30 12/11/2010
VivaCell-MTS, the subsidiary of Mobile TeleSystems OJSC, announces that the PSRC (Public Services Regulating Committee) satisfied the application of the Company for building mobile network through LTE technology and gave respective permission to use sections of radio-frequencies in the range of 40 MHz, 2500-2520 MHz and 2620-2640 MHz in Yerevan, and 2600-2640 MHz in the regions, till November 4, 2019. According to the PSRC decision, VivaCell-MTS should launch the LTE network as a commercial service before March 1, 2011.
According to the PSRC decision, VivaCell-MTS should launch the LTE network as a commercial service before March 1, 2011.
Starting mid-2010, together with world’s major technology suppliers and terminal developers, VivaCell-MTS was carrying out functional testing of 4G LTE, in order to determine realistic network scenarios and measure the quality of end-user experience. By December 1, 2010, VivaCell-MTS will launch a special 4G LTE testing zone in the center of Yerevan. The aim of creating the testing zone is to observe the actual 4G LTE network performance for speed, stability of inter-cell handover and other conditions required for commercial operation, prior to the full-scale launch of extra-high-speed 4G LTE commercial service in late February-March. Initially, the commercial 4G will be available in Yerevan, but later on the coverage eventually will be expanded to the major cities and other areas of the country.
LTE is a mobile technology of forth generation (4G). 4G LTE is considered to be the next generation of mobile broadband after existing 3.5G/HSPA and HSPA+ technologies already in place. In ideal conditions it provides the speed of data transfer from base station to the device of the subscriber up to 100 Mbps and speed from the subscriber to the base station – up to 50 Mbps. In real environments, the service will offer downlinks and uplinks approximately 10 times faster than the current 3G services.
“VivaCell-MTS’ LTE rollout positions Armenia to be one of the few global leaders in 4G deployment,” highlighted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian. “The accelerated development of telecommunication technologies makes time one the most critical components for success in the future. Very soon we will celebrate the test launch of one of the most promising 4G technology - LTE. Taking advantage of the most latest and innovative telecom technology in the world will give our customers a competitive advantage. Like in the case of 3.5G network available in around 94% of the populated areas of the country, VivaCell-MTS will be rolling out its 4G LTE until it will be available to all residents of Armenia.