28% Սերժ Սարգսյանին, 10% Գագիկ Ծառուկյանին, 4% Լևոն Տեր-Պետրոյանին. Եվրոպացի բարեկամների նոր հարցումները
Ո՞ր թեկնածուի օգտին Հայաստանի ժողովուրդը ձայն կտար, եթե նախագահական ընտրությունները տեղի ունենային այս կիրակի: Մայքլ Քամբեքի (Michael Kambeck) ղեկավարած Հայաստանի Եվրոպական բարեկամներ կազմակերպությունը (EuFoA) այս հարցով դիմել է հայաստանցիներին ու ստացել հետևյալ պատկերը. Հարցվածների 28 տոկոսը պատասխանել է, որ ձայնը կտար գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի օգտին, 10 տոկոսը պատասխանել է, որ կքվեարկեր Գագիկ Ծառուկյանի օգտին, իսկ ընդամենը 4 տոկոսն է պատասխանել, որ կքվեարկեր արմատական ընդդիմության առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օգտին:
2-ական տոկոս ձայն էլ ստացել են ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, իսկ 1 տոկոս ձայն ստացել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Այսօրվա ասուլիսում Քամբեքն ասաց, որ հետազոտության պատվիրատուն Հայաստանի Եվրոպական Բարեկամներ կազմակերպությունն է, իսկ հայաստանյան գործընկերն է «Այ Փի Էս Սի» քաղաքական և սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտը: Հարցումների մեթոդաբանության գործում օգնել է բրիտանական հեղինակավոր «Պոպուլուս» (Populus) կազմակերպությունը:
«Պոպուլուս» ընկերության գործադիր տնօրեն Էնդրյու Կուպերն (Andrew Cooper) ասաց, որ բոլոր տարիքային խմբերին պատկանող հարցվածների մեծամասնությունն ասել է, որ իր ձայնը կտա հենց Սերժ Սարգսյանին: Նա նաև նկատեց, որ գործող նախագահն ավելի շատ կողմնակիցներ ունի մեծահասակների շրջանում:
Լրագրողը հետաքրքրվեց, չի՞ վախենում արդյոք հարցումն իրականացրած կազմակերպությունը իր հանդեպ ձևավորվելիք անվստահության մթնոլորտից և այն բանից, որ բուռն քննադատության կարժանանա Հայ Ազգային կոնգրեսի կողմից, որի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ըստ հարցման արդյունքների «վաստակել» է 4 տոկոս ձայն, այն դեպքում, երբ նախագահական ընտրությունենրի ժամանակ Լ. Տեր-Պետրոսյանն ստացել է եռակի անգամ ավել ընտրաձայն:
Քամբեքն ի պատասխան նկատեց, որ իր ղեկավարած կազմակերպությունը և հարցումն իրականացրած ընկերությունները շահագրգիռ կողմ չեն և քաղաքական խաղերի մեջ չեն մտնում: «Մենք հ/կ ենք, որ գործում ենք Բրյուսելում և սրանով ընդամենը ուղերձ ենք հղում կողմերին: Մենք չենք ստուգել, թե ինչու են այս կամ այն թեկնածուի օգտին կողմ կամ դեմ արտահայտվել, մենք ուղղակի արտացոլել ենք իրավիճակը», -հավելեց EuFoA-ի ղեկավարը` ընդգծելով, որ ինքն անձամբ է ստուգել բոլոր հարցերն ու պատասխանները, բոլոր համակարգչային ֆայլերը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ «Պոպուլուսի» ղեկավար Էնդրյու Կուպերի, թեպետ Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարկանիշը բարձր է, դրան հակառակ ցածր է Հանրապետական կուսակցության վարկանիշը, և ըստ հարցման արդյունքների խորհրդարանական ընտրություններում հարցվածների մեծամասնությունը` 26 տոկոս ձայն կտա «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին: Իսկ Հանրապետական կուսակցության օգտին ձայն կտա հարցվածների 21 տոկոսը:
Հետազոտությունն անցկացվել է հոկտեմբերի 15-ից 18-ը դեմ առ դեմ կատարված 1208 հարցազրույցների միջոցով` Հայաստանի բոլոր մարզերում ու Երևանում:

EuFoA: Серж Саргсян вновь стал бы президентом Армении, если бы выборы состоялись сейчас
За кого проголосовали бы граждане Армении, если бы президентские выборы состоялись в это воскресенье? С таким вопросом организация “Европейские друзья Армении” (EuFoA), возглавляемая Майклом Камбеком (Michael Kambeck), обратилась к гражданам Армении, и получила следующую картину:
28% респондентов отдали бы свои голоса за действующего президента Армении Сержа Саргсяна, 10% проголосовали бы за главу партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна, и только 4% отдали бы голоса за лидера радикальной оппозиции Левона Тер-Петросяна. По 2% голосов получили член бюро Армянской революционной федерации Дашнакцутюн Ваан Ованнисян, лидер партии “Наследие” Раффи Ованнисян и председатель партии “Оринац еркир” Артур Багдасарян. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян набрал всего 1% голосов.
Сегодня на встрече с журналистами Майкл Камбек сообщил, что заказчик исследований – Организация Европейские друзья Армении, а партнер в Армении – институт политических и социологических исследований “Ай Пи Эс Си”. В вопросе методологии опроса помощь предоставила авторитетная британская организация “Популюс” (Populus).
По словам исполнительного директора Populus Эндрю Купера (Andrew Cooper), большинство респондентов всех возрастных групп заявили, что отдадут свои голоса именно за Сержа Саргсяна. Он также отметил, что у действующего президента больше сторонников среди представителей старшего поколения.
Журналисты поинтересовались, не боится ли организатор соцопроса резкой критики со стороны Армянского национального конгресса, чей лидер Левон Тер-Петросян по результатам опроса набрал всего 4% голосов, тогда как на прошлых президентских выборах он набрал втрое больше голосов.
В ответ на это Камбер заверил, что возглавляемая им организация, а также компании, которые провели опрос, не являются заинтересованной стороной, и не вовлечены в политические игры. “Мы – неправительственная организация, которая действует в Брюсселе, и этим мы всего лишь даем сигнал обеим сторонам. Мы не проверяли, почему респонденты высказались за или против того или иного кандидата, мы просто отразили ситуацию”, - сказал руководитель EuFoA, заверив, что лично проверял все вопросы и ответы, все компьютерные файлы.
В то же время, согласно руководителю Populus Эндрю Куперу, несмотря на то, что рейтинг лидера Республиканской партии Сержа Саргсяна высок, рейтинг самой партии довольно низкий, и, согласно результатам опроса, большая часть респондентов (26%) в ходе парламентских выборов отдаст свои голоса партии “Процветающая Армения”. А за Республиканскую партию проголосуют 21% опрошенных.
Социологическое исследование проведено с 15 по 18 октября путем прямых интервью с 1208 респондентами во всех областях Армении и в Ереване.