ՀՀ նախագահ. Ադրբեջանը չունի ԼՂ նկատմամբ հավակնությունների ո́չ իրավական, ո́չ քաղաքական և ո́չ էլ բարոյական հիմք
11:12 02/12/2010
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ԵԱՀԿ գագաթնաժողովում
(Աստանա, 02.12.2010)
Հարգարժա́ն Նախագահ Նազարբաև,
Հարգարժա́ն տիկին նախագահող,
Տիկնա́յք և պարոնա́յք,
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության մասնակից պետությունների ղեկավարների այս հանդիպումը կարելի է յուրահատուկ համարել. այն ԵԱՀԿ առաջին գագաթնաժողովն է 21-րդ դարում և առաջինն է հետխորհրդային տարածքում: Շնորհավորում եմ ղազախստանյան գործընկերներին և անձամբ Նուրսուլթան Նազարբաևին ակտիվ նախա-գահության և բարձր մակարդակով անցկացվող գագաթնաժողովի համար:
ԵԱՀԿ տարածքում բնակվող ժողովուրդները հույսով և սպասումով են հետևում Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտում ընդգրկված սկզբունքների ամբող-ջական կիրառմանը: Նրանցից է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, որը ևս կարող է ակնկալել այդ նույն սկզբունքների ու պարտավորությունների իրականացումը, որոնք համընդհանուր են` անկախ երկրի չափերից, բնակչության քանակից և բնական պաշարներից:
Լեռնային Ղարաբաղը 1991թ. սեպտեմբերին հռչակեց իր անկախությունը, որին հաջորդեց նույն թվականի դեկտեմբերին կայացած Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հանրաքվեն`լիովին համապատասխանելով միջազգային իրավունքի նորմերին և Խորհրդային Միության գործող օրենսդրությանը: Դրան հաջորդած ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում ձևավորվեցին նաև երկու իրավահավասար պետական կազմավորումներ`Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը:
Ադրբեջանի կողմից էթնիկական զտումների քաղաքականության և Ինքնորոշված Ղարաբաղի դեմ 1992 թվականին սանձազերծված զինված ագրեսիային ի պատասխան, Լեռնային Ղարաբաղը` չճանաչված, բայց լեգիտիմ պետությունը, ոչնչացման վտանգի առջև կանգնած ժողովրդին փրկելու համար պարտադրված եղավ դիմել ինքնապաշտպանության, ինչը ամբողջությամբ համապատասխանում էր միջազգային իրավունքի նորմերին:
Չհասնելով ռազմական ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափմանը` Ադրբեջանը ստիպված եղավ 1994 թվականի մայիսին ստորագրել կրակի դադարեցման եռակողմ համաձայնագիր` Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հետ: Զինադադարը կարող էր սկիզբ դառնալ տարածաշրջանում ժողովուրդների շահերից բխող երկարատև խաղաղության հաստատման համար:
Բայց Ադրբեջանն անցած 16 տարիները բանակցությունների քողի տակ, ի հակառակ Մինսկի խմբի ջանքերի, օգտագործեց նոր ռազմական արկածախնդրություն նախապատրաստելու համար: Բաքվում համարում են, որ մոռացվել է ղարաբաղյան հակամարտության պատճառահետևանքային կապը: Երբ այսօր Ադրբեջանը խոսում է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպա-նական բանակի հսկողության տակ գտնվող տարածքների վերադարձի անհրա-ժեշտության մասին, մոռանում է, որ հնարավոր չէ վերացնել իր իսկ ծավալած ագրեսիայի հետևանքներն, առանց վերացնելու հակամարտության պատճառը:
Ադրբեջանը եվրոպական մայրցամաքում ինձ հայտնի միակ երկիրն է, որը հպարտությամբ է խոսում իր ռազմական բյուջեի բազմապատկման մասին: Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների թույլատրելի սահմանների շեշտակի խախտման դեմ ոչ միայն չեն ձեռնարկվում անհրաժեշտ միջոցներ, այլև իրականացվում է այդ տեսակի սպառազինությունների վաճառք, այդ թվում և ԵԱՀԿ անդամ-պետությունների կողմից:
Այս ամենը համեմվում է Ադրբեջանի ղեկավարության բացահայտ հայատյաց ելույթներով, թշնամանք, ագրեսիա, բռնություն սերմանող կոչերով: Բանը հասել է նրան, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաները որևէ առիթ բաց չեն թողնում ասելու, որ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանը գտնվում է, այսպես կոչված, «պատմական ադրբեջա-նական հողերիե վրա: Իսկ վերջերս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում վիճարկում էին խաչքարի` հայկական քրիստոնեական արվեստի գլուխգործոցի, հեղինակային իրավունքները և պնդում, որ խաչքարը ոչ այլ ինչ է, քան ադրբեջանական արվեստի նմուշ: Միայն տարակուսել կարելի է, թե ինչու այդ դեպքում, ընդամենը 5 տարի առաջ, այդքան վայրագաբար ոչնչացվեց այդ արվեստի խոշորագույն հուշարձաններից մեկը` Ջուղայի միջնադարյան հայկական գերեզմանատունը` հազարավոր խաչքարերով, որի տեղում կառուցվեց ռազմական հրաձգարան: Ի դեպ, դա, արդեն մեր օրերում, դարձավ Ադրբեջանի կազմում ամենաբարձր մակարդակի ինքնավարություն ունեցող Նախիջևանում հայկական մշակութային ժառանգության ի սպառ ոչնչացման երկարատև և հետևողական քաղաքականության գագաթնակետը:
Հարգելի́՛ գործընկերներ,
Ադրբեջանի փորձերը ուժի սպառնալիքով կորզելու միակողմանի զիջումներ ոչ միայն ի սկզբանե դատապարտված են ձախողման, այլև շարունակում են մնալ փոխզիջումային տարբերակով խնդրի կարգավորման հիմնական խոչընդոտը: Իսկ վերջին մեկ շաբաթվա մեջ ես կրկին համոզվեցի, որ այս փուլում Ադրբեջանը հետաքրքրված չէ Լեռնային Ղարաբաղի պրոբլեմի լուծմամբ: Նրա միակ նպատակը Հայաստանին առավելագույն վնաս հասցնելն է:
Հայաստանը կտրականապես չի ընդունում Լեռնային Ղարաբաղում ռազ-մական գործողությունների վերսկսման տարբերակը: Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիան վերսկսելու դեպքում Հայաստանը չի ունենա այլ ընտրություն, քան ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դե յուրե և իր բոլոր հնարավորությունները ներդնել Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման համար:
Լեռնային Ղարաբաղն ապագա չունի Ադրբեջանի կազմում, և, ինչպիսին էլ լինի լուծումը, այն պետք է բխի հենց Ղարաբաղի ժողովրդի կամքից: Դա է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի առանցքը: Ադրբեջանը չունի Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ հավակնությունների ո́չ իրավական, ո́չ քաղաքական և ո́չ էլ բարոյական հիմք:
Հարգելի́ գործընկերներ,
ԵԱՀԿ գագաթնաժողովն ինքնին մեծ կարևորություն է ներկայացնում կազմակերպության հետագա գործունեության համար: Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել այն մեծ ավանդը, որ ԵԱՀԿ նախագահող երկիրը` Ղազախստանը, ներդրել է այս երկար սպասված հանդիպումն իրականություն դարձնելու և բարձր մակարդակով անցկացնելու համար:

At the OSCE Meeting of the Heads of State or Government
This meeting of the Heads of States participating in the Organization for Security and Co-operation in Europe is, in a way, unique: This the first summit of the OSCE in the 21st century and the first to be held in the post-Soviet area. I would like to congratulate the Kazakhstani partners and personally President Nursultan Nazarbayev for the active chairmanship and excellent organization of the Summit.
Peoples living in the OSCE region have been following with hope and anticipation for holistic implementation of the principles enshrined in the Helsinki Final Act. The people of Nagorno Karabakh are one of them, entitled to expect the implementation of these principles and commitments, which are universal regardless of size of a country,
its population, or natural resources.
Nagorno Karabakh proclaimed its independence in September 1991, followed by the Referendum on independence conducted in December in full compliance with the norms of international law, as well as the Soviet legislation which was in effect at the time. With the subsequent disintegration of the USSR, two legally equal state entities emerged: the Republic of Azerbaijan and the Nagorno Karabagh Republic.
In response to the policy of ethnic cleansing and full-fledged military aggression unleashed by Azerbaijan in 1992 against Karabagh, the unrecognized, yet legitimate state of Nagorno Karabagh, in the face of imminent extinction of its people, was forced to resort to its right to self-defense in full compliance with the norms of international law.
Failing to purge Nagorno Karabagh of its Armenian population by military action, in May of 1994 Azerbaijan was compelled to sign the tripartite ceasefire Agreement with Nagorno Karabagh and Armenia. That ceasefire could have become a basis for establishing durable peace in the interests of the people of the region.
The subsequent 16 years have been used by Azerbaijan, under the guise of negotiations and contrary to the efforts of the Minsk Group, to make preparations for a new military adventure. In Baku they believe that the cause-and-effect relationship behind the Karabagh conflict has been forgotten. By evoking today the need to reclaim territories currently under the control of the Nagorno Karabagh Self-Defense Army,
Azerbaijan fails to acknowledge that it is impossible to eliminate the consequences of aggression without addressing the root cause of the conflict.
To my knowledge Azerbaijan is the only country on the European continent that boasts the manifold increase of its military spending. However, no necessary actions are taken with regard to Azerbaijan flagrantly exceeding the maximal levels on possession of treaty-limited materiel set by the Treaty on Conventional Armed Forces
in Europe; moreover, such offensive materiel is being sold to it, including by states participating in the OSCE. All this is accompanied by blatant Armenophobic statements by Azerbaijani leaders, by calls that incite animosity, aggression and violence. It has reached the point where Azerbaijani officials never miss a chance to claim that the
capital of Armenia, Yerevan, is located (quote) “on historical Azeri lands” (end of quote). Recently at UNESCO they challenged the intellectual rights to the Khachkar, the stone-cross masterpiece of Armenian Christian art, insisting that the Khachkar is nothing else
but an example of Azeri art. If that were to be the case, one may only wonder what was the rationale, just five years ago, behind the barbaric destruction of one of the greatest-ever monuments of that art, the medieval Armenian cemetery in Juga with thousands of
Khachkars, and the construction in its place of a military firing-range. Incidentally, this became the present day epitome of a long-standing and persistent policy of total eradication of Armenian cultural heritage in Nakhijevan, a region that enjoys the highest
degree of autonomy within Azerbaijan.
Distinguished colleagues,
The attempts of Azerbaijan to extort unilateral concessions through the threat of the use of force are doomed to fail upfront; they continue to remain the major impediment on the way to compromise and the settlement of this problem. And within the last week I was once again assured that Azerbaijan at this stage has no interest in the resolution of the Karabagh problem. Its sole objective is to inflict as much damage as possible on
Armenia.
Armenia categorically refuses to accept the resumption of military hostilities in Nagorno Karabagh as an option. In case Azerbaijan resorts to military aggression, Armenia would not have any other choice but to recognize the Nagorno Karabagh Republic de jure and to invest all its capabilities into ensuring the security of the people
of Artsakh.
Nagorno Karabagh has no future within Azerbaijan and, whatever the solution, it should emanate from the will of the people of Karabagh. This is the axis of the right of people to self-determination. Azerbaijan has neither legal, nor political, nor moral grounds for its claims over Nagorno Karabagh.
Distinguished Colleagues,
This OSCE Summit is of paramount importance for the future activities of the Organization. I would like to underline the great contribution of Kazakhstan, the country holding OSCE Chairmanship, to the Organization of this long-expected meeting, and thank the hosts for their warm hospitality.