Խաղաղության Նոբելյան մրցանակն ստացող չկա
Այս տարվա Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը դեռևս ոչ մեկին չի հանձնվի, քանի որ ինքը` մրցանակակիր չինացի իրավապաշտպան և ակտիվիստ Լյու Սյաոբոն, գտնվում է ազատազրկման մեջ, իսկ նրա հարազատներից ոչ մեկ չի կարող ներկայանալ Օսլոյում կայանալիք մրցանակաբաշխությանը: Այդ մասին տեղեկացնում է «BBC»-ն` վկայակոչելով Նոբելյան մրցանակի հանձնման հանձնաժողովի նախագահ Թյորբորն Յագլանդը:
Հիշեցնենք, որ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակն այս տարի ստացել է Լյու Սյաոբոն` «Չինաստանում մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության համար երկարատև պայքարի համար»:
Լյու Սյաոբոյի կինն այժմ գտնվում է տնային կալանքի մեջ և չի կարող ներկա գտնվել դեկտեմբերի 10-ին կայանալիք մրցանակաբաշխության արարողությանը:
Յագլանդն ասել է, որ մրցանակը կպահպանեն այնքան ժամանակ, մինչև կամ Լյուն կամ իր հարազատներից մեկը կարողանա վերցնել այն:
«BBC»-ն նկատել է, որ 1936-ից հետո սա առաջին դեպքն է, երբ չկա ոչ մեկը, որին Նոբելյան մրցանակը կհանձնվի:

Получить Нобелевскую премию мира некому
Нобелевская премия мира, присужденная Лю Сяобо, пока никому вручена не будет, так как сам лауреат находится в тюрьме и никто из его родственников не может приехать на церемонию вручения в Осло, подтвердил в интервью Би-би-си глава комитета по вручению Нобелевской премии Турбьорн Ягланд.
Нобелевская премия мира за 2010 год была присуждена 54-летнему китайскому правозащитнику Лю Сяобо за "длительную ненасильственную борьбу за фундаментальные права человека в Китае".
Как выясняется, супруга Жена Лю находится под домашним арестом и не сможет прибыть на церемонию вручения, намеченную на 10 декабря. По словам главы комитета, премию сохранят до тех пор, пока либо Лю, либо кто-то из его ближайших родственников не сможет ее забрать.
Это будет первый случай с 1936 года, когда вручить присужденную Нобелевскую премию совсем некому, отмечает Би-би-си.