Ամենայն հավանականությամբ, մինչև 2010-ի վերջ առողջապահության նախարարությունը կառավարությանը կներկայացնի պարտադիր բժշկական ապահովագրության մասին ծրագիրը: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում ասաց առողջապահության նախարարության պետական առողջապահական գործակալության ղեկավար Արա Տեր-Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, եթե մինչև տարեվերջ ծրագրի վերաբերյալ ուսումնասիրություններն ավարտվեն, ապա, հաստատ, ծրագիրը կներկայացվի մինչև ընթացիկի ավարտ: «Մենք լուրջ ենք վերաբերում ուսումնասիրություններին, քան որ եթե ներդրվի հստակ չմտածված ծրագիր, ապա դրա հանդեպ քաղաքացիների, հասարակության վստահությունն արդեն շատ դժվար կլինի վերականգնել»,-ասաց Ա. Տեր-Գրիգորյանը:
Նախարարության ներկայացուցիչը նշեց, որ խնդիր կա չտապալել ապահովագրական բժշկության ծրագիրը, քանի որ այն հետագայում վերականգնելը շատ ավելի դժվար է լինելու: Այդպիսի սխալներ Տեր-Գրիգորյանի խոսքով, մի քանի երկրներ կատարել են, օրինակ` Վրաստանը: Հարևան երկրում, ինչպես նշեց պաշտոնյան, ուղղակի կանգնեցրել են ապահովագրության ծառայությունը, իսկ այժմ վերսկսել են այն, սակայն այնպիսի համակարգով, որը, ըստ նրա, ՀՀ ԱՆ-ն երբեք չի կիրառի:
ԱՆ պետական առողջապահական գործակալության ղեկավարը վերջում ասաց, որ նախարարությունն այս հարցում աշխատում է Կենտրոնական բանկի հետ, որպես ապահովագրական դաշտի առաջին պատասխանատու: Նա նաև ավելացրեց, որ կամավոր ապահովագրություն կատարվում է, սակայն ոչ այն տեմպերով, որը կգոհացներ նախարարությանը:

Министерство здравоохранения разрабатывает программу обязательного медицинского страхования
Министерство здравоохранения Армении планирует представить правительству программу об обязательном медицинском страховании. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил руководитель государственного агентства здравоохранения министерства здравоохранения Армении Ара Тер-Григорян.
По его словам, если исследования будут завершены, то программа будет представлена до конца текущего года. “Мы серьезно относимся к этому, поскольку если будет внедрена непродуманная программа, то в дальнейшем будет очень сложно восстановить доверие граждан к данному процессу”, - отметил он.
По словам представителя министерства, поставлена задача не провалить программу обязательного медицинского страхования, поскольку восстановить ее потом будет очень сложно. Тер-Гриогорян сообщил, что подобную ошибку уже совершили несколько стран, в частности, Грузия, где процесс страхования был приостановлен, затем вновь возобновлен, но по такой схеме, которую министерство здравоохранения Армении никогда не применит.
Глава агентства сообщил, что в этом вопросе министерство сотрудничает с Центральным банком. Он также добавил, что в стране есть добровольное медицинское страхование, но его объемы неудовлетворительны.