Հրատապություն, արդիականություն, անկողմնակալություն. Գործարկվել է www.mediagid.am նոր ինտերնետ-նախագիծը
14:13 30/11/2010
MediaGid-ը լուրերի ավտոմատ մշակման և հավաքագրման համակարգ է։ Այստեղ ստացվող տվյալները վերլուծության են ենթարկվում հատուկ ծրագրի կողմից, որը բովանդակությամբ մոտ նյութերը միավորում է սյուժեների մեջ, որոնք իրենց հերթին բաժանված են ըստ կատեգորիաների։
www.mediagid.am կայքի տեղեկատվությունը ներկայացված է համակարգի գործընկերներին՝ հայկական առաջատար ԶԼՄ-ների կողմից։
Այսօր www.mediagid.am նոր ինտերնետ-նախագծի գործարկման առիթով լրագրողների հետ հանդիպեց նախագծի ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը։
«Բազմաթիվ աղբյուրներից տեղեկատվություն հավաքելով՝ մենք ցանկանում ենք մեր ծառայությունն ավելի մատչելի դարձնել օգտագործողի համար, ով հնարավորություն կստանա համեմատել և համադրել նույն տեղեկատվությունը տարբեր գործակալությունների մեկնաբանությանը: Հետագայում կայքը կլինի նաև մուլտիմեդիոն՝ կներկայացվի ոչ միայն տեքստային տեղեկատվություն, այլ նաև ֆոտոնյութեր, իսկ հետագայում նաև՝ տեսանյութեր»,- նշեց Արմեն Մարտիրոսյանը։
Նախագծի ղեկավարի փոխանցմամբ, այժմ լուրերի որոնման համար պետք չէ մտնել բազմաթիվ կայքեր, բավական է կանոնավոր կերպով այցելել MediaGid։ www.mediagid.am ագրեգատորի կայքում այժմ օրական ստացվում է մինչև 1000 միավոր տեղեկատվություն երեք լեզվով՝ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն։ Տեղեկատվությունը թարմացվում է շուրջօրյա՝ իրական ժամանակի ռեժիմում։
Կայքի ինքնատիպ նորույթների թվում է հանրաճանաչության ցուցիչն ըստ կատեգորիաների՝ մարդիկ, ընկերություններ, սպորտ, շոու-բիզնես։ Կայքի այցելուների համար հասանելի է նաև որոնողական համակարգը, լուրերի պահոցը, եղանակի տեսությունը Հայաստանի 22 քաղաքում, ինչպես նաև բանկերում արժույթի փոխարժեքները։
Նշենք, որ www.mediagid.am ինտերնետ-նախագծի գործընկերն է նաև panorama.am կայքը:

В Армении задействован новый интернет-ресурс www.mediagid.am, информация на котором представлена ведущими армянскими СМИ.
MediaGid представляет собой систему автоматического сбора и обработки новостей. Полученные здесь данные анализируются посредством специальной системы, которая объединяет близкие по содержанию материалы в сюжеты, которые в свою очередь, разделены на категории.
“Собирая информацию с разных информационных источников, мы желаем сделать более доступными для пользователя наши услуги, который получит возможность сравнить и сопоставить одну и ту же информацию в комментариях разных агентств. В дальнейшем сайт будет также мультимедийным, будет не только текстовая информация, но и фотоматериалы, в после и видеоматериалы”, - отметил руководитель проекта Армен Мартиросян.
По его словам, теперь для поиска новостей не надо будет посещать многочисленные сайты, будет достаточно просто посетить MediaGid. На сайт агрегатора MediaGid сегодня ежедневно поступает до 1000 единицы информации на трех языках: армянский, российский и английский.
Информация обновляется круглосуточно в режиме реального времени.
В ряду своеобразных новшеств сайта – показатель известности по категориям –люди, компании, спорт, шоу-бизнес. Для посетителей сайта доступны также система поиска, архив новостей, прогноз погоды в 22 городах Армении, а также обменные курсы банков.