ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ այսօր Երևանում բացվեց «ԱրմՊրոդէքսպո 2010» 10-րդ միջազգային պարենային ցուցահանդեսը: Ս.Սարգսյանը շրջեց ցուցահանդեսի տաղավարներում, ծանոթացավ սննդի արդյունաբերությամբ զբաղվող տեղական և օտարերկրյա ձեռնարկությունների ներկայացրած ապրանքատեսականու հետ, համտեսեց դրանք:
«ԱրմՊրոդէքսպո 2010» ցուցահանդեսին ներկայացված են Հայաստանում արտադրվող պարենային ապրանքների լավագույն արտադրատեսակները`ոգելից խմիչքներ, հյութեր, պտուղ-բանջարեղենի պահածոներ, հրուշակեղեն, մսամթերք եւ կաթնամթերք, չոր մրգեր, սուրճ, ծխախոտ, պոլիգրաֆիական արտադրանք, փաթեթավորող նյութեր: Ընդհանուր առմամբ, «Արմպրոդէքսպո-2010»-ին մասնակցում են վեց տասնյակից ավելի արտադրական ձեռնարկություններ, արտասահմանյան և տեղական առևտրային կազմակերպություններ:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը նշեց, որ ցուցահանդեսին մասնակցում են հանրապետության առաջատար տնտեսվարող սուբյեկտները, ինպես նաև արտասահմանյան ընկերություններ, քանի որ ցուցահանդեսը լայն ճանաչում ունի նաև արտերկրում: «Ցուցահանդեսը կլինի մեկ կարևոր քայլ հայրենական ապրանքների գովազդման, միջազգային շուկաներում դրանց տարածման, տնտեսական կապերի կայացման ու խորացման ուղղությամբ»,-ասաց նախարարը:
«Ագրոբիզնեսի զարգացման կենտրոն»-ի տնօրեն Արմեն Դավթյանի խոսքերով, ցուցահանդեսում ներկայացված են Հայաստանում արտադրվող պարենային ապրանքների լավագույն արտադրատեսակները: Ըստ նրա, ավանդական դարձած ցուցահանդեսին նախորդ տարիների համեմատ այս տարի ավելի շատ միջազգային ընկերություններ են ներկայացրել իրենց արտադրանքը: Ցուցահանդեսին մասնակցող 66 ընկերություններից 15-ը միջազգային են: Իրենց արտադրատեսակն են ներկայացրել Բելառուսի, Ավստրիայի, Գերմանիայի, Ռուսաստանի, Լեհաստանի, Սլովենիայի արտադրողները:«Դա խոսում է այլ երկրներում այս ցուցահանդեսի մեծ հեղինակության մասին: Եւ այս ցուցահանդեսը նպաստում է Հայաստանի եւ այլ ընկերությունների միջեւ կապերի հաստատմանը, արտահանման ծավալների ավելացմանը»,- ընդգծեց Ա.Դավթյանը:
Նշենք, որ «Արմպրոդէքսպո-2010» 10-րդ միջազգային պարենային ցուցահանդեսը կազմակերպվում է «Ագրոբիզնեսի զարգացման կենտրոնի, ՀՀ գյուղատնտեսության և արտաքին գործերի նախարարությունների, Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախաձեռնությամբ:

Президент Армении попробовал угощения от амянских производителей
Президент Армении Серж Саргсян принял участие в открытии 10-ой международной продовольственной выставки “АрмПродЭкспо-2010” в Ереване. Президент осмотрел павильоны выставки, ознакомился с ассортиментом местных и зарубежных производителей. Участники выставки угостили президента своей продукцией.
На выставке представлены лучшие образцы продовольственной продукции Армении – алкогольные напитки, соки, консервы, кондитерские изделия, мясная и молочная продукция, сухофрукты, кофе и сигареты. На выставке представлена также полиграфическая продукция и упаковочные материалы. В общей сложности на “АрмПродЭкспо-2010” представлены более 60-и предприятий пищевой промышленности, зарубежные и местные торговые организации.
Министр сельского хозяйства Герасим Алавердян отметил, что в выставке принимают участие передовые производители Армении, а также зарубежные компании, поскольку выставка пользуется авторитетом также за рубежом.
“Выставка станет важным шагом вперед для рекламы и продвижения на внешних рынках товаров отечественного производства, для установления и углубления экономических связей”, - сказал министр.
По словам директора центра “Развитие агробизнеса” Армена Давтяна, на ставшей уже традиционной выставке в этом году представлено больше зарубежных компаний, чем раньше. Из 66 компаний, принимающих участие в выставке, 15 – международные. Свою продукцию представили производители из Белоруссии, Австрии, Германии, России, Польши и Словении. “Это говорит об авторитете данной выставки в других странах. Эта выставка содействует установлению связей между армянскими и зарубежными производителями, увеличению объемов экспорта”, - подчеркнул он.
Выставка “АрмПродЭкспо-2010” организована по инициативе Центра развития агробизнеса, министерств сельского хозяйства и иностранных дел Армении, мэрии Еревана, Торгово-промышленной палаты Армении.