Կրթության նախարարությունը հեղափոխական առաջարկ է անում ընդունելության քննությունների համակարգում
«Բավականին հեղափոխական առաջարկ ենք անում ընդունելության քննությունների հետ կապված. 2012 թ.-ի համար առաջարկելու ենք շատ կտրուկ փոփոխություններ»: Այս մասին ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը` կառավարության նիստին հաջորդած ասուլիսում: Ըստ նրա, նախարարության մշակած հակակոռուպցիոն ծրագրով նախատեսվում է ստեղծել թեստերի համապատախան քննական շտեմարաններ:
«Քննական թեստերը վերցնել այդ շտեմարաններից, այսինքն նախապես տալ հարցաշար, և նախապես տալ ճիշտ պատասախանները: Սա այն մեխանիզմն է, որն ընդունված է ամբողջ աշխարհում»,- նշեց նախարարը` հավելելով, որ դնել մեծ ծավալ շտեմարանի, որպեսզի երեխան կարողանա ստանա իսկական գիտելիք և գիտելիքի դրսևորմամբ ընդունվի բուհ:
Արդյունքում, ըստ Ա.Աշոտյանի, կհանվի քննությունների համար անառողջ այն աժիոտաժը, որ լինում էր թեստերի կազման, հեղինակային խմբերի, մասնագիտական երկիմաստությունների, մեկնաբանությունների հետ կապված:
Երկրորդ առաջարկն այն է, որ բոլոր բուհերում, բոլոր ֆակուլտետներում կսահմանվի միասնական ընդունելությունների բովանդակային կազմ. «Այն է`քննություններ հանձնել ունիֆիկացված, ստանդարտիզացված համակարգերով»: Մասնավորապես, առաջարկվում է բոլոր բուհերում, բացի նեղ մասնագիտական բուհերից, անցկացնել երեք քննություն` հայոց լեզվի, օտար լեզու, և երրորդ` ընդհանուր միջազգային ստանդարտացված համակարգերի օգտագործմամբ չափել գիտելիքները գիտության ասպարեզում: Այն իր մեջ կարող է ներառել մաթեմատիկա, քիմիա, ֆիզիկա, կենսաբանություն և այլն: Նախարարի խոսքերով, սդանդարտացված թեստ հանձնվում է աշխարհով մեկ:
«Մենք չպետք է հավակնենք հորինել հեծանիվներ, եթե այդ հեծանիվները վաղուց հորինված են և աշխարհով մեկ ապացուցել են իր արդյունավետությունը»,- ընդգծեց Ա.Աշոտյանը:

Минобразования вносит революционные изменения в системе вступительных экзаменов
Для вступительных экзаменов в 2012 году мы предложим революционные изменения, заявил сегодня на встрече с журналистами министр образования и науки Армении Армен Ашотян. По его словам, в рамках разработанной министерством антикоррупционной программы будут внедрены единые сборники экзаменационных тестов.
“На вступительных экзаменах будут использоваться тесты исключительно из этих сборников, этот механизм принят во всем мире”, - сказал А. Ашотян. Он добавил, что таким образом будет исключен нездоровый ажиотаж, связанный с составлением тестов или двояким толкованием ответов.
Кроме того, Минобразования и науки предлагает во всех вузах , коме узкоспециализированных, и на всех факультетах перейти на систему сдачи вступительных экзаменов по унифицированной схеме.
В частности, для Армении предлагается во всех вузах, коме специализированных, сдавать три экзамена – по армянскому языку, иностранному языку, а также экзамен по одной из международных систем стандартных тестов, в частности, по американской системе GRЕ (Graduate Record Examination), которая позволяет оценивать знания, в том числе, по математике, физике, химии, биологии.