Հայաստանյան ՏՀՏ կազմակերպությունները մեծ հաջողություններով վերադարձել են նոյեմբերի 10-12 Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում տեղի ունեցած երրորդ ամենամյա Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Տարածաշրջանային Միջոցառումից (GITI): Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության կողմից համակարգվող պատվիրակության մեջ ներառված էր 13 հայկական ՏՀՏ ընկերություն: Իրենց ձեռքբերումների մասին պատվիրակության անդամներն այսօր պատմեցին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Հայկական ՏՀՏ մասնավոր ոլորտը ներկայացնում էին Arminco, iDram, Spyur, Lime Tech, CHS Vericel Service, Universal Systems, Shirakinfo, SPMS, X-Tech, Essential Solutions, Actrade Soft ընկերությունները, իսկ պետական հատվածը` Էլեկտրոնային Կառավարման Ենթակառուցվածքների Ներդրման Գրասենյակը:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կառավարման խորհրդատու, UITE Expo ՍՊԸ տնօրեն Վահան Հովսեփյանի փոխանցմամբ, հայկական անկյուն են այցելել վիրահայ համայնքի, Վրաստանում Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցիչները, առաջարկվել են համագործակցության տարբերակներ:
Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցած մրցանակաբաշխության ժամանակ հայկական պատվիրակությունը 14 անվանակարգերից հաղթեց 5 անվանակարգում:
«Լավագույն մուլտիմեդիա նախագիծ» անվանակարգում հաղթեց X-TECH-ը` ներկայացնելով DIGITEC EXPO 2010 մուլտիմեդիա CD-ն: «Տարվա լավագույն ինտեգրատոր» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց LimeTech ընկերությունը, որը ներկայացրել էր Պետական Եկամուտների Կոմիտեի համար նախատեսված ինֆորմացիոն տաղավարը: «Լավագույն համալիր բիզնես-լուծում» անվանակարգում` iDram ընկերությունը: «Լավագույն ՏՏ-նախագծի առաջարկ» անվանակարգում` EKENG ընկերությունը: «Լավագույն B2B լուծում» անվանակարգում` Essential Solution ընկերությունը:
UITE Expo ՍՊԸ տնօրեն Վահան Հովսեփյանը տեղեկացրեց նաև, որ մասնավոր հատվածի համար նախատեսված 6 անվանակարգերից 4-ում հաղթելով, հայկական ընկերությունները ցույց տվեցին Հայաստանի ՏՀՏ մասնավոր հատվածի ներուժը, իսկ պետական հատվածը միակ ներկայացուցիչ ԷԿԵՆԳ ընկերության eSignature and Mobile ID լուծումը հավանության արժանացավ միջազգային ժյուրիի կողմից` ստանալով համապատասխան մրցանակ:
Հիշեցնենք, որ հայկական պատվիրակությանը աջակցել են «Դ-լինկ» ընկերությունը, USAID/CAPS և USAID/RCI ծրագրերը` համաֆինանսավորելով մասնակիցների ծախսերը: USAID/CAPS ծրագիրը նաև հատուկ խորհրդատվություն է տրամադրել թիրախային հաճախորդների հետ աշխատելու հարցում:

Армянские компании информационных технологий с большими успехами вернулись с прошедшей 10-12 ноября в Тбилиси третьей региональной грузинской конференции по инновациям в сфере информационных технологий GITI 2010.
В состав делегации, которую координировал Союз предприятий информационных технологий (UITE) вошли 13 армянских ИТ-компаний: Arminco, iDram, Spyur, Lime Tech, CHS Vericel Service, Universal Systems, Shirakinfo, SPMS, X-Tech, Essential Solutions, Actrade Soft. Государственный сектор информационных технологий представлял офис по внедрению инфраструктур электронного управления и компания EKENG.
Как отметил в ходе пресс-конференции директор UITE EXPO Ваан Овсепян, армянский павильон посетили представители армянской общины в Грузии, посольства Армении в Грузии, были предложены варианты сотрудничества.
В рамках конференции состоялось вручение наград, которых удостоились также армянские компании, получив призы в 5 номинациях их 14 представленных. Так, в номинации «Лучший мультимедийный проект» победила компания X-TECH, представив мультимедиа CD DigiTec EXPO 2010. В номинации «Лучший интегратор года» победила компания LimeTech, представившая информационный павильон для Комитета госдоходов, в номинации «Лучшее комплексное бизнес-решение» - компания iDram, в номинации «Лучшее предложение ИТ-проекта» - компания EKENG, а в номинации «Лучшее B2B решение» - компания Essential Solution.
По словам В. Овсепяна, победив в 4 из шести номинаций для частного ИТ-сектора, армянские компании показали потенциал частного сектора информационного телекоммуникационного сектора. Кроме того, предложенное компанией EKENG решение eSignature and Mobile ID было удостоено приза международного жюри.