Արցախի հանդեպ զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը մեծանում է
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական ծառայության տվյալների համաձայն, 2010թ. անցած 9 ամսիների ընթացքում ԼՂՀ են այցելել ավելի քան 7000 օտարերկրյա քաղաքացիներ, ինչը զգալիորեն գերազանցում է 2009թ. նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշները:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ այս տվյալները վկայում են այն մասին, որ ամեն տարի աշխարհում աճում է հետաքրքրությունը Արցախի նկատմամբ, չնայած Ադրբեջանի ակտիվ հակազդեցությանը և ԼՂՀ այցելող օտարերկրյա քաղաքացիներին «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարելը:
Զբոսաշրջիկներին գրավում են հնագույն պատմական հուշարձանները, հիասքանչ բնությունը, գեղատեսիլ կիրճերը, առողջ էկոլոգիան, հանքային և տաք աղբյուրները: Սակայն, երկրի հիմնական հարստությունը, ըստ նրանց, բարյացկամ և հյուրասեր մարդիկ են:
Զբոսաշրջիկների շրջանում գերակշռում են ԵՄ երկրների, ԱՄՆ, Ռուսաստանի, Թուրքմենստանի, Վրաստանի քաղաքացիները և այլն: Շատ օտարերկրացիներ այցելում են ԼՂՀ մի քանի անգամ: Տարեցտարի ընդլայնվում է այն երկրների աշխարհագրությունը, որտեղից զբոսաշրջիկներ են այցելում Արցախ:
Այս տարի առաջին անգամ ԼՂՀ են այցելել Գաբոնի և Կոտ Դիվուարի քաղաքացիներ: Վերջին երկու տարում մեծացել է Պարսկաստանից զբոսաշրջիկների հոսքը:
Զբոսաշրջիկները հիմնականում այցելում են Գանձասարի (XIII դար), Ամարասի (IV դ.), Դադիվանքի (IV դ.) վանական համալիրներ, հինավուրց Տիգրանակերտ քաղաքի պեղումների գոտի, Ազոխի քարանձավ, Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարան, ինչպես նաև Ականաբերդ, Լևոնաբերդ, Բերդաքար, Ասկերան, Թումասաբերդ հին հայկական ամրոցներ և այլն :

According to the data of the Consular Service of the NKR Ministry of Foreign Affairs, during the past nine months of 2010 more than 7000 foreign citizens visited the NKR, which has considerably increased as compared with the similar period of 2009, NKR MFA Press Service.
These data testify that year by year Artsakh arouses interest in the world, despite Azerbaijan’s active counteraction and announcement of the foreign citizens, visiting the NKR, personae non gratae. Tourists are attracted with ancient historical monuments, magnificent nature, picturesque canyons, healthy ecology, mineral and hot springs. However, according to them, the country’s main treasure is the good-natured and hospitable people.
Mostly citizens from the EU countries, from the USA, Russia, Turkmenistan, Georgia, etc. visited the NKR. A lot of foreigners visit the NKR many times. Every year, the geography of foreign tourists visiting the NKR is expanding. This year, citizens of Gabon and Côte d’Ivoire visited the NKR for the first time. During the past two years the flow of tourists from Iran has increased.
Generally, tourists visit Gandzasar (XIII century), Amaras (IV c.), Dadivank (IV c.) monasteries, the site of excavations of the ancient town of Tigranakert, the Azokh cave, Nikol Duman Museum, as well as ancient Armenian fortresses of Akanaberd, Levonaberd, Berdaqar, Askeran, Tumasaberd, etc.
The opening of the Stepanakert airport in May, 2011 is to considerably contribute to the development of tourism.