Աշխարհահռչակ սերբ կոմպոզիտոր Գորան Բրեգովիչը հայկական երաժշտությանը ծանոթացել է Երևան ժամանելուց ընդամենը երկու օր առաջ ու ընդհանուր կարծիք չի կարող հայտնել: «Ձեր երկիրն էլ տարածաշրջանային երկիր է և ֆոլկլորային երաժշտության վրա դա կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ», -Երևանում կայացած ասուլիսում հայտարարեց տաղանդավոր երաժիշտը: Ասաց` հայկական կոնյակ էլ չի խմել և անպայման կխմի:
Այսօր երեկոյան Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայանալիք համերգի ժամանակ Բրեգովիչը խոստանում է մի լավ հարբեցնել հայ հանդիսատեսին. կատարելու է շատերին սիրելի ստեղծագործություններ Gas-Gas, Maki, Maki, Kalasnikov, Ederlezi, Mesecina, իսկ երևանյան համերգային ծրագիրը կոչվելու է «Ալկոհոլ»:
Հնարավո՞ր է` հայաստանյան այցելության արդյունքում տպավորությունն այնքան բուռն լինի, որ երգ ծնվի լրագրողի հարցին ի պատասխան Բրեգովիչը համեմատություն անցկացրեց. «Երաժշտություն գրելը վարակիչ հիվանդություն չէ, որ անմիջապես գրես: Այն մի տեսակ ՁԻԱՀ-ի նման է` ժամանակ է պահանջում: Եթե հույս ունեք, որ Հայաստանից որևէ բան կարող եմ գողանալ, ապա պետք է սպասեք, դրա համար երկար ժամանակ է պետք»:
Հանուն աշխարհահռչակ ռեժիսորներ Էմիր Կուստուրիցայի հետ ընկերության է Բրեգովիչը ֆիլմերի համար աշխատել և արդեն 10 տարի է` չի աշխատում, ասում է. «Ֆիլմերի համար աշխատելը բավական նյարդային գործ է: Բախտ ունեցել եմ ֆիլմերում աշխատելու համար, բայց կյանքը կարճ է, հիմա ես այն տարիքում եմ, որ պետք է կենտրոնանալ մի գործի վրա»:
Գորան Բրեգովիչը Կուստորիցայի գրեթե բոլոր հանրահայտ ֆիլմերի երաժշտության հեղինակը, որոնց թվում են «Սպիտակ կատու Սև կատու»,« Գնչուների ժամանակը», «Արիզոնյան երազանք», «Անդերգրաունդ» ֆիլմերը։
Բրեգովիչի համերգը կազմակերպվում է «Երևանյան հեռանկարներ» 11-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում:

Известный сербский композитор Горан Брегович познакомился с армянской музыкой всего лишь за два дня до визита в Ереван, и пока не может высказать обобщенного мнения.
“Ваша страна также является региональной страной, и это может оказать сильное влияние на фольклорную музыку”, - заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване известный музыкант. Он признался, что не успел попробовать армянский коньяк, но обязательно его попробует.
Сегодня во время концерта в СКК имени К. Демирчяна Горан Брегович обещал как следует “напоить” армянских зрителей. Он исполнит любимые для многих произведения Gas-Gas, Maki, Maki, Kalasnikov, Ederlezi, Mesecina, а концертная программа, которая будет исполнена в Ереване, носит название “Алкоголь”.
Отвечая на вопрос, возможно ли рождение новой песни под бурными впечатлениями об Армении, Брегович провел равнение: “Музыка – не заразная болезнь, чтобы сразу написать ее. Она больше похожа на СПИД, требует времени. Если вы надеетесь, что я хоть что-нибудь могу украсть из Армении, то вы должны подождать, для этого потребуется время”.
Во имя дружбы со всемирно известным кинорежиссером Эмиром Кустурицей он писал музыку для фильмов, но уже 10 лет он этого больше не делает. “Работать над музыкой для фильмов – нервное дело. Судьбой мне довелось работать в фильмах, но жизнь коротка, я сейчас в таком возрасте, что надо сконцентрироваться на одном деле”, - сказал он.
Горан Брегович является автором музыки практически всех известных фильмов Кустурицы – “Черная кошка, белый кот”, “Время цыган”, “Аризонская мечта”, “Андерграунд”.
Концерт Бреговича организован в рамках 11-го международного музыкального фестиваля “Перспективы Еревана”.