Կրթության նախարարության կողմից  հակակոռուպցիոն պայքարը կիրականացվի 8 ուղղություններով
«ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ կրթության և գիտության նախարարությունում մշակվել է հակակոռուպցիոն գործողությունների հստակ և պարզ ծրագիր»: ՀՀ կառավարության նիստին հաջորդած ասուլիսում այսօր հայտարարեց կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը` հավելելով, որ վարչապետի կողմից ծրագիրը հավանության է արժանացել և հանձնարարական է տրվել այդ ծրագրի ուղղությամբ հրապարակային քննարկումներ անցկացնել:
«Ծրագիրը հնարավորություն կտա պատկերացում կազմել, թե ինչ միջոցառումներ է իրականացնելու նախարարությունը գալիք 2 տարիների ընթացքում` կոռուպցիոն ռիսկերը կրթական համակարգում կտրուկ նվազացնելու ուղղությամբ»,- նշեց նախարարը:
Նրա գնահատմամբ, կոռուպցիոն ռիսկերը կրթական համակարգում հիմնականում գտնում են 2 ոլորտներում` հանրկրթական և բուհական: Հանրակրթության ոլորտում այն դրսևորվում է դրամահավաքների ձևով: Դրանք լինում են տարբեր չափերի` մի քանի հարյուր դրամից մինչև մի քանի հազար դրամ:
«Որպես կանոն դրանք ծառայում են դպրոցի կամ դասարանի ընթացիկ խնդիրների լուծման համար, սակայն այդ դրամահավաքները արտոնված չեն օրենքով և նման տեսակի միջոցառում դպրոցական տնօրինությունները իրավունք չունեն անելու: Սա բացասական արձագանք է ստանում ծնողների շրջանում»,- նշեց նախարարը: Իսկ բուհերում, ըստ նրա, կոռուպցիոն ռիսկերը հիմնականում տեղակայված են ընթացիկ և ավարտական քննությունների մեջ: Դրա մասին նաև վկայում են սոցիոլոգիական հետազոտությունները, որոնց արդյունքներով բուհական կոռուպցիոն մակարդակը չի նվազում:
Ա.Աշոտյանի խոսքերով, համակոռուպցիոն ծրագիրը բաղկացած է 16 միջոցառումներից:Հակակոռուպցիոն պայքարը նախարարության կողմից կիրականացվի հիմնականում 8 ուղղություններով:
Առաջինը ուղղությունը վերաբերում է իրավական բարեփոխումներին, քանի որ, ըստ նախարարի, կրթական համակարգում կան բազմաթիվ օրենքներ, ենթաօրենսդրական ակտեր և կարգեր, որոնց մեջ դեռևս կան «երկիմաստ, լղոզված, մեկնաբանելի և առաձգական ձևակերպումներ», որոնք թույլ են տալիս չարաշահել և շահարկել այս օրենսդրական իրավական բացթողումները, և նպաստում են կոռուպցիոն ռիսկերի արտահայտմանը:
Երկրորդը, ըստ Ա.Աշոտյանի, ուղղված է կառավարման որակի բարձրացմանը: «Հայտնի է, որ կոռուպցիոն ռիսկերը հաճախ կուտակվում են այնտեղ, որտեղ կառավարման որակը բավականին ցածր է: Այստեղ ամբողջ գործընթացը գնալու է ողջ համակարգով` նախարարությունից մինչև դպրոցական խորհուրդներ, բուհեր, քոլեջներ, ինչպես նաև տարածքային կառավարման մարմիններում կրթության համար պատասխանատու համապատասխան ստորաբաժանումների աշխատանքի բարելավում»,- ասաց նախարարը` հավելելով, որ մասնավորապես, նախատեսվում է, որ կընդլայնվի ԿԳՆ կրթության պետական տեսչության գործառույթները: Ըստ այդմ, 5 տարիների ընթացքում ընդամենը առաջին անգամ տեսչությունը կստուգի մարզերից մեկի համապատասխան վարչությունը: Հաջորդ տարի այդ ստուգումները կիրկանացվեն բոլոր մարզերի համապասխան կրթական վարչություններում:
Երրորդ ուղղությունը վերաբերում է կրթական համակարգի թափանցիկ և հրապարակային աշխատանքին: Չորրորդ ուղղությունը ֆինանսավորման մեխանիզմների հստակեցումն է:
«Դպրոցները, քոլեջներն ու բուհերը առաջիկա 2 տարիների ընթացքում կֆինանսավորվեն նոր մեխանիզմներով: Կրթական հաստատությունների ֆինանսավորումները կունենան շատ կարևոր բաղադրիչ` որակից կախված ֆինանսավորում: Այն դպրոցները, բուհերն ու քոլեջները, որոնք կտան ստուգելի չափելի բարձր որակ` կստանան բարձր գումարային հատկացումներ: Իսկ նրանք, որոնք չեն ապահովի կրթության որակը, ապա չեն ստանա համապատասխան ֆինանսական միջոցներ»,- հայտնեց Ա.Աշոտյանը` ավելացնելով, որ կրթության որակի բարձրացումը կբերի կոռուպցիոն երևույթների կտրուկ նվազեցման:
Հինգերորդ ուղղությունը համակարգի վերահսկողության ուժեղացումն է: Նախարարի գնահատմամբ, նախարության լծակներն այս ուղղությամբ դեռևս թույլ են:
Հաջորդ ուղղությունը քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ներգրավումն է Յոթերորդ ուղղությունը` գիտելիքի արժեվորումն է հասարակության մեջ:
«Այս ուղղությամբ հասարակական արշավ կսկսենք ԶԼՄ-ներով: Պետք է վերադարձնել գիտելիքը որպես արժեք , պետք է խրախուսել աշակերտներին, ուսանողներին` ստանալ այդ գիտելիքը, որպեսզի մենք չունենանք այն զավեշտալի դրսևորումները, որ շատ հաճախ մեր հասարակության մեջ ունենում ենք»,- ասաց Ա.Աշոտյանը:
Ութերորդն ուղղված է կրթական գործընթացում որոշ գործառույթների բարելավմանը: Մասնավորապես, ուսանողների տեղափոխմանը բուհից բուհ, մի ֆակուլտետից մյուս ֆակուլտետը, որոնք ուղեկցվում են անառողջ դրսևորումներով:
Հարցին, թե նախարարության հակակոռուպցիոն ծրագիրը գրվել է վարչապետի հանձնարարականից հետո, Ա.Աշոտյանը պատասխանեց, որ դա երկար տարիների աշխատանքի արդյունք է.«Այնպես չէ, որ այս ծրագիրը հորինել ու գրել ենք 10 օրում»:

Минобразования Армении будет вести антикоррупционную борьбу в 8 направлениях
По поручению премьер-министра Армении в министерстве образования и науки разработана четкая программа антикоррупционных действий. Об этом сегодня в ходе брифинга по итогам заседания правительства сообщил министр образования и науки Армен Ашотян. Он добавил, что премьер-министр одобрил программу и поручил провести публичные обсуждения этой программы.
«Программа позволит составить представление о мероприятиях, которые министерство реализует в ближайшие два года для резкого сокращения коррупционных рисков в системе образования», - отметил министр.
По его оценке, коррупционные риски в системе образования есть в двух секторах – общеобразовательном и вузовском. В общеобразовательном секторе эти риски проявляются в виде сбора денег – от нескольких сот до нескольких тысяч драмов.
«Как правило, эти средства служат для решения текущих задач школы или классной комнаты, однако эти сборы денег не разрешаются законом, и руководство школы не имеет право делать подобное. Это получает негативный отзыв родителей», - отметил министр. В вузах, по словам министра, коррупционные риски проявляются во время текущих и выпускных экзаменов. Об этом свидетельствуют также социологические исследования, результаты которых показывают, что уровень коррупции в вузах не сокращается.
По словам А. Ашотяна, антикоррупционная программа состоит из 16 мероприятий и будет реализована в 8 направлениях.
Первое направление касается правовых реформ, поскольку, по словам министра, в системе образования есть многочисленные законы, подзаконные акты и порядки, в которых до сих пор есть “двойственные и размытые формулировки”, которые позволяют злоупотреблять этими упущениями и способствуют проявлению коррупционных рисков.
Второе будет направлено на повышение качества управления. “Известно, что коррупционные риски часто накопляются там, где качество управления достаточно низкое. Этот процесс пойдет по всей системе – от министерства до школьных советов, вузов, колледжей, а также будет улучшена работа подразделений в органах местного самоуправления, отвечающих за образование”, - сказал министр, добавив, что, в частности, предусмотрено расширение функций государственной инспекции образования Минобразования и науки. Так, впервые за пять лет инспекция проверит соответствующее управление одной из областей. А в следующем году эти проверки продолжатся в управлениях по образованию в остальных областях.
Третье направление касается прозрачной и публичной работы системы образования, четвертое – уточнения механизмов финансирования.
“В ближайшие два года школы, колледжи и вузы будут финансироваться по новым механизмам. Здесь будет очень важный компонент – финансирование, зависящее от качества. Те школы, вузы и колледжи, которые покажут высокое качество образования, получат финансирование в большом размере, ну а те, кто не обеспечит качество образования, не получит соответствующего финансирования”, - сказал А. Ашотян, добавив, что повышение качества образования приведет к резкому сокращению коррупционных явлений.
Пятое направление – усиление контроля над системой образования. По оценке министра, рычаги министерства в
этом направлении пока слабы.
Следующее направление – вовлечение в процесс институтов гражданского общества. Седьмое направление связано с тем, чтобы общество ценило знание.
“В этом направлении мы развернем общественную кампанию посредством СМИ. Необходимо вернуть знание как ценность, поощрять учеников, студентов, чтобы они получили эти знания, чтобы у нас не было тех курьезов, с которыми мы часто сталкиваемся в нашем обществе”, - сказал Ашотян.
Восьмое направление предусматривает совершенствование некоторых функций в образовательном процессе, например, при переводе студентов с одного факультета на другой или из одного вуза в другой, что также сопровождается нездоровыми проявлениями.