«Սանահինի դեպոն չի լիկվիդացվելու»
Այսօր այս մասին ասուլիսում ասաց «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Վահե Դավթյանը: «Հասկանում եմ այն մարդկանց մտավախությունը, ովքեր անընդհատ խոսում են Սանահինի դեպոյի ռազմավարական նշանակության կորստի մասին: Բայց եկեք մի բան հասկանանք, խոսքը չի գնում դեպոյի լիկվիդացման կամ հողին հավասարեցման մասին: Սանահինի դեպոն ինչպես ունեցել է ռազմավարական նշանակություն, այնպես էլ շարունակելու է ունենալ նույն նշանակությունը»,-ասաց Վ. Դավթյանը:
Ռազմավարության մասին խոսելով, նա նշեց, որ «ՀԿԵ»-ն այսօր իրագործում է Հայաստանի համար լուրջ ռազմավարական ծրագրեր: Որպես օրինակ նա նշեց Վանաձոր-Ֆիոլետովո 30 կմ երկաթուղային հատվածը, որը հանրապետության տնտեսության համար լուրջ նշանակություն ունի:
Վ. Դավթյանի խոսքով, Սանահինի լոկոմոտիվային դեպոն տնտեսապես նպատակահարմար չէ «ՀԿԵ»-ի համար: Մասնավորեցնելով խոսքը Դավթյանը նշեց, որ նպատակահարմար չէ այդ 30 կիլոմետրանոց հատվածում լոկոմոտիվային դեպո ունենալ: «Մենք տեղի աշխատակիցների հետ կոնստրուկտիվային զրույց ենք ունեցել և ես մեկ անգամ նշում եմ, նրանք մնում են աշխատանքի, ավելանում է նրանց աշխատավարձերը, շարունակում են աշխատել երկաթուղային համակարգում, դեպոն իր ռազմավարությունը չի կորցնում: Պարզապես ընկերության համար տվյալ ժամանակահատվածում Սանահինի դեպոն պահպանելը տնտեսապես նպատակահարմար չէ»,-ասաց նա:
Վ. Դավթյանը նշեց, որ դեռևս 2008 թվականից առաջ Հայաստան այցելած օտարերկրյա մասնագետները նկատել են, որ մոտ 850 կիլոմետրանոց երկաթուղու համար նպատակահարմար չէ 3 լոկոմոտիվային դեպո ունենալը: «Նույնիսկ ամերիկացի մասնագետներն ասում էին, որ կարելի է թողել միայն մեկ դեպո, իսկ մենք թողեցինք երկուսը` Երևանի ու Գյումրու լոկոմոտիվային դեպոները»,-նշեց վարչության պետը:
Վերջում նա ավելացրեց, որ ընկերության քայլերը իրավաբանական դաշտում են ու կոնցենսիոն պայմանագրի շրջանակներում են:

Санаинское депо не будет ликвидировано
Локомотивное депо Санаина не будет ликвидировано, оно будет переформировано, заявил сегодня на пресс-конференции начальник управления по связям с общественностью ЗАО «Южно-кавказские железные дороги” Ваге Давтян.
“Я понимаю беспокойство тех людей, которые постоянно говорят о потере стратегического значения депо Санаина. Но давайте поймем, что речь не идет о ликвидации депо или сравнении его с землей. Санаинское депо как имело стратегическое значение, так и будет его иметь”, - сказал он.
Говоря о стратегии, он отметил, что ЮКЖД осуществляет сегодня для Армении серьезные стратегические программы. В качестве примера он привел 30 км-ый участок Ванадзор-Фиолетово, который имеет серьезное значение для экономики страны.
По словам В. Давтяна, локомотивное депо Санаина экономически нецелесообразно для ЮКЖД. “Мы провели конструктивную беседу с работниками депо, и я еще раз отмечаю, они остаются на работе, их зарплаты будут повышены, они продолжат работу в системе ЮКЖД, депо не теряет своего стратегического значения. Просто для компании на данный период времени экономически невыгодно сохранение депо Санаина”, - сказал он.
В.Давтян заявил, что посетившие ранее Армению зарубежные специалисты отмечали, что содержание 3 локомотивных депо на 850 километров – нецелесообразно. “Американские специалисты даже предлагали оставить одно депо, а мы оставили два – в Ереване и в Гюмри”, - сказал он.